2013.09.14
A templomépítés 800. évfordulójára szerveznek ünnepet Alfaluban október 24–27. között. Az esemény alkalmával a múlt rendszer pusztítását is helyre szeretnék hozni, ekkortól új harang is hívja majd a híveket.
Adorján Imre plébános már a kész programmal a kezében beszélt az ünnepi előkészületekről. Csütörtöktől vasárnapig egyházi és kulturális rendezvényekkel hangolódnak az eseményre, minden este Böjte Csaba tart majd missziós szentmisét. Mert – amint a plébános elmondta – az ünnepre nem elég meszelni, festeni, takarítani, a lelket is rá kell hangolni. Nem események kavalkádját zsúfolták a programba a szervezőbizottság tagjai, mert a cél az, hogy a rendezvények között az embereknek, hazaérkezőknek legyen idejük egymással is szóba állni.
Néprajzi előadás és kiállítás, képzőművészeti album és egyházhoz kötődő két könyv bemutatása, operaelőadás, zenemű Márton Áron tiszteletére képezi a program részét, vasárnap pedig dr. Jakubinyi György érsek celebrálja az ünnepi szentmisét, emlékművet lepleznek le, és megszentelik a harangöntő Lázár Imrétől és családjától adományba kapott harangot.
Új emlékmű kerül a templomkertbe
Kiss Levente szobrászművész Vadárvácska-táborban készült alkotását a 800. évforduló alkalmával leplezik le. Sikerült eldönteni helyét, és megvan a szükséges anyagi alap is felállításához. A község polgármestere, Gáll Szabolcs elmondta, a jelenlegi szabadtéri oltár helyére kerül a képzőművészeti alkotás. Nem szűnik meg a szabadtéri oltár, csak más helyre, más építményként kerül. A régi plébánia kapuja mellé olyat terveztetnek, amely nemcsak szabadtéri oltárként, hanem akár koncertek fedett helyszínéül is szolgálhat.
A képzőművész ajándékba készítette a templomot és a Szent István seregét jelképező, a gyökerek fontosságát és összetartozást hangsúlyozó alkotását, a talapzat megöntése, a gránittömb és ráhelyezése viszont pénzbe kerül. A hozzávetőleg 30.000 lejes kiadást az önkormányzat pénzszűkében nem tudta előteremteni, így szóba jött, hogy községlakók, településhez kötődők pótolnák össze. György István, Alfalu volt polgármestere is felajánlotta: kifizeti, ám a végleges döntés szerint az alapöntést az önkormányzat biztosítja, a többi költséget az Alfalvi Közbirtokosság fedezi.
Fél évszázada történt
Ötvenesztendős kárt kell helyrehozni az ünnep alkalmával. A nagy eseményre visszakerül helyére az a márványtábla, amit egykor a Szekuritáté emberei távolítottak el, és egy helybéli akkori milicistának köszönhető, hogy még nagyobb kárt nem tudtak tenni. Az eseményt Bicsak Sándor alfalvi lakos idézte fel, levelet írva szerkesztőségünknek: „Szeretném, hogy az utókor a Gyergyói Hírlapon keresztül szerezzen tudomást a feledésbe merült, ötven évvel ezelőtt történt vandál cselekedet sztorijáról a 800 éves templomunk kertjében lévő műemlék ellen.”
Az alábbiakban ezt olvashatják teljes terjedelmében:
„Elekes Pali milicista volt Alfaluban az 1960-as évek elején. Tudomására jutott, hogy a Szekuritáté merényletet tervez a templomkerítés zászlótartó oszlopára rögzített két márványtábla ellen.
Az oszlop nyugati oldalán lévő táblán Petőfi-idézet állt: Csak nem fajult el még a székely vér / Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér. Az északi oldalán lévő táblán áll az örök igazság: Ember vésd szívedbe, hogy ez a föld székely volt, és az is marad. A milíciaörs a jelenlegi polgármesteri hivatal épületében volt. Elekes őrmester egy egész napon és egy éjszakán át silbakolt töltött fegyverrel az előtérben, ahonnan szemmel lehetett tartani a templomkerítést. Másnap kora reggel megjelent egy fekete autó, félrehúzván a Gica-féle lakás irányában. Két pribék a papilak udvarán át felosont a templomkertbe, s az egyik alak kabátja alól elővett kalapáccsal a Petőfi-idézetes márványtáblára sújtott. Amikor a másikra is rátámadott, riasztólövés dördült, így nem kapta telibe a jelenlegi táblát. A tettesek – valószínűleg – telt gatyával elmenekültek. Elekes őrmestert nem sokkal az esemény után levetkőztették. Az ok: lőfegyver indok nélküli használata. Az illetékesek persze eltussolták az ügyet, dacára annak, hogy az őrmester a bűnjeleket összeszedte, és bevitte a néptanácshoz, ahol egy szekrény mögé raktározták. Ha valakit érdekelne személyes állásfoglalásom, azt válaszolom: Elekes Pali megérdemelné, hogy levett kalappal adózzanak emlékének még azok is, akiket annak idején megbírságolt székely zajtorjánkodás végett, és feltétlenül kerüljön be a falu krónikájába, mert megérdemli.”
Pótolni kell a hiányzó részleteket
Annak ellenére, hogy a szekusok ténykedésére alig pár évtizede került sor, kevesen emlékeznek a táblarombolást megelőző pontos helyzetre. Adorján Imre plébánossal a templomkertben vesszük számba a hiányos emlékműveket. A zászlótartóra rögzített márványtáblán, melyen az „Ember vésd szívedbe...”-idézet olvasható, látszik, megpróbálhatták azt is eltávolítani; valakinek beletörhetett a szerszáma, jókora darab márvány is hiányzik a tábla jobb oldaláról. Az is látszik, hogy megpróbálták lecsiszolni a szöveget valamikor valakik. Sem a polgármester, sem a plébános nem tud arról, hogy ki lehetett az illető. A változás után visszaállították a korábban eltávolított magyar címert a zászlótartóra, az épségben áll.
A Petőfi-idézetes tábla helyét kerestük, és a csavarok helye, illetve több apró részlet is arra enged következtetni, hogy az a világháborús hősök emlékművén lehetett. Az egyházi elöljárók azt tervezik, hogy a 800 éves ünnepre ide állítják vissza márványtáblán az üzenetet: „Csak nem fajult el még a székely vér / Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér”.
A hősök emlékművén, melyet a „GY.-Alfalui Erdőbirtokossági Társulat” állíttatott 1943-ban, még lenne néhány kiigazítani való. A bejárattal szembeni oldalán, a hősök névsora fölött egy háromszögű részről is hiányzik valami, ami nem valószínű, hogy díszítés lett volna csupán, inkább szimbólum lehetett. Ennek próbálnak utánajárni az alfalviak. Ami viszont egyértelmű, a másik oldalon, hogy az 1941–1945-ben hősi halált haltak névsora fölül Horthy neve lett kisatírozva, csupán a kormányzóhelyettes titulus olvasható ki.
A múlt sebeit begyógyítani, az alfalviaknak lehetőséget adni az ünneplésre és találkozásra, közös jövőre reményt kelteni – ez a szándék, melyhez a templomépítés 800. évfordulója ad keretet.
Balázs Katalin, Székelyhon.ro, 2013.09.12.