2011.03.22
Jóváhagyta a napokban a képviselőház művelődési szakbizottsága a kommunista diktatúrában elkobzott egyházi levéltári dokumentumok visszaszolgáltatására vonatkozó törvényjavaslatot. Ez csak az első lépés azon cél felé, amit az erdélyi magyar történelmi egyházak 21 éve próbálnak elérni.
A 60 éve elkobzott egyházi levéltári dokumentumokról azt sem lehet tudni, hogy mind megvannak-e. Annak idején nagyon keveset sikerült elrejteni a plébániákat felforgató kommunisták elől. Állítólag számos dokumentumot már elkobzásuk után elégettek, megsemmisítettek a diktatúra pribékjei. Így mondhatni „szerencsés helyzetbe” kerültek azok, amelyek elkobzásuk után az Állami Levéltár állományába kerültek, és ott meg is őrizték őket.
Az anyakönyveket, egyházi iskolák és intézmények nagyon fontos dokumentumait 1990 óta kéri vissza az egyház. Hivatalos beadványaikat, kéréseiket azonban még válaszra sem méltatták – mondta Tamás József, a főegyházmegye segédpüspöke. Többször is kérték az RMDSZ politikusainak segítségét, legutóbb személyesen Kelemen Hunor kulturális minisztert is megkeresték kérésükkel.
A kulturális tárca vezetője kérdésünkre válaszolva elmondta: az egyházi levéltári dokumentumok visszaszolgáltatásáért az RMDSZ már több törvénytervezetet is benyújtott a parlamenthez. Legutóbbit elfogadta a képviselőház kulturális bizottsága. De ez csak az első lépés a törvényes keret megjelenésének útján. A javaslatot meg kell hogy szavazza még a parlament is. Majd a törvény alkalmazása tenné lehetővé, hogy a jelenleg a belügyminisztériumhoz tartozó Állami Levéltárakból az egyházi dokumentumok archiválás, digitalizálás, illetve mikrofilmen történő rögzítés után visszakerüljenek jogos tulajdonosaikhoz. „Én bízom abban, hogy ezt az utat végig fogjuk tudni járni és a szülőföld visszaszerzésének ezt a fontos fejezetét is meg tudjuk valósítani” – fejezte ki reményét Kelemen Hunor kulturális miniszter.
A törvénytervezet szerint a levéltári anyagok visszaszolgáltatására akkor kerülhet sor, ha az egyház továbbra is biztosítani tudja a szakszerű megőrzésüket. Főegyházmegyénkben e téren csak a csíki kerületeknél van gond, tudtuk meg Tamás József segédpüspöktől.
„Az egyházmegyében, kivéve az alcsíki és felcsíki főesperesi kerületet, már szakszerűen kiépített levéltárat létesítettünk. Van levéltárosunk is, aki ezzel a témával foglalkozik. A magyarországi Örökségvédelmi Minisztérium támogatásával Alcsík és Felcsík számára is már beszereztük az állványokat. Azok itt vannak raktáron mindaddig, amíg megfelelő épületet tudunk a levéltárnak biztosítani. Erre a legalkalmasabb a csíksomlyói fertőző kórház épülete lenne. Az ingatlant évekkel ezelőtt hivatalosan is visszakaptunk, de mind a mai napig nem sikerült birtokba venni” – foglalta össze Tamás József püspök.
A csíkszeredai Állami Levéltárban 2009 augusztusában szerveztek kiállítást, amelyen az állományukban őrzött egyházi dokumentumokból, rendkívüli és kuriózumnak számító levelekből láthattak néhányat az érdeklődők. Akkor, a kiállítás megnyitóján az is elhangzott, hogy a levéltárban őrzött anyagok kutatók számára elérhetőek. Tanulmányozni lehet őket, fénymásolatuk is elkérhető.
Csúcs Mária
Vasárnap, 2011. március 27.