Gyertyaszentelő Boldogasszony napja Csíksomlyón

A fény és a találkozás ünnep
Február 2-án, negyven nappal karácsony után a csíksomlyói kegytemplomban Gyertyaszentelő Boldogasszony napját ünnepelték, mely a karácsonyi liturgia befejező eseménye és a szerzetesek világnapja is egyben.

gyertyaszentelo1_b

Gyertyaszentelő Boldogasszony napját ünnepelték a csíksomlyói kegytemplomban

„Ma van az a boldog nap, amikor arra emlékezünk, hogy Jézust Szűz Mária és Szent József bemutatta a templomban. Ő ezáltal látszólag csupán az ószövetségi törvényt teljesítette, voltaképpen hívő népével találkozott. Az agg Simeon és Anna próféta asszony felismerte az Urat, és örvendezve tettek tanúságot” – fogalmazott az ünnepi szentmise kezdetén Urbán Erik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója. Simeon Jézust a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte, innen ered a gyertyaszentelés ma is élő szokása. Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe a fénynek és a találkozásnak az ünnepe lett, mert ekkor találkozott Krisztus az emberiséggel.

gyertyaszentelo2_b

Urbán Erik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója

„A mai ünnep arra figyelmeztet bennünket, hogy Jézus megnyilatkozik az emberiség előtt. Az agg Simeon karjába vette a gyermeket és jövendölt: most már elbocsáthatod szolgádat, Uram, szavaid szerint békességben, hiszen látták szemeim az Üdvözítőt” – idézte a Biblia szavait a ferences szerzetes.

A gyertya ma már más funkciót tölt be, mint régen, nem kifejezetten világításra használjuk, de ott van az ünnepi alkalmakkor az asztalon, ott van az oltáron, szívesen imádkozunk gyertyafény jelenlétében. A szentelt gyertyát megnyújtják a beteg ágyánál, mikor imádkoznak vele vagy érte, de meggyújtják rossz idő esetén is.

gyertyaszentelo3_b

A megszentelt gyertyákat a hívők haza vitték otthonaikba

„A gyertyafény számunkra Krisztus világosságát jelképezi. A gyertya, míg világosságot bocsát ki, önmagát emészti. Mi is, amíg másokat szolgálunk, önmagunkból adunk valamit, de ez az emésztés nem okoz fáradtságot, nem leszünk kevesebbek, hanem mindig többek leszünk általa” – fejtette ki Erik testvér.

Ezen a napon azért szentelik meg az emberi természetünket jelképező gyertyákat, hogy az isteni Fény kiáradjon és eltöltsön minden embert.

Iochom Zsolt, Székelyhon.ro, 2012. február 2.