Bölönben erős hitre épül a kápolna

Nem az egyházközséghez tartozók száma, hanem a hívek erős hite teszi azt naggyá – mondotta Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek szombaton Bölönben a mindössze harminc főt számláló hitközösség számára épült, Szent Katalin-kápolna avatásán.

A bölöni katolikusok 442 esztendővel ezelőtt, a reformáció korában veszítették el templomukat, azóta magánházaknál gyűltek össze, hogy hálát adjanak Istennek.
Az unitárius és református templom melletti telken felépített kis kápolna bejárata előtt a község alpolgármestere, Rudolf Béla üdvözölte az Erdővidék minden szegletéből ünnepelni érkezett katolikus híveket. Mint mondotta, örömet, beteljesült álmot jelent, hogy a nagy hitből és össze­fogásból megépülhetett Isten hajléka, ezután van, hol hálát adnia, örömet-bánatot megélnie a katolikusoknak is. Jakubinyi György a hit fontosságát hangsúlyozva úgy fogalmazott, szükség van templomokra, hol imádkozni lehet, s honnan áldással távozhatunk, de a legfontosabb, hogy a közösség erős legyen, a szívekben pedig Isten éljen. Örömét fejezte ki, hogy a kápolnát annak a székelyek körében nagy tiszteletnek örvendő Szent Katalinnak ajánlották, aki vértanúságot vállalt meggyőződéséért, s példájával a ma emberének is utat mutat. Keresztes Zoltán miklósvári plébános felelevenítette a kápolna 2009 tavaszán elkezdett építésének fontosabb momentumait, majd köszönetet mondott az egyházközségek vezetőinek, tagjainak, mindazoknak, akik támogatták a kápolna megszületését.

Hecser László, Háromszék


Katolikus istenháza épült Bölönben

BETELJESÜLT – 400 évet vártak a hívek a kápolnára

Csordulásig telt november 26-án, szombaton az újonnan épült bölöni kápolna, ahol a katolikus hívek mellett a település mind a nyolc felekezete képviseltette magát az itt bemutatott első szentmisén. A kápolnát Jakubinyi György érsek szentelte fel, majd az ünnepélyes szentmisét is ő celebrálta.

Isten az emberek lelkében él, az az ő temploma – mondta a főpásztor igehirdetésében, a szentleckére alapozva: „Nem tudjátok, hogy Isten temploma vagytok, és Isten Lelke lakik bennetek?” (1Kor 3,16) Bár kőből és betonból építünk neki házat, az mit sem ér, ha az igazi templomban, a lélekben nincs meg a szeretet. A tégla, beton lerombolható, elvehető, de a lélek temploma örök – folytatta az érsek.

A szentmise végén Keresztes Zoltán plébános megköszönte a hívek, támogatók – helyi és megyei önkormányzatok, tisztségviselők – és a nyitott kézre válaszoló plébániák, valamint Rudolf Béla bölöni alpolgármester önzetlen segítségét.

A Kovászna megyei Bö­lön­ben már több mint négy évszázada él a katolikus hívek lelkében a vágy, hogy a régi, mintegy hatszáz éves templomuk helyett új épüljön. 2009 tavaszán Keresztes Zoltán plébános indította útjára a kezdeményezést. Bár a községben élő hívek száma alig haladja meg a 30 főt, megmutatkozott a jóban való hit ereje. Több egyházközség és a helyi önkormányzat is részt vállalt abban, hogy ez a remény valóra váljon. Így több mint 400 év után a bölöni katolikusok nem egy hívő szerény házában, hanem újra a közösséget és Isten imádatát jelképező kápolnában ünnepelhetik a legszentebb áldozatot, a szentségek kegyelmi adományait és közösségi erejét.
1569-ben, a reformáció idején Bölön lakossága áttért az unitárius vallásra, ekkor az Alexandriai Szent Katalin tiszteletére szentelt templom is az ő használatukba került. Az újonnan épített kis kápolnát szintén Alexandriai Szent Katalin, a filozófusok, tanárok, tanulók és a nyomdászok védőszentje tiszteletére szentelték, aki mindig is nagy ismertségnek örvendett a székelység körében. Bár talán a névadó szent története is csak legenda már, mégis híven tükrözi az itt élő emberek hűségét és kitartását a katolikus hit mellett.
Gaj Nándor, Keresztalja, 2011. december 5.