Mindannyian Pál atya gyerekei

Fekete szemű apróságok, szégyenlős mosolyú nagyobb gyerkőcök közt voltam „pótkarácsonyozni” Marossárpatakon. Ott csak úgy hívják őket, hogy Pál atya gyerekei, én meg nem igazán tudom eldönteni, hogy mi adtunk többet nekik ezen az ünnepen, vagy inkább ők nekünk. De hát ki mérlegeli ezt ilyenkor...

P1010711_b

Fa alatti sakkozás a vendégekkel

Egy „civil kezdeményezés” hatására kerültem a marossárpataki családi típusú házakba, Stupeckzy Kinga immár második éve, hogy barátaival karácsonyozást szervez Marossárpatakon. Azelőtt összegyűjtik, illetve megvásárolják azt, amire szükségük lehet az ott nevelkedő gyerekeknek, majd kiviszik nekik. Ezúttal a Vásárhelyi Hírlapot is meghívták. És milyen jól tették! A múlt heti ajándékgyűjtő akciónk után még akadtak megkésett ajándékozók, így négy doboz játék várt arra a szerkesztőségben, hogy gazdára találjon. Marossárpatakon ez meg is történt kedden este. Egy autónyi ajándékozó indult el a közeli településre, hogy meglátogassa Pál atya gyerekeit, és vigyen nekik valamit, amivel esetleg szebb lehet ez az ünnepi időszak.

Négy gyerekkel kezdődött valamikor

Pál atya – vagy civil nevén Bakó Béla ferences rendi szerzetes – Marosvásárhelyen is főként arról ismert, hogy papi teendői mellett börtön-, illetve cigánypasztorációt végzett, meg arról is, hogy az ő kezdeményezésére nyitották meg a 90-es évek elején Marosvásárhely első szegénykonyháját. 1998 decemberében került hozzá az első négy gyermek, jelenleg 38 kisebb-nagyobb életről gondoskodnak a Szent Erzsébet Társulásnál.

P1010657_b

Vendégvárás a fa alatt

Marossárpatakon egy udvaron öt családi típusú házban 24 gyerek nevelkedik, a maradék meg a három marosvásárhelyi házban. „A tevékenységi területünk, a szegény, elhagyott, árva, félárva gyerekek nevelése, gondozása, és hát a további sorsukról való gondoskodás. Itt ugyanis nem 18 éves korukig maradnak a gyerekek, hanem addig, amíg saját lábukra tudnak állni” – magyarázza Pál atya, aki egy ideje már Kolozsváron végez szolgálatot, de egy héten két-három napra eljön a gyerekekhez.

Jóakaratú emberek, ha vannak

Ha Krisztus születésének napját a ferences rendi szerzetes nem is a marossárpataki gyerekekkel töltötte, a pótkarácsonyról nem hiányozhatott. Érkezésünkre összehívja az udvar gyerekeit a legnagyobb terembe, ott van karácsonyfa is. Az ajándékok azonban már rég nincsenek a fa alatt, a 15 év felettiek zenelejátszót kaptak, ha valaki testi felépítésükből nem is tudná megállapítani melyik gyerek ilyen korú, jelzi a fülükből kilógó szerkezet. Pál atya alig tudja rávenni mindegyiket, hogy kikapcsolja a zenét és a vendégekre figyeljen. Közben meséli, náluk már ilyen a karácsony, tele van vendégekkel ilyenkor a ház, mert a jóakaratú embereknek ilyenkor inkább eszükbe jutnak a nélkülözők. Kapnak névre szóló ajándékot, édességeket, bútort, főzni való eledelt is, de sok esetben pénzt is. Idén abból vették a karácsonyfákat is, minden házban van egy-egy.

„Kapunk csomagot?”

A 24 gyerekből kettő büntetésben van, így nem jöhet a velünk való találkozásra, kettőt a nagynénje vitt el az ünnepre, egyik tanárnőjével és annak családjával karácsonyozik, a többi azonban összegyűl a karácsonyfa alatt. A nevelőnők lassan-lassan bemutatják a gyerekeket, közben megismerjük a Vásárhely-szerte ismert virágárus Jócka két fiát is.

P1010654_b

Pár perc múlva már mindegyikünk ölében van egy-egy apróság

Kíváncsi tekintetek vizslatnak minket, hogy vajon miért is jöhettünk. A fiúk sakkozni hívnak, a kislányok a körmeinket, láncainkat vizsgálják, előbb csak messziről, majd egyre közelebbről. Pár perc múlva már mindegyikünk ölében van egy-egy apróság. A többiek meg tartanak egy kis bemutatót abból, hogy hogy telik náluk a karácsony: Mennyből az angyalt énekelnek, verset szavalnak a Télapóról és a megszületett Krisztusról. Legnagyobb meglepetésemre, nem bújnak el a nyilvános szerepléstől, még a szégyenlősebbek is jelentkeznek, hogy ők is szavalnak. Két gyerek bejelenti, táncolni is akar, és igazi cigány táncból kapunk ízelítőt.

A hároméves legkisebb az ölemben ülve suttogva megkérdi: „Kapunk csomagot?”. Közben csillognak a szemei, én pedig hiába kérdem már, hogy jó kislány volt-e, tudom, hogy most nem is az a lényeg, hogy tett-e rossz fát a tűzre az elmúlt évben. Ez a találkozás, a szeretetről szól, aminek vajmi kevés köze lehet ahhoz, ki hogyan viselte magát egy év alatt.

Szász Cs. Emese, 2011. december 29., Székelyhon.ro