Példaképek nyomában

Biró Vencel emléknap Kolozsváron
December 11-én Biró Vencel emléknapot tartottak a kolozs-dobokai főesperesi kerület és a piaristák romániai rendtartománya szervezésében. A rendezvény reggel 9 órakor kezdődött megemlékező szentmisével a kolozsvári Szentháromság (Piarista) templomban, melyet Ruppert József piarista mutatott be. Homíliájában rendtársa, Biró Vencel fő erényei közül kiemelte hűségét, amellyel a megpróbáltatások viharát kiállta. „Kiegyensúlyozott egyéniség volt, aki sosem parancsolt, hanem kért és meggyőzött” – így emlékezett rá.

A szentmisét követően a résztvevők megkoszorúzták Biró Vencel kolozsvári örök nyughelyét a Házsongárdi temető piarista sírkertjében. Déli 12 órától az egykori piarista iskola, a mostani Báthory István Elméleti Líceum patinás könyvtárában Váradi Éva tanárnő A piarista rend tevékenysége Kolozsváron és Erdélyben címen tartott előadást. A vendégeket Tímár Ágnes igazgatónő köszöntötte, majd Ruppert József piarista tartott rövid bevezetőt Biró Vencel életéről, a történelem iránti szeretetét, harmonikus kiegyensúlyozottságát, valamint mély empátiáját a tanulók iránt: életét arra szentelte, hogy mások javát keresse.

Váradi Éva szemléletes előadásában bemutatta a piarista rend tanítói tevékenységét. Kiemelte, milyen fontos, hogy a nevelő ne csupán tanár legyen, hanem pedagógus a szó igazi értelmében: ebben voltak példaképek a piarista tanárok. Előadásában a hallgatóság nyomon követhette a rend tevékenységét, a Trianon utáni nehézségeket, ezek leküzdését, betekintést kaphatott az iskolában tanuló diákok gondolataiba is. „Közülünk, akik ott jártunk, egyik-másik annyi hálával tartozik a piarista atyáknak, amit semmi földi jóval viszonozni nem lehet” – idézte az iskola egyik román tanulójának, Grigore Moldovannak a visszaemlékezését.

Az emléknap du. 5 órakor a nőszövetség dísztermében folytatódott, ahol Fodor György piarista konfráter köszöntötte a vendégeket, bevezetőt mondott Kovács Sándor főesperes, rövid előadást tartott Ruppert József piarista szerzetes A kivágott fa kizöldült – piarista újjászületés Erdélyben címmel. Az előadásban piarista szerzetesek tevékenységét emelte ki, akik Temesváron, Csíkszeredában és Nagykárolyban a rendi arculatot munkálták/munkálják, kiemelte a Nagykárolyban tevékenykedő piarista nővérek munkásságát is. Az előadást a Báthory István Elméleti Líceum gyermekkarának felemelő előadása színesítette, vezényelt Kocsis Imola zenetanár. A szívmelengető, adventi előadást dr. Sas Péter művelődéstörténész könyvbemutatója követte: Biró Vencel Katolikus kincsek. Egyháztörténeti tanulmányok című kötetét ajánlotta a hallgatóságnak.

Az egykor körünkben élt piaristák múltunk olyan részét jelentik, amely a mára nézve is fontos, hiszen nagy elődeink tisztelete, a példaképek őrzése, szellemiségük követése segít eligazodni az olykor nehéz kérdések, kihívások közepette.

Kerekes Tünde

 

 

 

Vasárnap, 2012/52

 


Biró Vencel-emléknap könyvbemutatóval, piarista himnusszal

Halálának 50. évfordulóján rangos rendezvénysorozattal emlékeztek a kimagasló piarista szerzetespapra, tanárra, történészre és íróra, Biró Vencelre.

A Kolozs-Dobokai Római Katolikus Főesperesi Kerület és a Piaristák Romániai Rendtartománya szervezésében december 11-én megtartott emléknap szentmisével kezdődött a Piarista templomban, ahol a jelenlevők tisztelettel adózhattak Kalazanci Szent József, a kegyes tanítórend alapítójának vérereklyéje előtt. A főcelebráns Ruppert József atya, a romániai rendtartomány felelőse hangsúlyozta, hogy Biró Vencel személyében a pap, a lélekhalász után természetesen a tanárt, a piarista élethivatás kiváló hordozóját kell tisztelnünk, aki nem érte be az oltár és a katedra odaadó szolgálatával, hanem a tudomány művelésére is elkötelezte magát.

A szentmisét követő rövid, de meghitt találkozó és szeretetvendégség után (a Piarista és Marianumista Öregdiákok Baráti Körének székhelyén) az emléknap koszorúzással folytatódott Biró Vencel házsongárdi nyughelyénél, ahol Magdó János kolozsvári magyar főkonzul – Vizi Gabriella konzul kíséretében – is elhelyezte a kegyelet koszorúját.

Délben a piarista főgimnázium utódiskolájában, a Báthory-líceumban folytatódott a megemlékezés. Timár Ágnes igazgató köszöntőjében nyomatékosította, hogy azért is jelentős az itteni rendezvény, mert ebben a könyvtárban a piarista múltat idézi a hajdani iskolából, a XVIII. századból származó gyönyörű festőállvány, a régi didaktikai eszközök, bútorok. „A piarista szellemet, a hagyományokat, melyek ma is élnek, minden erőnkkel szeretnénk megőrizni tanintézetünkben” – mondotta az igazgató, majd Ruppert atya beszélt a diákoknak Biró Vencelről, az ifjúság szeretett tanáráról és lelki vezetőjéről. Atya volt, mindenek fölött szerető, jóságos atya – fűzte hozzá. Váradi Éva, az iskola történelemtanára A Piarista rend tevékenysége Kolozsváron és Erdélyben címmel értekezett, kiemelve: Biró Vencel nevelői munkássága több nemzedék életét befolyásolta. Többek között azt is megtudhattuk, hogy a kolozsvári piarista iskolában létesítettek először Erdélyben csillagvizsgálót, a kommunista államosításkor pedig 65 ezer kötetes könyvtárat koboztak el.

Délután könyvbemutatón vehettek részt a Kegyes Tanítórend történelme iránt érdeklődők a Szent Mihály Római Katolikus Nőszövetség Szentegyház utcai dísztermében. – Kettős okunk van ünnepelni, egyrészt Biró Vencelre emlékezünk, másrészt könyvet „bocsátunk útjára”, s minden újabb kiadvány megjelenése ünnep – szólt az egybegyűltekhez Fábian Mária nőszövetségi elnök. Kovács Sándor főesperes plébános köszöntőjében kifejtette: nem ismer magasztosabb világi és egyházi feladatot az oktatásnál és nevelésnél, hiszen ez egyben a jövőalapítást is jelenti. A főesperes meggyőződése szerint az emléknap ajándékaként kerülhetett bemutatásra Biró Vencel Katolikus kincsek – Egyháztörténeti tanulmányok című kötete.

A könyvbemutató előtt az előszót író Ruppert József A kivágott fa kizöldült alapgondolattal értekezett a piarista újjászületésről Erdélyben, majd részletesen ismertette Biró Vencel életútját, amit a keresztény eszmények mellett a színtiszta humánum vezérelt.

A könyv szerkesztője, Sas Péter művelődéstörténész felhívta a figyelmet arra, hogy Biró halála után ötven esztendővel is tud újat mondani. A kötet egyébként Biró életművének egyháztörténeti vonatkozásait tartalmazza: rendtörténeti és általánosabb egyháztörténeti tanulmányokat, az erdélyi katolikus személyiségek életpályáját. A kötetet a remények szerint még kettő fogja követni – hangzott el.

A rendezvényen a piarista főgimnázium hajdani dalárdájának hagyományait követve fellépett a Báthory-líceum negyven tagú gyermekkara, Kocsis Imola zenetanárnő vezényletével, végezetül pedig a jelenlevők közösen elénekelték a piarista himnuszt.

FODOR GYÖRGY, Szabadság, 2012. december 14.