Leégett a radnóti kastély tetőszerkezete

A Maros megyei Radnóton március 18-án kigyulladt a Kornis-Rákóczi kastély tetőszerkezete. A tűzoltóság hat tűzoltó- és egy létrás kocsival vonult ki a helyszínre. A különféle híradásokból az eseményről megdöbbenve értesültünk, a felvidéki Krasznahorka múzeumként működő várának hasonló módon történt leégése után immár egy újabb kastélytűz pusztított. Ioan Nicoara, Radnót polgármestere az MTI-nek elmondta, a tűzoltóság gyors beavatkozása ellenére a kastély két, zsindellyel fedett sarokbástyájának leégett a teteje.

A tűz csak kis mértékben terjedt át a fő épülettest cseréppel fedett tetőzetére. A Maros partján álló négy sarokbástyás, kétszintes kastély a 16. században épült reneszánsz stílusban. A Bogáthy, majd a Kornis család tulajdonát képezte, később a Rákóczi család tulajdonába került. Apafi Mihály erdélyi fejedelem is használta a kastélyt, amelynek nagytermében 15 országgyűlést tartott. A gyakran változó tulajdonosok sorában ott van II. Rákóczi Ferenc is. 1887-ben a katolikus egyház tulajdonába került. 1948-ban államosították. 2002-ig mezőgazdasági iskola működött a kastélyban.

Holló László egyetemi előadótanár, az Erdélyi Római Katolikus Státus elnöke a Vasárnap kérdésére elmondta: a kastély 1948-ig Státus birtok volt, a hét falura terjedő radnóti uradalom központja. A 1989-es változások után az egyház visszaigényelte, de még nem kapta vissza, így a tulajdonviszony most
rendezetlen, igazi ex lex állapot áll fenn. Az épületben 1948 előtt mezőgazdasági iskolát működtetett a Státus, utána a kommunista időben is az maradt, iskola működött az épületben, de az is már tíz éve kiköltözött. „Bár nyilvánvaló a státusi tulajdon jellege, gyakorlatilag mégsincs közünk hozzá. Várjuk a visszaszolgáltatását, amire megvan az esély” – mondta Holló László. „Bár még jogilag nem a miénk az épület, mi mégis biztonsági szolgálattal őriztettük, ez a törvényesség határán mozog, hiszen olyat őriztetünk, amihez hivatalosan még nincs közünk. Erre azért volt szükség, mivel volt mellette egy műhelyépület, amit a szomszédok az iskola kiköltözése után rövid pár hónap alatt széthordtak... Bár a kastélyban ingó érték nincs, mindössze néhány 20. század közepi értéktelen csempe, ha nincs őr, ennek az épületnek is elhordták volna a mozgatható részeit.” A Státus vezetőjétől megtudtuk: teljesen leégett a két keleti bástyatető és mintegy ezer négyzetméteren szakadt be a mennyezet. „A tűz oka vélhetően a meggyújtott avarból felpattanó szikra. Az első vallomása szerint az őr gyújtotta meg az avart, ezt a vallomását tanúk is bizonyítják. Később megváltoztatta  ezt olyan értelemben, hogy ő oltani akarta... A kár egyértelműen a miénk, reménykedem, hogy a biztonsági cégnek van biztosítása, mert az épület éppen a rendezetlen tulajdonjog miatt nem volt biztosítva. A hétvégén Státusgyűlés lesz, s ez jó alkalom az ügyet a visszaszolgáltató bizottság felé is újólag megmozgatni... Bízom benne, hogy legalább most előrelépés történik, mert 1997-ben is volt egy hasonló esetünk Brassóban. Ott egy főtéri ház visszaadása függött össze egy tűzesettel.” 
Bodó Márta
Vasárnap 2012/13

 

 

 


 

 

 

 

 

A képeket Márton Judit készítette