Mária városa Csíkszeredában

A mi „Igenünk” Isten szeretetére – ezzel a jelmondattal szervezték Csíkszeredában az országos Máriapolit. Előadások, elmélkedések, tanúságtételek, szentmisék, közös imák és színes, hangulatos programok várták a Fokolár mozgalom tagjait július 6–10. között a székelyföldi városban. A rendezvény legtöbb programjának a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium Kollégiuma adott otthont.

Több mint négyszáz magyar, román és német ajkú résztvevő jött el az ökuménia szellemében tartott rendezvényre. Lacz­kó Csaba kolozs­vári résztvevő sze­rint a Máriapoli mindig nagyon fontos, egész évre lehet töltekezni belőle. „A köztünk lévő Jézus elsősorban az élmény, ez a legfontosabb a Máriapoliban vagy bármely hasonló találkozónkban. Jézusnak a konkrét jelenléte ebben a kölcsönös szeretetben, amit egymásnak is adni tudunk.” „Ahol megélik a kölcsönös szeretetet, ott van közöttük Jézus is. Az egyházak közötti ökumenizmusról lehet beszélni, de az ökumen­izmus leginkább a családban kezdődik.
A Fokolár lelkiségi mozgalom tagjai az egység lelkiségét élik” – válaszolta a rendezvény üzenetével kapcsolatos kérdésünkre Nagy-György Attila brassó-bolonyai plébános, aki 1982 óta vesz részt a Fokolár-rendezvényeken. Ezúttal görög katolikus, evangélikus és ortodox lelkésztársával közösen vezette az ökumenikus istentisztelet. Elmondta, a Fokolár lelkiség is hozzájárul az ökumenizmus megéléséhez. „Chiara Lubich nem gondolt arra, hogy egy ökumenikus mozgalmat hoz létre. Egyszerűen megértette a szentírási karizmát: ahol ketten vagy hárman együtt vannak az ő nevében, szeretetben, ott köztük van Jézus. A bombázások idején, a II. világháborúban Trentóban, a pincébe a Szentírást vitték magukkal,  olvasták Jézus főpapi imáját (Jn 17): „add, Atyám, hogy legyenek mindnyájan egy”. Megértették, hogy ez Isten akarata, nem emberi törekvés az ökumenizmus, az egység: úgy szeressétek egymást, ahogy én szerettelek titeket. Senkinek nincs nagyobb szeretete, mint aki életét adja felebarátjáért. Erre mondja Chiara, hogy ez az élet dialógusa, ökumenizmusa. Nem struktúrák szervezése, konferenciák, teológiai disputák, hanem egyszerűen az élet által történik. A Fokolár lelkiség katolikus kezdeményezés, egyházunkban bejegyzett lelkiségi mozgalom, de a katolikus határokat túllépi. Tavaly részt vettem a kostantinápolyi pátriárkátus ökumenikus szinódusán, párhuzamosan volt ökumenikus konferenciánk, külön kihallgatásunk is volt a pápánál, meg a szinóduszáró isteni liturgián is részt vettünk. Én ott meglepődtem! A gyulafehérvári érsekség ökumenizmussal foglalkozó referense vagyok és tapasztalom, hogy nehéz a közeledés, mert különböző mentalitású emberek vagyunk, különböző nyelvet beszélünk, különböző háttérrel, tapasztalattal, történelemmel, sebekkel vagyunk tele, és sok a feszültség. A konstantinápolyi konferencián megtapasztaltam, hogy sokkal komplexebb az ökumenizmus, mint ahogy mi elképzeljük. Mi sokszor megakadunk a román–magyar, ortodox–katolikus kérdésnél. De ahol szeretet van, ott ezt át lehet lépni. Persze kölcsönös erőfeszítéssel: az ember sokszor visszafogja magát, önmagának ellent mond. Végül is ezt mondja Jézus: aki utánam akar jönni, tagadja meg magát, vegye fel keresztjét és kövessen” – mondta Nagy-György Attila.

A csíkszeredai rendezvény tanúságtételei keretében többen elmondták, amit az ökumené szellemében tartott más rendezvényeken tapasztaltak. A résztvevők megismerhették a Fokolár lelkiség tervezett nemzetközi programjait, generációnként szervezett tevékenységekbe, csoportos beszélgetésekbe kapcsolódhattak be, kirándulásokra nevezhettek be. Az országos ökumenikus, interkulturális, interetnikai találkozót a csíktaplocai plébánia szervezte és Hargita megye Tanácsa támogatta.
Csúcs Mária, Vasárnap


Igen Isten szeretetére

A mi »Igenünk« Isten szeretetére mottóval tartották meg július 6–10. között a Máriapolit, a Fokoláre Mozgalom országos ökumenikus, interkulturális és interetnikai találkozóját Csíkszeredában, a Segítő Mária Gimnázium bentlakásának dísztermében, a taplocai római katolikus plébánia szervezésében és Hargita Megye Tanácsának társszervezésében.
A találkozó célja a keresztény értékek elsajátítása, valamint a fiatalok, tizenévesek és a családok közötti kapcsolatok erősítése volt.
Az esemény megnyitóján Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke örömét fejezte ki, amiért olyan rendezvényt támogathatnak, amely valós válaszokat ad a hiánymotivált társadalmunk által felvetett kérdésekre. A közgyűléselnök az egyház, a vallás megtartó erejét hangsúlyozta. „A család társadalmunk alapsejtje, és kiemelkedően fontos, hogy a generációk közötti párbeszéd elősegítésével minél egységesebbé formáljuk azt, hiszen szétesett családokra nem építhetünk egészséges társadalmat” – fogalmazta meg a megyei tanács elnöke.
A találkozó résztvevőit gazdag program várta, az öt nap alatt tartalmas előadásokon vehettek részt, az alapító Chiara Lubich írásaiból merített elmélkedések, szentmise, tanúságtételek várták az érdeklődőket, de a fiatalok táncbemutatója, éneklések és kirándulások is gazdagították a Jézusban gyökerező együttlétet.
A felekezetek, nemzetiségek közötti különbségek igazi sokszínűségnek számítottak az idei Máriapolin is. A Keresztalja több résztvevővel is elbeszélgetett, a különböző felekezetű fiatalokat tapasztalataikról faggattuk. Laci reformátusként úgy vélekedett, az ő hozzáállásán múlik, hogy milyenek az emberek, akik őt körülveszik, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségűek vagy vallásúak. „Nagy kihívás számunkra, hogy megéljük az Isten akarata szerinti szeretetet, az egységet a felekezetek között” – fogalmazott Tibor, aki unitáriusként vett részt a 2011-es Máriapolin. A román nemzetiségű résztvevők a találkozót és a magyar nemzetet egyaránt pozitívan értékelték. „Sok jóság, flexibilitás, engedékenység, kompromisszumkészség jellemzi a magyarokat” – mondta Simona. „Hálás vagyok Istennek, hogy részt vehettem ezen a Máriapolin, ennyi szeretetet ritkán sikerül tapasztalni a mai társadalmi életben. Örvendek, hogy találkozhattunk hitünk és nemzeti különbségeink ellenére, mégis ugyanazzal a gondolkodással, ugyanazzal az egymás iránti tisztelettel, megbecsüléssel és őszinte szeretettel” – mutatott rá Ana. Az ortodox vallású Roxana úgy beszélt a magyarokról, mint akik különleges emberek, „lelkesek, csodálatosak, a kultúrájukban otthon érzem magam”. Hazaindulás előtt egy görög katolikus pap értékelte a Máriapolit. Mint mondta, nagyszerű élmény volt mindenki számára megtapasztalni a szeretetet. „Akik innen hazamentek, mindannyian szeretnék továbbadni a környezetükben a Jóisten szeretetének fényét” – fogalmazott. A találkozó résztvevői lelkesen beszéltek a környező tájról is, amelyet közelebbről is sikerült megismerniük a szervezett kirándulások révén.
A Máriapoli története a múlt század negyvenes éveiben kezdődött: azóta a Mária városa nevű nyári táborok szerte a világban közös családdá kovácsolják a mozgalom résztvevőit. Időszakos város, ahol mindenki a szeretet művészetét gyakorolja – sokszor így jellemzik a Fokoláre Mozgalom Máriapoli-találkozóját. 1943-ban, a római katolikus egyház keretében, Chiara Lubich vezetésével létrejött, Jézus szeretetét hirdető mozgalom napjainkra a világ több mint száznyolcvan országában terjedt el. Soraiban jelen van a legtöbb történelmi egyház tagja: Erdélyben a római katolikusok, görög katolikusok, ortodoxok, reformátusok, unitáriusok és evangélikusok.
Keresztalja