Leülni Márton Áron mellé

Szombaton avatják fel a csíkkozmási születésű Gergely Zoltán szobrászművész Márton Áron püspököt ülve ábrázoló szoborkompozícióját, amelyet a gyulafehérvári érseki palota udvarán fognak felállítani.

martonaronszobor_kr_16_b

A csíkkozmási születésű Gergely Zoltán szobrászművész alkotásához Dóczy András (képünkön) készítette a talapzatot és a padokat 

Domahidi-Dóczy Ildikó hívta fel a figyelmünket a Dóczy András kőfaragó udvarán lévő Márton Áron-szoborra. „A püspök úr jelenleg itt ül udvarunkon, miközben folynak a talapzat és a kőpadok munkálatai” – írta levelében olvasónk, aki egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy amennyiben a szoborról tudósítást szeretnénk készíteni, ezt hétfőn még megtehetjük. Az alkotást és a hozzá tartozó padokat a hétfő délelőtti felkeresésünk után néhány órával elszállították Gyulafehérvárra.

A bírák érvei

Tavaly írt ki meghívásos pályázatot a gyulafehérvári érsekség, olyan alkotói munkákat várva, amelyek Márton Áron püspököt a gyulafehérvári érseki palota udvarán ülve ábrázolják. Az elbíráló bizottság a hét alkotó közül a jelenleg Kolozsváron élő Gergely Zoltán szobrászművész munkájának kivitelezése mellett döntött. Mint indoklásukban írták, a szent életű püspök személyének, jellemének sikeres ábrázolása mellett lehetőség adódik az érseki udvar rangjának, szervezettségének emelésére, illetve a látogatók számára is egyértelművé válik a szobor és az udvar egysége. Hozzáteszik, a díjazott munka félkörben elhelyezett, jól arányított pad-architektúrájával módot ad az idelátogató zarándoknak Márton Áron püspök körébe helyezkedni, itt szemlélődni, fohászkodni, a püspök szellemével találkozni.

Régi igény vált valóra

„Többen is megfogalmazták azt az igényt, hogy jó lenne az érsekség területén emléket állítani Erdély püspökének, aki a lelkiismeret és a vallás szabadságát hirdette. Mivel a ma élők közül is sokan ismerték őt, ezért az elbírálásban szempont volt, hogy a látogatók a valamikor megismert arccal találkozzanak” – tudtuk meg Márton Judittól, a gyulafehérvári érsekség építészeti irodájának vezetőjétől. Az elbíráló bizottság tagjaként még elmondta: a győztes pályázatban az tetszett, hogy az alkotó olyan püspöknek ábrázolta Márton Áront, aki mellé le lehet ülni. „Az emberek is úgy ismerték a püspök urat, mint aki bármikor megszólítható volt.”

Ereje teljében lévő püspököt formált

„Elképzelésemben a püspök atya egy széken ül, kétfelől pedig egy-egy pad található. Ez a formai kapcsolódás nem véletlenszerű, így szerettem volna kiemelni Márton Áron közösségteremtő és közösségmegóvó munkásságát, aki fogadja a látogatókat, és hellyel kínálja őket” – magyarázta megkeresésünkre Gergely Zoltán. Hozzáfűzte, nem azért tervezett padokat, hogy a „fáradt emberek leüljenek, hanem azért, hogy leülve közelebb kerüljenek a püspök szellemiségéhez”. A szobrász elárulta, munkájában elsőként a szakmaiságra fektette ugyan a hangsúlyt, de mindenképp meghatározó jelentősége volt annak a tudatnak, hogy „mindketten székelyek vagyunk, helyesebben én az ő földije vagyok”.

 martonaronszobor_kr_02_b

Az ülő embereket általában kissé görnyedten ábrázolják, Gergely mégis egyenes, gerinces tartást adott a szobornak, mint mondja: olyant, amilyen Márton Áron az életben is volt. „Egy ereje teljében lévő püspököt formáltam, Sántha Csaba szovátai bronzöntő és a zsögödi andezitből talapzatot és padokat készítő Dóczy András kőfaragó pedig nagyon jó munkát végzett” – fűzte hozzá a szobrászművész.

A szobrot és a padokat hétfő délután szállították Gyulafehérvárra, ahol szombaton a papszentelő szentmise keretében megáldják.

Kozán István, Székelyhon.ro, 2013.06.24.