A Gondviselés és a közösség működteti a szeretetkonyhát

 

Immár tizenhárom éve szolgálja ki napi meleg ebéddel a rászorulókat a gyergyószentmiklósi szeretetkonyha. Működtetését a Szent Márton Alapítvány látja el, ám az eledel valójában a városlakók jóvoltából kerül nap mint nap az ott étkezők asztalára.

szeretetkonyha_11_b

„Már kezdetben sem volt kevés azok száma, akik igényelték a szeretetkonyha szolgáltatásait, hisz akkor is több mint hatvan embert szolgált ki. Időközben ez igénylők köre bővült, jelenleg százhetven személyt látunk el napi ebéddel” – mondta el portálunknak Székely Levente, a konyhát működtető Szent Márton Alapítvány titkára. Hozzátette, téli időszakban még jobban benépesedik az ebédlő, ilyenkor azok is igénylik a napi ebédet, akik nyáron, ősszel napszámos munkával, erdei gyümölcsszedéssel jutnak némi keresethez.

„Nagyon sok kisnyugdíjas fordult hozzánk az utóbbi időben, természetesen senkit nem utasítunk el” – mondta Székely, aki bevallotta, sokszor ő maga sem érti, hogy az anyagi kilátástalanságban hogyan képes egyre több és több személyt kiszolgálni a szeretetkonyha. „Nem egyszer fordult elő, hogy a meglévő alapanyag csupán egy-két napra volt elegendő, de olyan soha, hogy – ha utolsó pillanatban is, de ne oldódott volna meg a helyzet. Ez gondviselés” – állítja Székely.

A támogatókra térve elmondta, vannak cégek, magánszemélyek, akik rendszeresen adakoznak a konyha javára, évi rendszerességgel kapnak nagyobb mennyiségű élelmiszert az Ifitéka fiataljaitól, a város önkormányzata is jelentős összeggel járul hozzá a fenntartáshoz, illetve, az utóbbi években a megyei tanács támogatásából oldhatják meg a tűzifa beszerzését. „A gazdasági válságot érezzük is, meg nem is. Érezzük abból a szempontból, hogy drága lett az élelmiszer, viszont nem érezzük azokon az embereken, akik hosszú évek óta folyamatosan adakoznak. Kijelenthető, hogy a közösség tartja fenn a szeretetkonyhát” – szögezi le az illetékes. Elmondta, az ebéd előállítása havonta közel 5 ezer lejbe kerül, a kiadásokat a három alkalmazott bére, az adók, illetve a víz, a villanyáram ellenértéke növeli, így a havi fenntartási költség a 7 ezer lejt is meghaladja. A biztos bevételi forrás ehhez az összeghez képest elenyésző, ennek ellenére az itt étkezők kiszolgálása folyamatosan biztosított: hétfőfőtől péntekig minden délben ízletes meleg ebéd várja őket, nagyobb vallási ünnepek alkalmával pedig szárazételt is kapnak elvitelre.

1999 szeptemberében szolgálta ki először Gyergyószentmiklós szegényeit a szeretetkonyha, alapítását néhai  Hajdó István főesperes-plébános kezdeményezte. Működésének első éveiben a Lorántffy Zsuzsanna-nőegylet tagjai vállalták fel a főzés gondjait, heti öt nap biztosítva meleg ebédet az akkor több mint 60 igénylőnek. A Korona épületében helyet kapó konyhát időközben az európai előírásoknak megfelelően kellett kialakítani, felszerelni, a szükséges beruházást a Szent Miklós-plébánia végezte el. Működtetését időközben a plébániához tartozó Szent Márton Alapítványra bízták.

 Pethő Melánia, Székelyhon.ro, 2012.09.13.