2012.11.19
Zsúfolásig megtelt a székelyudvarhelyi Szent Miklós-plébániatemplom vasárnap este a marosvásárhelyi római katolikus Mustármag énekegyüttes Népemért vállalom című zeneművének bemutatóján, amelyet Isten Szolgája, Márton Áron püspök emlékének szenteltek. Nem életrajzot ismertünk meg: énekkel, zenével és a szimbólumok által az előadókkal együtt kerestük a választ arra, hogy milyen források táplálták „a fejedelmi főpap” életét, népéért vállalt szolgálatát.
Mielőtt a Mustármag „elimádkozta” az üzenetet, a szövegkönyv írója, Papp László ismertette néhány mondattal Márton Áron életének sorsfordító eseményeit, azokat a történelmi és egyháztörténeti körülményeket, amelyek jellemét megacélozták úgy, hogy a nehéz időszakokban is az egyházmegyét, népét a hit győzelmére vezette. A zenemű továbbgondolásra késztette a hallgatóságot: miből épült fel az Illyés Gyula által „emberkatedrálisnak” nevezett Márton Áron? „Mit lát benne az egykori rabtárs? Mi éltette, mi táplálta ezt a szilárd jellemet, mi tartotta meg a viharokban, mint rendületlen bérci fenyőt? – fogalmazott Papp László lelkipásztor.
– Leásunk a csíki székely lelkiség omladékai alá, és keressük a rejtőző kincset. Keressük azt a beomlott forrást, amely egy emberöltővel ezelőtt még bámulatos erővel és tisztán úgy tört felszínre Áron püspök alakjában, mint a Székelyföld borvíz forrásai.” Használt jelképeik: a keresztfa, a bérci fenyő, nap, a fehér ló, a galamb, valamint a Márton Áron bölcsőhelyének beszélő nevei (Egyeskő, Vigyázókő, Ördögmalma, Pásztorbükk, Krisztus-hágó, Salvator-kápolna) és a hozzájuk kapcsolódó történetek, legendák segítették a hallgatóságot, hogy az életút máig ható üzenetét megszívleljék. Az előadók és a nagyszámú kórus azonosulása mindazzal, amit a kivetített képek és dalok szövege összegzett, olyan harmóniát teremtett az átadók és a befogadók között, ami könnyeket fakasztott és végül szűnni nem akaró tapsot eredményezett. A három fő részből álló zeneműből megéreztük: legalább ugyanenynyi biztos pilléren nyugodott a szilárd hit, amelyet ma is példáz Áron püspök: a háborús idő megpróbáltatásaiban megerősödött, „belegyökerezett Krisztusba és népének örökségébe”, és helytáll népe szolgálatában, a börtönben és a történelmi kényszerek között. A marosvásárhelyi Szent Imre Kollégium mai diákjai nem ismerhették a legendás főpapot. De az előadás során tőlük eltanulhattuk: aki megismeri Isten Szolgája, Márton Áron örökségét, nem tudja kivonni magát hatása alól.
Molnár Melinda, Udvarhelyi Híradó, 2012. november 13.