Bűn és feloldozás a pasztorális tanácsadásban és a klinikai pszichológiában

Harmadik közös tanulmányi napját tartotta meg a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológiai Kara és a Psycho-Logos szakmai társaság április 26-27-én a kar dísztermében. A szervezők célja saját megfogalmazásuk szerint: katolikus pszichológusok, lelkigondozók és lelkipásztorok számára „olyan szakmai és kommunikációs fórum megalapozása, ahol együtt kereshetjük, miként segíthetünk a ma emberének keresztényként a pszichológia sajátos eszközeivel”.

A rendezvény védnökének, Kovács Sándor főesperesnek és Jitianu Liviunak, a kar tanárának köszöntő szavai után egy szekus-történet – Szabó Róbert Csaba Lelkiismeretünk bekötő útjain című novellája – elemzése révén történt a témába való bevezetés: dr. Berszán István az irodalmon át olyan teológiai és pszichológiai témákhoz kalauzolta el a hallgatóságot, mint a bűn láthatóvá tétele, a feloldozás megszerzése reményében elkövetett újabb bűnök, az elfojtásból adódó ismétlési kényszer, a félelem és lelkiismeret egymáshoz való viszonya, a rossz kerülő útnak a jó egyenes út rovására történő választása, a lelkiismeret politikája és etikája, a megbocsátás és feloldozás összetartozása, a megbánásban és a megbocsátásban való osztozás.

A gyónással kapcsolatos lelkipásztori megfontolásokat osztott meg a résztvevőkkel Tófalvi Géza erkölcsteológus, gyakorló plébános, kiemelve, hogy a kiengesztelődés szentségét kérők motivációjának valahol a legmélyen mindig fellelhető a gyógyulás és a megtisztulás utáni vágy is, amely azonban feltételezi a az egészséges bűntudat meglétét, az Isten irgalmába és megújító erejébe vetett hitet, valamint az értelem és a szív megnyílását. 

Homa Ildikó klinikai pszichológus és pszichoterapeuta a bűn, a szégyen és a feloldozás témáit a kognitív nyelvészet segítségével közelítette meg, konklúzióként megfogalmazva: „a feloldozás akkor érkezik meg, ha Isten mellett mi is közbelépünk”.

A budapesti Sapientia Szerzetesi Főiskoláról érkezett vendég, dr. Kézdy Anikó pszichológus a bűntudat négy alapfajtáját, majd a megbocsátás fázisait – szembenézés és a felelősség felvállalása, a megbocsátás melletti döntés, a munkafázis és az elmélyítés – valamint az azokkal kapcsolatos elakadásokat vázolta. Dávid István református egyetemi lelkész és filozófus pedig a bűnről mint etikai kategóriáról, majd az azzal kapcsolatos emlékezésről, illetve felejtésről, végül pedig a fiatalok körében szerzett tapasztalatairól beszélt. 

A dr. Vik János által moderált kerekasztal-beszélgetés központi témája a feloldozó kapcsolat volt, amely fontossága és nélkülözhetetlensége révén hozzásegítette az előadókat és az aktív hallgatóságot, hogy összegezzék és továbbgondolják az előadásokon elhangzottakat.

A tartalmas programot, két, pszichoterapeuta által vezetett műhelymunka egészítette ki: Lázár Sarolta A többértelműségek párbeszéde,  Petrov Ljubomir Értékeket keresve, értékeket találva címmel vezetett gyakorlati foglalkozást.

A rendezvény végén közösen ünnepelt szentmise zárszavában, de a kötetlen beszélgetésekben is újra meg újra elhangzott: ezt a sorozatot folytatni kell, érdemes.
Bereczki Silvia sa

 


 

 

(Vasárnap)