2012.11.12
Ünnepi szertartás a Dunán Gyimesfelsőlokról
A gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Gimnázium a gyimesi és a moldvai csángó fiatalok középfokú oktatásának egyik központja. Vasárnap a Duna e tanintézményből közvetíti a római katolikus szentmisét.
A Duna szép névnapi ajándékkal kedveskedik az Erzsébeteknek: vasárnap a gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Gimnáziumból sugározza az ünnepi szentmisét. A szertartást celebrálja és szentbeszédet mond Csintalan László. A csíkdelnei esperes-plébános 18 évvel ezelőtt, a főegyházmegye tanfelügyelőjeként maga is sokat tett az iskola felépítéséért. Szentbeszédét az Árpád-házi szent élete ihlette:
„Szent Erzsébet mindnyájunk példaképe. Istent szerető és Istent hívő ember, egyben odaadó hitves, s a mai önző világban emberbaráti szeretete is követendő.” A jeles esemény fényét a hetventagú énekkar színesíti, s a misén húsz, a tanulók származási településéről érkező atya koncelebrál.
A Duna tízfős stábbal, szombaton rögzíti a szertartást; munkáját a székelyudvarhelyi Székelyföldi Stúdió segíti. „Nagyon érdekes párhuzam, hogy a bizánci ortodox egyháznak és a római katolikus egyháznak is van egy-egy női szentje, aki a középkor óta utódainak megmutatja, miként kell adakozni, az elesetteken segíteni - hívja fel a nézők figyelmét a két szentéletű asszony életútjára Mucsányi János, a közvetítés műsorvezető-szerkesztője. - Az ortodox Szent Irénét, Szent László leányát mi, magyarok árpádházi Szent Piroskaként tiszteljük. Szent Erzsébetet három emberöltő választja el a bizánci császárnétól, neve a nyugati keresztények között ugyancsak a szeretet, s az áldozatkészség szinonimája lett.”
A gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Gimnázium is az önzetlenség és az adakozó szeret példája. Mintegy két évtizeddel ezelőtt alapították, s megálmodóinak szeme előtt a gyimesi és moldvai csángó gyermekek színvonalas oktatása lebegett. A tanintézmény falai között napjainkban az óvodától az érettségiig félezer gyermek tanul, a kollégiumban száz tanulónak van helye. A líceumban a tanárok nagy hangsúlyt fektetnek a vallási oktatásra, a magyar nyelv és a természettudományok tanítására. A nyelvoktatásban a helyi pedagógusokat ír és német vendégtanárok segítik. A vezetők arra is gondot fordítanak, hogy a bentlakásos gyerekek minden hétvégén hazajuthassanak, így ne szakadjon meg kapcsolatuk a családjukkal.
„A Duna Televíziónak és a médiának kiemelkedő szerepe van abban, hogy a világ megismerte a Tatros völgyében fekvő kis települést, s a líceumot – köszöni meg a Duna gesztusát Berszán Lajos, az iskola megalapítója, lelki vezetője. - Az épületet Haranghy Sándor tervezte. A mag jó talajba hullott, két tanítványunkat már pappá szentelték, s egy a gyulafehérvári teológián készül Istentől kapott küldetésére.”
Talán szimbolikus, hogy a mise kereteiben egy volt növendék gyermeke is elnyeri a keresztség szentségét.
A nézők a szentmisét november 18-án, vasárnap a Dunán 12.00 órakor tekinthetik meg.