2013.01.18
A keresztények egységéért imádkoztak
Az ökumenikus imahét záró istentiszteletére szombaton este a csíkszeredai Millenniumi templomban került sor. A szentmisét a 80 éves Kállay Emil atya celebrálta, ünnepi gondolatait Szatmári Ingrid református lelkipásztor osztotta meg a hallgatósággal.
A záró találkozásnak a Makovecz Imre által tervezett templom adott otthont
„Istenünk, add, hogy ez a szentáldozás, amely előre jelzi a népek egymásra találását tebenned, valósítsa meg egyházad teljes egységét” – kérte felajánlásában Kállay Emil piarista szerzetes.
Az imahét hatodik és egyben záró estéjén Szatmári Ingrid református lelkipásztor arra kérte a hívők sokaságát felekezeti hovatartozástól függetlenül, hogy nyújtsanak kezet egymás felé és lássák meg egymásban a testvért. Megítélése szerint olyan volt ez a hét, mint egy lelki út, mint egy zarándoklat ellátogatva egymás templomaiba. „Olyan volt ez a hét, mint egy lelkigyakorlat, amelynek során az ember alakul, formálódik, megérinti valamilyen üzenet, és megért mélyebb dolgokat. Hiszem azt, hogy estéről estére gazdagodtunk mennyei értékekkel, kincsekkel” – mondta Szatmári Ingrid.
Szatmári Ingrid református lelkipásztor
„Közös a nyelvünk, történelmünk, hagyományaink, szent királyaink, közös a veszteségünk, és közös kell legyen az útkeresésünk is. A megújulás azonban csak hit által lehetséges” – hangsúlyozta a lelkipásztor.
A szeretet fontosságáról így vélekedett: „ha a szeretet gyakorlása ütközik egy vallásos előírással, akkor mindig a szeretet javára kell dönteni”. Ezt példázta a felolvasott igerész is, amely az irgalmas szamaritánus példáját tárta elénk.
Imahét a Krisztus-hívők egységéért
A történelmi egyházak képviselői és nagyszámú hívő jelenlétében vette kezdetét hétfőn este a csíkszeredai unitárius templomban az ökumenikus imahét.
Sebestyén Ottó zsögödi plébános az egységért való imádkozás fontosságát emelte ki
A hétfőtől szombatig tartó imahét mottója: Mit kíván tőlünk az Úr? Erre a kérdésre kereste a választ a híveket köszöntő Sárközi Sándor piarista szerzetes, valamint az igét hirdető Sebestyén Ottó zsögödi római katolikus plébános. A felolvasott evangéliumi részben az emmauszi tanítványok története elevenedett meg. A történet ma is időszerű, üzenete nem veszített aktualitásából. Sokszor vakságban, sötétségben járunk, nem látjuk a kiutat, és vágyunk arra, hogy Isten szólítson meg minket. „Egész életünkben úton vagyunk Isten felé. Figyeljünk a csend szavára, és engedjük, hogy megszólítson minket az Isten” – kérte a jelenlévőket Sebestyén Ottó plébános. Beszédében rámutatott arra, hogy a hívő embernek biztos reménye kell legyen abban, hogy megvalósulhat Isten terve mivelünk. A krisztusi gyógyulásnak mi is részesei lehetünk. „Ha az ember lelkileg meggyógyul, akkor fel tudja dolgozni problémáit, nem vetíti ki azokat másokra.”
Kézfogás az összetartozás jegyében
A házigazda Solymosi Alpár unitárius lelkész párhuzamot vont a ma embere és az emmauszi tanítványok között: „Szeretném, ha az emmauszi út csodálatos története a csíkszeredai keresztényeknek víziója és jövőképe lenne. Úgy élnénk egymás mellett, úgy találkoznánk egymással a hétköznapokban és az ünnepnapokban, hogy méltók legyünk arra, hogy a Tanítómester mellénk szegődjön.”
Kedden a csíkzsögödi templomban folytatódik az imahét, ahol 18 órától Tóth Károly evangélikus lelkipásztor végez szolgálatot.
Iochom Zsolt, Csíki Hírlap, 2013. január 21.
Valósággá lesz a keresztények egysége
Krisztusban megtalálni az egységet – ez talán az egyik legfontosabb üzenete a január 21–26. között Csíkszeredában zajló ökumenikus imahétnek. Az idei egyetemes imahét anyagát az indiai keresztények állították össze.
Az ökumenikus útkeresés célja elsősorban a Krisztus-hívők egysége
A keresztények egységéért tartott imahét, amely már több mint százéves múltra tekint vissza, minden évben egy közös témára irányítja a figyelmet, vagyis a keresztények látható egységére, amely kötelezi a Krisztus-hívőket. Ebben az időszakban elsősorban az imára szólítanak fel, Jézus követésére, aki azt kéri az Atyától tanítványai számára, hogy legyenek egyek, hogy a világ hinni tudjon. Az ökumenikus útkeresés célja elsősorban a Krisztus-hívők egysége, és a folytonos imán keresztül valósul meg, mert az egység mindenekelőtt Isten ajándéka.
A magyar történelmi egyházak gyülekezetei egymás templomába, hajlékába látogatva cselekszik azt, ami Jézus vágya volt: „legyetek egyek, miképpen én és atyám egyek vagyunk”. A „Mit kíván tőlünk az Úr?” (Mikeás 6,6–8) mottójú imahét hétfőn az unitárius templomban kezdődik, prédikációt mond Sebestyén Ottó zsögödi római katolikus plébános.
Miről szól az idei imanyolcad?
A 2013-as egyetemes imahét imádságait az indiai keresztények állították össze. Az Indiai Keresztyén Diákmozgalom azzal ünnepelte százéves fennállását, hogy bekapcsolódott az ökumenikus imahét anyagának elkészítésébe, amelyre meghívást nyert az Indiai Katolikus Egyetemi Szövetség és az Indiai Egyházak Ökumenikus Tanácsa is.
Az előkészület során, amikor megvizsgálták az egyetemes imahét jelentőségét, egyetértettek abban, hogy – annak az igazságtalanságnak a környezetében, amelyet a dalitok szenvednek el Indiában és az indiai egyházban – a látható egységért való küzdelem nem választható el a kasztrendszer megszüntetésétől, valamint az egység olyan megélésétől, amelyre a legjobb példát a legszegényebbek adják. A dalitok azt a közösséget alkotják Indiában, akik az úgynevezett „kaszton kívüliek”. Őket érinti legfájdalmasabban a kasztrendszer, amelyben a dalitok közösségére úgy tekintenek, mint amely a legtisztátalanabb s egyben a legszennyezőbb. Így a kasztrendszeren kívül helyezték, s „érinthetetleneknek” kiáltották ki őket.
Hitbeli utazáson vehetünk részt
Az imahét hivatalosan január 20–27. között tart, tehát nyolc napon át. Mindenik napnak külön témája van, ebből adunk egy kis ízelítőt. A nyolc nap témáin keresztül egy igazi hitbeli utazáson vehetünk részt.
Az első nap a párbeszéd és a beszélgetés gyakorlatának fontosságára emlékeztet, amely az elválasztó falak legyőzésének az eszköze.
A második nap a szolidaritásra hívja fel a figyelmet, mint a Krisztus-hívők összetartó ereje.
A harmadik napot a szabadság gondolatának szentelik, illetve az elnyomott közösségek küzdelmére emlékeznek. Ilyenek például az indiai dalitok, akik mindaz ellen tiltakoznak, amely szolgasorban tartja őket.
A negyedik nap a keresztények és a teremtett világ szoros összefüggéséről szól.
Az ötödik napon az emberi barátság és a szeretet bibliai képére fektetik a hangsúlyt.
A hatodik nap a keresztényi életmódot nehezítő akadályokról szól, azaz arról, hogy Istennel járni azt jelenti, átlépni azokat az akadályokat, amelyek megosztják és sértik Isten gyermekeit.
A hetedik nap újfent a szolidaritást helyezi előtérbe: alázatosan járni Istennek azt jelenti, szolidaritásban járni mindazokkal, akik az igazságosságért és a békéért küzdenek.
Az utolsó, nyolcadik nap bibliai textusa az ünneplésről szól. Nem az elért siker ünneplésének értelmében, hanem abban az értelemben, hogy az ünneplés az Istenben és az Isten igazságosságában való reménység jele. Ennek megfelelően az imahét annak a reménységnek a jele, hogy a keresztények egysége egyszer valósággá lesz, akkor és úgy, ahogy az Istennek tetszik.
Az imahét további, csíkszeredai programja
Kedden a csíkzsögödi templomban folytatódik az imalánc, ahol a szónok Tóth Károly evangélikus lelkipásztor lesz. Szerdán a csomortáni katolikus templomba várják a híveket, az istentiszteletet Solymosi Alpár unitárius lelkipásztor tartja. Csütörtökön az evangélikus templomban lesz az imahét következő állomása, itt Darvas-Kozma József katolikus esperes mondja a szentbeszédet. Pénteken a református templomban gyűlnek össze a hívek, Kovács Attila csíksomlyói katolikus plébános hirdeti Isten igéjét. Az imahét utolsó állomása szombaton, január 26-án a Millenniumi templom lesz, a szolgálatot ezúttal Szatmári Ingrid református lelkipásztor végzi. A szentmisék és istentiszteletek kezdési időpontja 18 óra.
Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2013.01.20.
Ökumenikus imahét Marosvásárhelyen
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, melyre január 20–27. közötti héten kerül sor. Az imahét programja és az igét hirdetô lelkészek: január 20., vasárnap, Keresztelô Szent János templom – Nagy László unitárius lelkész, január 21., hétfô, Kistemplom – György Tibor római katolikus lelkész, január 22., kedd, Szent Imre templom – Zonda Tímea evangélikus lelkész, január 23., szerda, Szabadság utcai református templom – Sebestyén Péter római katolikus lelkész, január 24., csütörtök, Vártemplom – Bakó Béla Pál, római katolikus lelkész, január 25., péntek, Szent Kozma és Damján templom (Cserealja) – Lakatos Péter református lelkipásztor, január 26., Bolyai téri unitárius templom – Henter György református lelkipásztor, január 27., Vártemplom – Oláh Dénes római katolikus lelkész. Az istentiszteletek minden este 6 órakor kezdôdnek. Az imahét központi gondolata: Mit kíván tôlünk az Isten? (Mikeás 6,6-8)
Népújság
A székelykeresztúri történelmi egyházak január 14-től tartják az ökumenikus imaalkalmakat.
Kedden a római katolikus plébániatemplomban, szerdán a református templomban, csütörtökön az unitárius templomban, pénteken pedig a fiatfalvi, a református és az unitárius gyülekezet közös templomában imádkoznak a Krisztus-hívők egységéért.
Udvarhelyi Híradó