Újabb teológiai doktor a kolozsvári karon

Újabb nyilvános doktori védésre gyűltek össze november 26-án a BBTE RK Teológia Karán az érdeklődők: a kar dékánja, dr. Nóda Mózes a liturgikus mozgalomról s a II. vatikáni zsinat liturgikus szemléletéről, ennek az erdélyi egyházmegye liturgikus életére gyakorolt hatásáról írt doktori dolgozatát mutatta be a bizottság előtt, majd az opponsensi vélemények elhangzása után megkapta a teológiai doktori címet.

Dolgozatában külön kitért a II. vatikáni zsinat „patricipatio actuosa” kifejezésére, amely az általános papság, azaz a krisztushívők liturgiába való bekapcsolódásának vitatott kérdéskörébe vezet, a munka ennek teológiai hátterébe, gondolatkörébe adott betekintést. Az erdélyi vonatkozások közt elsősorban Mailáth Gusztáv Károly és Márton Áron püspökök liturgikus rendelkezéseit vizsgálta, s érdekesség volt, hogy egy eredeti erdélyi, Csíkban a 19. században született (ősszeállított), kézzel írt szertartáskönyvet is ismertetett.
Így Nóda Mózes egy a történelem karon megírt és megvédett doktori dolgozat után – amely a két világháború közti erdélyi római katolikus iskoláztatás történetéről szólt – az új tanügyi rendelkezések előírásaival összhangban egy a szűkebb szakterületéhez sorolható, kifejezetten teológiai témában is bizonyított. Megtudtuk tőle, hogy amikor először doktori kutatásba fogott, még nem volt teológiai doktori iskola, amikorra ez a képzés elindult, ő már a munka felénél tartott, azért nem váltott, de láthatóan Isten akarata mégis idevezette őt is. Dr. Marton József professzor, a doktori kutatás szakirányítója, büszkén mondta: immár a 19. tanítványa szerezte meg a kolozsvári teológiai doktori program keretében a tudományos fokozatot.
Kép és szöveg Bodó Márta
(Vasárnap)