Sarlós Boldogasszony-napi búcsú (Futásfalva)

A hagyományokhoz híven, július 2-án Sarlós Boldogasszony napján a közigazgatásilag Torjához tartozó Futásfalván tizenkilencedik alkalommal tartottak fogadalmi nagy búcsút. A népviseletbe öltözött moldvai csángó magyarok, akárcsak az előző esztendőkben, dr. Jáky Teodóz Sándor győri bencés paptanár vezetésével már előző nap megérkeztek Futásfalvára.

Szombat reggel 8 órakor a Szent András tiszteletére felszentelt kegytemplomban szentmisét celebráltak, utána gyóntatásra került sor. Az ünnepi szentmise pontosan 11 órakor a kegytemplom kertjében berendezett szabadtéri oltárnál kezdődött, ahol Tifán Lajos ezüstmisés plébános házigazdaként köszöntötte a kézdi-orbaiszéki papságot, a vendégeket, a határon innen és túlról érkezett zarándokokat. A zord időjárás miatt kevesebben voltak jelen, mint az előző években. Az ünnepi szentmisét dr. Jáky Teodóz Sándor a környékbeli papság koncelebrálásával tartotta meg, és ő volt a búcsús szentmise szónoka is, aki idős kora ellenére – 59 évvel ezelőtt szentelték pappá – húsz éve, minden esztendőben kilencszáz kilométerről érkezik a kegyhelyre.
Dr. Jáky Teodóz Sándor, ünnepi szónok beszédét a hívek tizenegy kötelessége köré építette. Szabó Álmos, a Világ Győ­zel­mes Királynője, a Ma­gyarok Nagyasszo­nya Szent Korona Lovagrend, az Erdélyi Rendtartományának kormányzója és egyik lovagtársa idén is elhozta Futás­falvára a Szent Korona hű mását, és nem érkeztek üres kézzel a moldvai csángó magyarok sem, bárány formájú kenyérrel, kaláccsal, virággal és általuk szőtt kézimunkával ajándékozták meg Tifán Lajos ezüstmisés plébánost, aki a napokban ünnepelte pappá szentelésének 25. évfordulóját. A befejező áldás után a szentmise a magyar és a székely himnusz közös eléneklésével ért véget, majd a több száz fős tömeg lovasokkal, a vezérkereszttel, templomi zász­lókkal, két csángó magyar asszony és két székely ruhás lány által vitt fatimai szűzanya szobrának kicsinyített másolatával, valamint a Szent Korona hű másával az élen a napokig tartó bő esőzések miatt csak a kegytemplomot kerülte meg kétszer, a tizenkét stációs Golgota kimaradt az idei búcsú programjából. A szombat délelőtti megemlékező ünnepi szentmisét a néhai futásfalvi plébános, a 82. évvel ezelőtt született és tavaly elhunyt nm. és ft. Bálint Lajos ny. érsek lelki üdvéért mutatták be.

 

Háromszék, 2011. július 4.


 Égi jellel kezdődött a búcsú

A hétvégén közel ezren látogattak el a futásfalvi kegytemplomhoz, hogy Sarlós Boldogasszony napján tiszteletüket tegyék a Szűzanya előtt és könyöröghessenek hozzá. Az esős idő Futásfalvát sem kímélte, így a járhatatlanná vált út végett a zarándokok nem tudtak kimenni a golgotára, csupán a templomot kerülték meg kétszer.
A Torjához tartozó település 1993-tól vált hivatalosan is zarándokhellyé, azóta minden évben és idén is több száz fős tömeg látogatta a fogadalmi nagybúcsú ünnepét, és nemcsak háromszékiek, de még az anyaországból, Budapestről és Egerből is érkeztek látogatók.

Szombaton az ünnepi szentmise 11 órakor, a kegytemplom udvarán található szabadtéri oltárnál kezdődött, ahol Tifán Lajos futásfalvi plébános kérte Istent, áldja meg e szép határt, és őrizze meg a hazát a természeti csapásoktól. Imáját érdekes időjárási jelenség követte, perceken belől kitisztult a felhős égbolt, és kisütött a nap. A jelenlevők közül sokan úgy vélték, ezen jel Istentől érkezett, a mindenható meghallgatta és elfogadta a plébános kérését. Az ünnepi szentmisét dr. Jáky Teodóz Sándor, győri bencés paptanár tartotta a környékbeli papság concelebrálásával.

A bencés atya a szentmisét a jelenlévőkért és a saját hibájukon kívül távol maradottakért ajánlotta fel. Elmondta, hogy minden imádság engesztelés, és arra biztatta a jelenlevőket, hogy kéréseiket foglalják könyörgésbe, írjanak a Levelek Máriához című könyvbe, mert ilyenkor nem marad fohász teljesületlenül. Példának több levelet is felolvasott, az egyikben, amit egy nő írt még az átkosban, ez állt: „Kedves Szűzanya, ezek a rohadt ruszkik mikor mennek el?” Az ünnepi szónok kifejtette, bár a levél tartalma kissé sértőn beszélt az oroszokról, akikkel a meglátása szerint nem is volt baj, csak a vezetőikkel, de a nő kérése meghallgatásra talált.

A fennkölt hangulat adott volt, a Kelemen Antal karnagy által vezényelt rétyi Kováts András Fúvózenekar szolgáltatta a zenét, ezenkívül a Világ Győzelmes Királynője, Magyarok Nagyasszonya Szent Korona Lovagrend erdélyi rendtartományának kormányzója, Szabó Álmos és egyik lovagtársa a Szent Korona mását is elhozta a búcsúra. A népviseletbe öltözött pusztinai és rekecsini csángók közül kilencen érkeztek, és az ezüstmiséjét megtartó. Tifán Lajost bárányalakú kaláccsal és virággal ajándékozták meg. A hagyományokhoz híven idén is ők cipelték a fatimai Mária-szobor hű mását a körmenetben.

A magyar és a székely himnusz eléneklése után az áldoztatás következett, majd a tömeg a vezérkereszttel, a templomi zászlókkal, a Szűzanya szobrának kicsinyített másával, valamint a Szent Korona másolatával az élen körbejárta a templomot, ugyanis az esőáztatta út végett elmaradt a golgotajárás.

Nagy Szabolcs Attila, hirmondo.ro