Reményt adó otthon a Kászonokban

Az elmúlt években Székelyföld több településén is bentlakó, vagy napközis rendszerben működő otthonok létrehozásával segített a nehéz szociális helyzetű gyerekeken a Dévai Szent Ferenc Alapítvány. A cél nem más, mit emberséges körülményeket biztosítani az iskolásoknak a tanuláshoz, fejlődéshez. Az alapítvány otthonainak térképén immár Kászonimpér is megjelent.

A műemlék épületként nyilvántartott kászonimpéri Balási kúria felújításával egy újabb létesítménnyel bővült a Szent Ferenc Alapítvány otthonainak sora. A több mint 170 éves ingatlant pár napon belül közel tucatnyi gyerek tölti meg élettel.

Elmondani sem lehet, korábban hogy nézett ki ez az épület – fogalmazott Egyed Csaba. A kúria felújításával megbízott csíkszeredai cég építésvezetője elmondta, a kétszintes ingatlan kimondottan rossz állapotban volt, így például a falakon, a boltíveken, illetve az ablakok felett hatalmas repedések tátongtak. „Hatalmas munkát kellett elvégeznünk” – magyarázta Egyed, miközben végigvezetett az egyre szépülő épületben.

Az alagsorban például már csak a bútorzatot várja az ízlésesen kialakított konyha és ebédlő. A földszinti részen még akad tennivaló, itt háló és vendégszoba, tanulóterem és társalgó létrehozása is szerepel a tervekben. „Az emeleten már csak a festés van hátra” – vezetett fel a lépcsőkön az építésvezető, sorra mutatva azokat a falrészeket, melyeket több elemmel is meg kellett erősíteni. Hozzátette, műemlék épületről lévén szó, nem volt mindegy, milyen technikákat használnak a felújítás során. Így például kizárólag meszes vakolatot vihettek fel a falakra. Ugyanakkor többek között kicserélték az összes nyílászárót, valamint központi fűtést is kialakítottak. A felső szinten egyébként négy hálóban lakhatnak majd a gyerekek, feltehetően az iskolakezdés első éjszakáján már mintegy tucatnyian hajtják álomra fejüket a szobák valamelyikében.

Egyed Csaba szerint a belső munkálatok legtöbb tíz nap múlva befejeződnek, a továbbiakban már csak a külső felújítást, illetve az épület körüli térrendezést kell elvégezni.

„Azt szeretnénk, hogy a gyerekeknek emberhez méltó körülményeket tudjunk biztosítani a tanuláshoz és a fejlődéshez” – jelentette ki az új otthon létesítésével kapcsolatban Böjte Csaba ferences szerzetes. A Szent Ferenc Alapítvány vezetője kihangsúlyozta, a gyermekvédelem terén jelentkező egyre nagyobb igény hívta életre a kászonimpéri létesítményt, mely tulajdonképpen a tusnádfürdői Szent László Gyermekvédelmi Központ kihelyezett intézményeként fog működni egyelőre 10-12 gyerekkel, ám tavasszal a létszámot 25 főre szeretnék gyarapítani.

„A bentlakó otthon azoknak a gyerekeknek van, akiket már napközis formában nem tudunk ellátni” – említette a ferences atya. Elmondása szerint a legközelebbi hozzátartozó kell kérje írásban az alapítványtól a segítséget. „Ha tényleg valós a gyermek fizikai, szellemi veszélyeztetettsége, akkor befogadjuk az otthonba” – jegyezte meg Csaba testvér, kitérve arra is, hogy a nagylelkű adományozók segítségével létrehozott kászoni intézményt Szent Katalin tiszteletére fogják elnevezni.

„Az ünnepélyes avatót jövő tavaszra tervezzük. Általában házainkat mindig utólag szenteljük fel, hiszen egyszer belakjuk azokat, rendbe tesszük, más szóval életet viszünk beléjük” – zárta szavait Böjte Csaba .

A Balási kúriáról röviden

Hargita megye műemlékeinek hivatalos jegyzékében műemléképületként szerepel. Balási S. József csíkszéki főkirálybíró (1842–1848) háza. Későbarokk stílusban épült udvarház, melyet1833-ban bécsi mesterek irányításával, kászoni szakemberek építettek. Az emeleti nagyszobában volt a könyvtár és a fegyvertár. A Balási kúriában őrzött levéltárat a két világháború elpusztította, míg a lakosok családi levéltárai az 1944. szeptember elsejei német gyújtóbombáknak, majd a többhetes harcnak estek áldozatul.
Rédai Botond, székelyhon.ro, 2011. szeptember 7.