Hetvenéves a KALOT Csíksomlyón

1935-ben Kerkai Jenő és Nagy Töhötöm jezsuita szerzetesek életre hívták a Katolikus Agrárifjúsági Legényegyesületek Országos Titkárságát (KALOT), a népi Magyarország megteremtéséért fáradozó agrárifjúsági mozgalmat. Három évre rá a mozgalom legényegyletté alakult át, nevében pedig a Titkárság szót Testületre cserélték. A KALOT 1941-ben indult el Csíksomlyón, Erdély első komoly népfőiskolai tevékenységeként. Erre emlékeztek tegnap kerekasztal-megbeszéléssel és kis ünnepséggel.

A második bécsi döntés után, 1941-ben indult be a KALOT népfőiskola Csíksomlyón. Egy évre rá épült fel a kegytemplommal átellenben a Kós Károly által tervezett épület, amelyet azóta is KALOT-épületként emlegetnek. 1944-ben történt erőszakos felszámolásáig a népfőiskolát több száz fiatal végezte el. A rendszerváltozás után újraélesztették a KALOT népfőiskolát. Az azóta végzett munkáról, a mai KALOTról beszélgettek tegnap azok a szakemberek, akik napjainkban népfőiskolai jellegű képzést végeznek.
– A népfőiskola abban különbözik az élethosszig tartó felnőttképzéstől, hogy sokkal szabadabb, önként vállalt tanulási forma, amely nincs oklevélhez, kreditpontszerzéshez kötve, a tudás  megszerzéséért, a fejlődésért végzik el tanfolyamainkat a hallgatók – mondja Fejes Ildikó, a Romániai KALOT Egyesület vezetője.

A Romániai KALOT Egyesületnek 4 állandó munkatársa és 35-40 bedolgozó oktatója van. Csíksomlyón és környékén tartják tanfolyamaikat, amelyek között vannak akkreditált képzések is: lelkigondozó képzést, projektmenedzsment és pályázatíró képzést, valamint humánerőforrásmenedzsment képzést kínálnak az érdeklődőknek. A népfőiskolai jellegű képzések között Fejes Ildikó a nők főiskoláját, a fotótanfolyamot, a dekorációkészítő tanfolyamot, az olvasóklubot, valamint az angol és német társalgási klubot említi. A tanfolyamok résztvevői a 14 év fölötti, szinte minden korosztályból verbuválódnak. A tegnapi rendezvényen különböző felnőttképzéssel foglalkozó intézmények, egyesületek képviselői tanácskoztak arról, mennyire van igény ma a népfőiskolai jellegű felnőttképzésre, illetve arról, kiket milyen programokkal lehet, kell megszólítani. A kerekasztalmegbeszélés után kis ünnepség köszöntötte az Erdélyben 70 éves KALOT-ot.

Takács Éva, Hargita Népe, 2011. december 15.