Örmény ünnep. Minden hazaérkezőt asztalhoz ültettek a sza­mos­újvári örmény katolikus búcsún

Világosító Szent Gergely, az örmények apostola tiszteletére július 9-én, szombaton délelőtt 11 órakor tartották a szamosújvári örmény katolikus székesegyházban a búcsús szentmisét. Jelen voltak az erdélyi örmény katolikus közösségek és plébánosaik: a házigazda és egyben örmény katolikus általános helynök Szakács Endre, az erzsébetvárosi Árpád-házi Szent Erzsébet örmény szertartású templomot Medgyesről ellátó Babota Tibor, a szépvizi Gábor Zoltán, valamint a búcsú szónoka, Szilágyi Lőrinc Gyergyószentmiklósról.

Jöttek ugyanakkor Kolozsvárról, Désről, Marosvásárhelyről, és távolabbról: Budapestről, Ausztriából, Kanadából. A hagyományos örmény (nem katolikus) közösségek képviseletében egy autóbusznyi vendég érkezett Románia déli részéről, a bukaresti küldöttségben, mint évek óta mindig, Varujan Vosganian volt pénzügyminiszter és édesanyja is ott volt. Utóbbi szomorúan mesélte a búcsút követően, mennyire meggyengültek a gyökerek, az új generáció, még az ő unokái sem ápolják úgy a hagyományokat, mint azt az ő nemzedéke tette. A hagyományápolás jegyében működő helyi kórus (vezető Molnár Annamária) megszólaltatta a hagyományos énekeket, amelyek a más nyelvű és szertyartású déli örményeknek is ismerősen csengtek.

Az orgonánál a város szülöttje, Nits Péter kísérte a kórust és az áldozás alatt szólót éneklő, a pályafutásáért a kolozsvári  Magyar Operában nemrég ünnepelt Köpecziné Kirkósa Júliát s Molnár Máriát. Ekkor járult első szentáldozásához Kádár Éva Andrea marosvásárhelyi negyedikes, aki (szülei ösztönzésére) örmény gyökereire tekintettel tartotta fontosnak ezt a jelképes értékű gesztust.

Szakács Endre helynöktől megtudtuk, az idén máshová szólította a kötelesség az örmény katolikus kormányzót, dr. Jakubinyi György érseket. Az erdélyi örmény katolikusok helynöke a Vasárnap kérdésére azt is elmondta: az idén a szokásos búcsús churutos ángádzsábur levesbe 15200 fülecske készült – kétszázzal több, mint tavaly – elkészítésük elmondása szerint „két rövid délutánt vett igénybe”, a munkában részt vettek lányok, asszonyok, de a pap és a gondnok is. A szamosújvári búcsús ebéd különlegessége, hogy a hagyomány szerint a szentmisére érkező minden hívőt meghívnak, asztalhoz ültetnek a vendéglátó bőkezű szamosújvári örmény katolikusok. Az idén 380 vendéget ültettek le és szolgálatak ki, ennyien laktak jól. A kis közösség a hétköznapokban is összetart, az ünnep ugyan nagy erőfeszítés, de megéri nekik. A résztvevőknek Issekutz Sarolta három új, örmény témájú kiadványt ajánlott, s mindenki kézhez kaphatta az Erdélyi Örmény Gyökerek kis füzetét, valamint egy szép kiállítású kötetet az örmény egyházról. A búcsú után az érdeklődők megtekinthették a nemrég létrehozott szakszerű örmény gyűjtőlevéltárat, amely immár a gyergyói, erzsébetvárosi, szépvizi és helyi iratokat tartalmazza.

Bodó Márta, Vasárnap


Készül a helyi közösség a szamosújvári örmény katolikus búcsúra

Minden hazaérkezőt asztalhoz ültetnek 15200 fülecskét gyúrtak és hajtogattak a churutos levesbe
Világosító Szent Gergely, az örmények apostola tiszteletére július 9-én, szombaton délelőtt 11 órakor kezdődik a szamosújvári örmény katolikus székesegyházban a búcsús szentmise. Ez alkalommal jelen lesznek az erdélyi örmény katolikus templomok plébánosai: a házigazda és egyben örmény katolikus általános helynök Szakács Endre, az erzsébetvárosi Árpád-házi Szent Erzsébet örmény szertartású templomot Medgyesről ellátó Babota Tibor, a szépvizi Gábor Zoltán, valamint a búcsú szónoka, Szilágyi Lőrinc Gyergyószentmiklósról.

Mindegyik örmény plébániáról érkeznek vendégek az ünnepre, valamint Budapestről, Kolozsvárról, Désről, Marosvásárhelyről, sőt, messzebbről: Ausztriából, Kanadából is – tudtuk meg Szakács Endre helynöktől. A hagyományos örmény (nem katolikus) közösségek képviseletében is érkeznek vendégek elsősorban Bukarestből. Az idén más elfoglaltságai miatt nem lesz jelen az örmény nagykövet és az örmény katolikus kormányzó, dr. Jakubinyi György érsek.

A szentmise hagyományos örmény énekeit (Der Vorhormja, Szurp, szurp, Hájr Mer) a helyi kórus szólaltatja meg (vezetőjük Molnár Annamária), az orgonánál a város szülöttje, Nits Péter, szólót énekel Köpecziné Kirkósa Júlia és Molnár Mária.

Az erdélyi örmény katolikusok helynöke, a szamosújvári örmény szertartású plébánia plébánosa a Vasárnap kérdésére azt is elmondta: az idén a szokásos búcsús churutos levesbe 15200 fülecske készült, ez kétszázzal több, mint amennyi tavaly készült. Elkészítésük a helynök elmondása szerint „két rövid délutánt vett igénybe”, a munkában részt vettek lányok, asszonyok, de a pap és a gondnok is. Az idei búcsú különlegessége lesz a megszokottakon kívül a nem örmény recept szerint készülő húsos palacsinta. A szamosújvári búcsús ebédre a hagyomány szerint mindenkit, a szentmisére érkező minden hívőt meghívnak és asztalhoz ültetnek a vendéglátó bőkezű szamosújvári örmény katolikusok.

Bodó Márta, Vasárnap