2013.06.03
Csupa fiú ballagott Gyulafehérváron
Gyulafehérváron az iskolai kápolna előtti terén 19 fiú szemet gyönyörködtető népviseletekben (székely, csángó, mezőségi) vonult fel a bensőséges ünnepség helyszínére osztályfőnökük, Katona Ferenc vezetésével. Gál László igazgató köszöntőbeszédében hangsúlyozta: a becsület, a tisztesség, a kitartás és a törvénytisztelet kell hogy legyen a megválasztott életvitel lényege. Korom Imre spirituális a lelkileg most nagykorúsított tanítványokról beszélt. A XI. osztály nevében Vass Csaba búcsúztatta a végzős tanulótársakat, a XII. osztályosok nevében Szász Róbert búcsúzott az iskolától. Kitüntetésben részesült kiemelkedő tanulmányi előmeneteléért és közösségi magatartásáért többek között Venczel Károly Szilárd, aki Gubcsi Lajos anyaországi író A magyar viseletek története című munkáját kapta ajándékba.
A néhány éve általános iskolai és óvodai részleggel bővült szórvány iskolaközpont jelentős szerepet tölt be a gyulafehérvári magyar közösség életében. Az udvari ünnepség után az iskola bejárata előtti Béke utcában gyülekezett az impozáns menet. Innen indultak a székesegyház felé, ahol ünnepi misével búcsúztatták a végzősöket.
Bakó Botond, Szabadság, 2013. június 4.
Isten áldása hullott a ballagókra
A gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnázium végzős diákjai búcsúztak vasárnap az alma matertől.
A végzősök névtáblái kerültek az iskola zászlórúdjára
A két nappali tagozatos osztály hatvan diákja reggel kilenc órától részt vett a hagyományos lovas felvonuláson, ezt követően a mintegy negyven esti tagozatos végzőssel és az ünneplő sokasággal az iskola udvarán megtartott szentmisén, amelyet Bátor Botond pálos tartományfőnök celebrált.
A szentmisét követően utoljára szólalt meg az iskolacsengő a végzősöknek, a tizenhatodik ballagási ünnepség köszöntő beszédekkel és a legjobb tanulók díjazásával folytatódott. A végzősöket elsőként Bálint Gergely iskolaigazgató köszöntötte, mondván: ez az iskola egy olyan fundamentum az életüknek, amelyre nyugodtan alapozhatnak. „Az iskola gondos szülőként óvott a bajtól, és adta meg számotokra a hasznos tudást” – hangsúlyozta az igazgató.
A tizenegyedikesek nevében Tankó Beáta és Ambrus Erika búcsúzott a ballagóktól. A végzősök nevében Jánó Emese és Póra Kinga osztotta meg alkalmi gondolatait. Köszönetüket fejezték ki Berszán Lajos pap bácsinak a hit útján való vezetésért, sok munkájáért és türelméért.
Ünnepelt az egész közösség
Immár hagyomány, hogy minden évben Tiszakécskéről kis névtáblákkal ajándékozzák meg a ballagókat, amelyeket saját kezűleg szögeztek fel az iskola zászlórúdjára. Kiemelkedő tanulmányi eredményeiért Tankó Emőke vehette át a megyei tanfelügyelőség díját.
„Úgy tekintsünk az esőre, mintha Isten áldása hullott volna ránk” – fogalmazott az ünnepség végén Berszán Lajos, az iskola alapítója.
Tudásról és hitről is számot kell adjanak a végzősök
Gyermeknapon ballagott el a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium 84 végzős diákja. Az elöljárók ünnepi beszédét és a diákok búcsúztatóját követően a szülőket köszöntötték az elballagó fiatalok.
A három végzős osztály 84 diákjának utoljára szólt a csengő a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban
A három végzős osztály tanulói népviseletbe öltözve, a Gaudeamus dallamára vonultak az iskola mögötti sportpályára szombaton, ahol már várták őket szüleik, barátaik, rokonaik, diáktársaik. Elsőként az iskola igazgatója, Tamás Levente szólt az diákokhoz, akikre bizakodva úgy tekintett, mint egy-egy tükörre, amelyet ha szeretettel vesznek körül, az maga is szeretetet áraszt. Az iskola feladata, hogy megteremtse a műveltség és a hit találkozásának lehetőségét, erről kell most számot adjanak a tanárok és diákok egyaránt – fogalmazott az igazgató. „Számtalan lehetőség nyílik ki most előttetek, csak tudnotok kell jól választani azokból. Ezentúl az iskola nem szab határokat nektek, de megóvni sem fog már” – készítette fel a végzősöket az intézményvezető, aki a diákok után a szülőkhöz is szólt, megköszönve nekik, hogy erre az iskolára bízták gyermekeiket a legfontosabb négy évre.
Ezt követően Tamás József segédpüspök látta el útravalóul egy legendával a végzősöket, melynek tanulsága, hogy egy jó ember erősebb a hegyeknél, a vasnál, a tűznél, a szélnél, sőt mindennél. Így azt kívánta nekik, hogy jó emberek legyenek, amellett, hogy azt az életutat járják be, amelyet a jó Isten szánt nekik.
„Én bízom benne, hogy ti jelentős mértékben mindig gyermekek maradtok” – hangsúlyozta ünnepi beszédében Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, aki hiszi, hogy mindenkiben ott a gyermek és a velejáró gyermeki jóság is. A ballagóknak azt kívánta, hogy saját keresztjeiket tudják méltósággal viselni, és ha gyengékkel találkoznak, azoknak is segítsenek. A szülői bizottság részéről Dánél Sándor fordult a végzősökhöz, és Petőfi verseit és példáját felhozva bátorította arra a fiatalokat, hogy merjék álmaikat követni. A tizenegyedik osztály diákjai búcsúztatták el az előttük egy évvel végző, példaként követett évfolyamokat, majd maguk a végzősök köszönő szavai hangzottak el.
Az első tanulók helyezték fel az évfolyamszalagokat az iskola zászlójára, ezt követte a kiemelkedő tanulmányi eredményeket elért diákok értékelése és a különdíjak átadása. A végzős diákok a szüleiknek is megköszönték jóságukat és fáradozásaikat egy-egy szál virággal, amely sok szülőnek csalt könnyeket a szemébe. A hagyományoknak megfelelően záróakkordként az iskola elöljárói kikísérték a ballagókat az iskolából, elindítva őket saját útjukra.