Az önkritikus egyház mindig a 0 ponton indul

A harmadik évad a Katolikus Akadémián
A II. vatikáni zsinat maradandó aktualitása témakörrel a Katolikus Akadémia október 25-én megnyitotta harmadik évét. A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Karának dísztermében a nagy érdeklődésnek örvendő évadnyitó előadást Jitianu Liviu egyetemi adjunktus mutatta be Mi történik az egyházammal? címmel. A jelenlévők átfogó képet kaptak a II. vatikáni zsinatról, annak céljairól és eredményeiről.

Ötven évvel ezelőtt XXIII. János pápa az új pünkösd vágyával megnyitotta a II. vatikáni zsinatot. A társadalom elvilágiasodása és az egyház önkritikára érett állapota szükségessé tette az ablakok szimbolikus kinyitását, a Krisztushoz való visszatérést. A pápának oly fontos aggiornamento új távlatba kívánta helyezni az egyházat, a kornak megfelelő utat jelölve ki neki a világban – emelte ki az előadó. Emiatt a zsinat határkőnek számít, a hagyományok értékelése, újraértelmezése és továbbadása volt a témája. Felismerték a világgal való párbeszéd fontosságát, előtérbe került az egyház helye a világban problematikája. „Az egyház Isten népe” - magyarázta Jitianu Liviu és hozzátette: a mai ember egyik legnagyobb problémája az indifferentizmus, azaz a közömbösség. Első sorban az egyházba vetett bizalmat kell erősíteni. Zárszóként az előadó arra hívta fel a figyelmet, le kell tudni tenni a tiarát, ahogyan VI. Pál pápa tette, hogy e párbeszéd létrejöhessen, hogy új pünkösdöt joggal várhassuk.

A Katolikus Akadémia következő előadását november 8-án Kovács Gergely, a Kultúra Pápai Tanácsának irodavezetője a boldoggá és szentté avatásokról, Márton Áron ügyének állásáról tartja mint posztulátor.

Miklós Ágnes

(Vasárnap 2012/45)