Megrongálták a csíksomlyói Jézus-hágó kőkeresztjeit

Az elmúlt héten ismeretlenek elvitték a csíksomlyói szabadtéri keresztútnak az erdő fái közé eső állomásairól a réz féldomborműveket.
Minden búcsújáró helyen van keresztút. Csíksomylón ezt a Kissomlyó-hegy nyugati oldalán állították fel. Az állomások egy-egy személy, búcsús csoport vagy egy egész faluközösség hitét és áldozatkészségét hirdetik. Székely népünk áhítattal járta, és járja Krisztus keresztútját, a maga keresztútját egyesíti vele.

A Jézus-hágó a Kissomlyó-hegy nyugati oldalának keresztekkel jelölt része, amely a fenyőerdő fái közötti csapáson emelkedik a hegy csúcsán lévő Salvator kápolnáig.

A csíksomlyói pünkösdi búcsú alkalmával a zarándokok nagy áhítattal és imádkozva járják végig a keresztutat a Jézus kínszenvedését megjelenítő stációk keresztjei előtt. P. Boros Fortunát szerint ez a szokás egykorú lehet a búcsújárás kezdetével, de erről hiteles feljegyzés sehol sem található.
A csíksomlyói Kálvária első írásos említése 1834-ből származik. 1868-ban újították fel a keresztút kőkeresztjeit. A háború után mozgalom indult a keresztek helyreállítására. Az új stációs keresztek szépek, erősek. „A keresztek felállításából tökéletesen visszatükröződik a kor szelleme és népünk helyzete.” (Boros F.: Csíksomlyó, a kegyhely)

Miután a tavalyi év folyamán ellopták, illetve megrongálták a kőkereszteket körülvevő vaskorlátokat – amelyeket időközben sikerült pótolni, kijavítani –, az elmúlt héten ismeretlenek elvitték a keresztútnak az erdő fái közé eső állomásairól a réz féldomborműveket.

Ma már semmi sem szent?
Fr. Urbán Erik
csíksomlyói kegyhelyigazgató

Erdély.ma


Megrongálták a Jézus-hágó emlékműveit

Összesen hét réz domborművet feszítettek le és vittek magukkal ismeretlen tettesek a csíksomlyói Kissomlyó-hegy nyugati oldalán lévő Jézus-hágó keresztútjáról.

Vésővel estek a fém domborműveknek. A márványból készültekhez nem nyúltak

 

A búcsús csoportok hitét és áldozatkészségét hirdető emlékművek rongálását vasárnap délután egy fiatalember jelentette Urbán Erik ferences szerzetesnél, a csíksomlyói kegytemplom igazgatójánál. A szerzetes először azt hitte, valami félreértés történhetett, később személyesen ment ki a hegyoldalba.

„A keresztút első három stációjának domborművét nem rongálták meg, viszont azon kőkeresztekről, amelyek az erdőben találhatók, összegyűjtötték a fémtáblákat” – tájékoztatott Erik atya, hozzátéve, hogy szerinte nincs összefüggés az épp vasárnap tartott marosvásárhelyi autonómiatüntetés és a II. világháború után egy csíkzsögödi kőfaragó által készített műemlékek károsítása között.

„Nem lehet pontosan tudni, mikor történt az eset. Szerintem egyszerűen a fémgyűjtögetők vitték el, hiszen egy-egy ilyen domborműnek jó súlya van” – fejtette ki.

Nem ez az első eset, hogy kárt tesznek a fenyőerdő közötti csapáson, egészen a hegy csúcsán emelt Salvator-kápolnáig tartó keresztút állomásaiban. Tavaly ősszel az ezek köré egyfajta kerítésként emelt fémrudakat távolították el.

Urbán Erik elmondta, már megtörtént a feljelentés, hétfő reggel pedig bekapcsolódik a rendőrség a nyomozásba. „Olyannyira friss ez az egész, hogy még nem gondolkodtunk, miként pótolhatjuk a domborműveket. Reméljük, hogy megkerülnek” – közölte a templomigazgató.

Pinti Attila, Székelyhon.ro, 2013.03.10.