A péteri szolgálat ünnepélyes kezdetének szentmiséje

P. Federico Lombardi SJ, szentszéki szóvivő március 18-án, hétfőn a déli órákban  sajtótájékoztatót tartott a vatikáni Média Központban az újságírók számára a március 19-i ünnepélyes szentmisére vonatkozóan, amellyel Ferenc pápa megkezdi péteri szolgálatát:

A pápa a papamobilon fog a Szent Márta Háztól indulni római idő szerint 8.45-8.50 tájban, körbe fogja autózni a teret, a Szent Péter bazilikában kialakított sekrestyében öltözik fel 9.15 tájban, Michelangelo Pietája mellett.

A szentmise megnevezése a péteri szolgálat ünnepélyes kezdetének szentmiséje és nem trónfoglalás, nem intronizáció. A pápa Szent Péter utóda, ezért a szentmise számos eleme ehhez a szálhoz kapcsolódik. A szertartás Szent Péter sírjánál kezdődik, a bazilika középpontjában, a központi oltár alatt, majd a téren folytatódik, amely a hagyomány szerint Szent Péter vértanúságának a színhelye. Itt terült el ugyanis Néró cirkusza.

A pápa a keleti katolikus egyház tíz pátriárkájának kíséretében (ebből négy bíboros) előbb Szent Péter sírjához vonul. A gyűrűt és palliumot itt őrzik, innen veszik el. Így vonulnak a bazilikán keresztül a térre. Közben eléneklik "Laudes Regiae" vagyis a Krisztus Királyt dicsőítő himnuszt. A „Laudes” egyik érdekes aspektusa, hogy számos szent alakját idézi fel, az apostolok után a szent pápákat, akiknek a sorát Szent X. Piusz zárja. 

A szentmise elején adják át ünnepélyesen a palliumot (a protodiakónus bíboros, Jean-Louis Tauran adja át, utána a protopresbiter bíboros, Godfried Danneels imát mond). A bíborosi testület dékánja, Angelo Sodano átadja a gyűrűt (halászgyűrű: Szent Péter a kulcsokkal van rajta s nem halászhálóval). A gyűrű az olasz Enrico Manfrini munkája, aranyozott ezüst, VI. Pál idejében készült.

Az engedelmesség ígérete zárja ezt a részt (hat bíboros végzi ezt szimbolikusan, még nem tudni, kik).

Minden bíboros (a 80 évnél idősebbek is), pátriárka (a nem bíborosok is), a bíborosi testület érsek-titkára és két pap (a jezsuita és a ferences generális) koncelebrálnak (kb. 180 koncelebráns lesz).

A pápa szentbeszéde olaszul hangzik el. A szöveget már megírta (embargósan ki is osztják ma), de nem kizárt, hogy szentmise közben szabadon kiegészíti.

A szentmise olvasmányai a napi olvasmányok lesznek. Az evangéliumot csak görögül éneklik (latinul nem, mivel a szentmise állandó részei latinul lesznek). Az áldozati adományokat nem körmenetben hozzák az oltárhoz. A pápa nem fog áldoztatni (diakónusok s mintegy 500 pap áldoztat). Giovanni Pierluigi Palestrina "Tu es Pastor ovium" kompozícióját is eléneklik, amely kifejezetten ilyen alkalomra íródott. A szentmisét a Te Deum zárja. Nem lesz Úrangyala imádság (mert nem vasárnap).

A szentmise valamelyest rövidebb lesz, az egyszerűsítések miatt.

A szentmise után a pápa a bazilikában veti le a liturgikus öltözéket, majd a főoltár elé megy, ahol az állami delegációk vezetôi köszöntik.

Az egyházak és vallási közösségek küldöttségeit szerdán fogadja a pápa, 11 órakor. Előreláthatólag 33 keresztény küldöttség, 16 tagú zsidó delegáció, illetve muzulmán, buddhista szikh, stb. küldöttség lesz jelen.

Ma reggelig 132 volt a bejelentkezett állami delegációk száma (a Szentszék senkinek meghívót: mindössze tájékoztat az eseményről, mindenki maga dönti el, ha jelen akar lenni). Argentína és Olaszország küldöttségei "elsőbbséget" élveznek, mindkettőt az illető államelnök vezeti, egyik 19, másik 16 fős delegáció. Királyok, uralkodók, hercegek, 31 államelnök, 11 miniszterelnök stb. lesz jelen.

Ferenc pápa címere és jelmondata az eddigi maradt, az, amit Buenos Aires érsekeként is használt. Természetesen kiegészült Szent Péter kulcsaival.

 

Az új pápa címere és mottója

Ferenc pápa címere felidézi püspöki címerét, továbbá a Szentatya korábbi mottóját is megőrizte: „Miserando atque eligendo” („megkönyörült és kiválasztotta” (Mt 9, 9); „Meglátta őt Jézus, megkönyörült rajta, és kiválasztotta” – Tiszteletreméltó Szent Béda áldozópap szentbeszédeiből).

Ferenc pápa a címerpajzsot illetően megőrizte a püspökké szentelése óta használt elemeket. A kék színű pajzsot a pápai méltóságot övező szimbólumok veszik körül úgy, ahogyan azt elődje, XVI. Benedek pápa is használta (eszerint a püspöki süveg két kulcs, egy arany és ezüst kulcs között helyezkedik el, amelyet egy vörös kötél köt össze). A címerpajzs felső részén a Jezsuita Rend emblémája látható, amelynek tagja Ferenc pápa. Ez egy sugárzó nap, amelyben vörös színnel három betű látható: IHS, vagyis Jézus nevének görög rövidítéséből származó monogramja.

A „H” betűn egy kereszt látható, a monogram alatt pedig három fekete szög. Ez alatt jobb oldalon egy csillag, baloldalon pedig a nárdusvirág figyelhető meg. A csillag a régi címerhasználat szerint Szűz Máriát, Krisztus és az Egyház anyját jelképezi, míg a nárdusvirág Szent Józsefre, az egyetemes egyház védőszentjére utal. A hispániai ikonográfiai hagyományban Szent Józsefet egy nárdusvirággal a kezében ábrázolják. Ezekkel a jelképekkel a Szentatya kifejezi mély tiszteletét Szűz Mária és Szent József iránt.
Ferenc pápa mottója Szent Béda áldozópap szentbeszédeiből származik, aki kommentálva a Szent Máté meghívásáról szóló evangéliumi részletet, így írt: Jézus meglátta a vámost, és mivel ebben a látásban ott volt könyörülete és kiválasztása is, azt mondta neki: Kövess engem!

Ez a szentbeszéd az isteni könyörület felmagasztalása, amelynek egyes elemei szerepelnek Szent Máté liturgikus ünnepén a napközi imaóra szövegében. A homília különleges jelentőséggel rendelkezik a pápa lelki útját és életét illetően is. 1953-ban, Szent Máté liturgikus ünnepén a fiatal, 17 éves Jorge Bergoglio Isten szeretetteljes jelenlétét életében személyes módon élte át, tapasztalta meg. Egy gyónást követően megérintette valami szívét és megérezte Isten könyörületét, aki szeretettel a szerzetesi életre hívta őt Loyolai Szent Ignác nyomdokain járva.

Püspökké való kinevezését követően Bergoglio főpásztor erre az eseményre emlékezve, amelyből fakadóan Istennek és egyházának szentelte életét, úgy döntött, hogy életének mottójául választja Szent Béda áldozópap szavait: „Miserando atque eligendo”, amelyeket pápai címerében is felhasznált.

(hh)

Vatikáni Rádió