Útmutató a fejlesztési eszköztárban

Hatodik alkalommal hívta konferenciára a segítő szakmában dolgozó szakembereket a Gyulafehérvári Caritas Szociális ágazata. A péntek-szombaton Csíksomlyón lezajlott értekezleten a szervezők a fogyatékkal élők fejlesztésének egyre gyarapodó eszköztárában próbáltak útmutatót adni a résztvevők számára.

A fejlesztési módszerek eszköztárához kaptak útmutatót

Segítsünk, de hogyan? Erre a kérdésre szeretnénk válaszokat keresni idei konferenciánkon remélve, hogy az itt hallott előadások, műhelymunkák mindannyiunk életébe, munkájába segítséget hoznak, erőt adnak az útkereséshez – fogalmazott a szakmai értekezlet megnyitóján Demeter Zsuzsa, a Gyulafehérvári Caritas szociális ágazatának programfelelőse. A kétnapos értekezleten többek között zenetanár, gyógynövény szakértő, szociálpedagógus, gyerekgyógyász és plébános is tartott előadást, ki-ki tapasztalatait és sokszor saját maga által kidolgozott módszereit osztva meg a hallgatósággal. Az elmondottakat műhelymunka formájában is elmélyíthették a résztvevők.

„Mindennapi munkánk során azzal szembesülünk, hogy a fogyatékkal élőkkel foglalkozók a hagyományosak mellett számtalan új és furcsa módszerekkel találkozhatnak. Hatalmas a rendelkezésünkre álló, valódi vagy álfejlesztési lehetőségeknek az eszköztára. Ezért megpróbálunk egy kis segítséget adni a résztvevőknek, hogy el tudjanak igazodni ezeknek az útvesztőjében” – foglalta össze lapunknak a konferencia lényegét Demeter Zsuzsa. Kifejtette, a résztvevői a megkapott információ halmazból hazaviszik azt, amelyről úgy érzik, saját környezetükben is hasznosítani, alkalmazni tudják. „Az, hogy évről-évre nő a hallgatóság száma, a konferencia hasznosságát bizonyítja. Egyébként is, ha az itt elhangzottak során csak egyetlen fogyatékkal élőnek is jobb lesz az élete, vagy csak egyetlen közösség lesz befogadóbb, már akkor nyert ügyünk van” – osztotta meg véleményét a programfelelős.

Új kihívások előtt a szociális ágazat

„Az egyik legnagyobb kihívásunk a talpon maradás” – jelentette ki kérdésünkre Ludescher László. A Gyulafehérvári Caritas-Szociális Ágazatának igazgatója úgy fogalmazott, a tapasztalatok azt mutatják, az emberekben visszaesett a kezdeményező készség, a többség a túlélésre rendezkedett be. „Ilyen körülmények között is mi még mindig azt keressük, hogyan fejlesszünk, hogyan tudjunk még több szolgáltatást nyújtani, hiszen a szociális ágazatban óriási a szükséglet” – nyomatékosított az igazgató. Hozzátette, újabb kihívásnak számít az, hogy multifunkcionális központtá szeretnék váltóztatni a csíkszeredai Szent Ágoston plébánia kápolna épületét. A tervek készülőben vannak, emellett folyamatosan keresik azokat a lehetőségeket, amelyekkel a több százezer eurós beruházást finanszírozni tudják.

Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2012.09.23.