2013.06.21
A Székelyudvarhelyi Magyar–Örmény Kulturális Egyesület harminc tagja múlt szombaton részt vett Szamosújváron a Világosító Szent Gergely pápa emlékére rendezett egyházi ünnepségen. Ez a nap az erdélyi örmények legnagyobb ünnepe, melyet a szamosújvári örmény székesegyházban tartanak meg minden évben.
A székesegyház a világ legnagyobb örmény temploma, melyet a szamosújvári gazdag örmények építtettek 1780-ban. A templom legnagyobb ékessége egy 2x4 méteres Rubens-olajfestmény (Krisztus levétele a keresztről), melyet Ferenc József császár ajándékozott a szamosújvári örményeknek 1806-ban, és amely talán a legdrágább ilyen természetű műkincs Romániában.
Az ünnepségen több mint ezer örmény, illetve örmény származású magyar és román vett részt, továbbá a gyulafehérvári római katolikus érsek, aki egyben a Romániai Örmény Katolikus Ordinariátus kormányzója is, a bukaresti örmény nagykövet, a magyarországi örmények képviselője, Issekutz Sarolta, Varujan Vosganian, a Romániai Örmények Szövetségének elnöke, Kovács Sándor kanonok, főesperes-plébános és még sok kiemelkedő egyházi, illetve világi személyiség. Természetesen képviseltették magukat az erdélyi örmény egyesületek Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Erzsébetvárosról, Gyergyószentmiklósról, Csíkszeredából, Csíkszépvízről, Székelyudvarhelyről és más helységekből, de Bukarestből és Konstancáról is elmentek a rendezvényre.
A szentmisét a szamosújvári örmény katolikus vikárius, Szakács Endre celebrálta, Jakubinyi György érsekkel és számos egyházi méltósággal közösen.
Az utazás hosszú volt és fáradságos, még az autóbusznak is, de megérte, feledhetetlen egyházi ünnepségben volt részünk, ugyanakkor találkozhattunk örmény testvéreinkkel és barátainkkal Erdélyből és az anyaországból, minek következtében hitünkben megerősödve és lelkileg feltöltődve kellemes emlékekkel érkeztünk haza.
Ki szeretném emelni, hogy Világosító Szent Gergely pápa nagyságával és tevékenységével kapcsolatosan nagyon sok és fontos tisztáznivalója van a magyar történészeknek, ami megerősíti a magyar és az örmény nép hasonló és közös múltját a történelem folyamán, valamint azt, hogy mindkét nép tiszteli, szereti egymás hagyományait és értékeit, ragaszkodik egymáshoz, éspedig azért, mert: feltételezések szerint a magyar királyi koronát Világosító Szent Gergely pápa tervezte és ajándékozta III. Tridát örmény királynak (uralkodott 294 és 324 között), mivel ő térítette a királyt keresztény hitre. Tridát örmény király parancsára Kr. u. 301-ben az örmény nép a világon elsőként vette fel a kereszténységet, és Örményország lett a világ első keresztény állama. Természetesen ha ez igaz lenne, az sem befolyásolja a Magyar Szent Korona értékét, mivel úgyis több mint ezer éve van a magyar királyok és Magyarország tulajdonában.
Magyarország katolicizálása hasonlóképpen történt Szent István király idejében. Ezúton mondunk köszönetet Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának, amely zarándoklatunk fővédnöke és támogatója volt.
Szálasy Ferenc, Udvarhelyi Híradó, 2013. június 19.