Új fejlesztési lehetőségek

Trénerképzés Csíksomlyón

A Gyulafehérvári Caritas Szocio-medikális Ágazata, a svájci Lebensqualität Alapítvány, és a Romániai Kinaesthetics Egyesület ez év május elsejével indította útnak közös projektjét A kinaesthetics (kinesztetikai) szemlélet meghonosítása az ápolásban a svájci szakmai tapasztalat és tudásbázis segítségével nevet viseli.

Célja a svájci partner sokéves tapasztalatának átadása a romániai partnereinek, ezáltal olyan szakemberbázis kiépítése, amely országos szinten továbbadhatja a megszerzett tudást és tapasztalatot. A projekt során a szervezők szeretnék minél több intézményhez eljuttatni a kinesztetikai szemléletmódot és alaptudást, ahol valamilyen formában ápolással, gondozással foglalkoznak. A képzések résztvevői olyan technikákra, tapasztalatokra és készségekre tehetnek szert, amik jelentős mértékben javíthatják az ápolás minőségét. A kinesztetikai szemléletmód több szempontból megkönnyítheti az ápolás folyamatát: egyrészt gyorsítja a felépülés folyamatát, megtanítja az ápolásra szorulókat, hogy a rendelkezésre álló képességeiket, mozgáskompetenciájukat maximálisan kihasználják, és amennyire csak lehet, önállóan végezzék el a napi tevékenységeiket. Másrészt megkönnyíti az ápolószemélyzet munkáját is, mert megtanulják úgy mozgatni és segíteni a betegeket, hogy a lehető leginkább az ő erőforrásaikra, mozgáskompetenciájára támaszkodjanak, és ne saját erőből mozgassák őket.

A Caritas és a svájci partner kapcsolata kilencéves, ezalatt lehetőség adódott a kinesztetikai szemlélet és életforma meghonosítására Romániában. A hosszú ideje tartó szoros kapcsolat eredménye továbbá a Romániai Kinaesthetics Egyesület közös megalakítása is, amely az első szakmai szervezet ezen a területen. A kinesztetikai alaptudás és szemlélet meghonosítása során szükség mutatkozott újabb szakemberek, trénerek képzésére. E projekt három éve alatt lehetőség van a kinesztetika teljes képzési útját végigjárni a tréneri fokozatig. Emellett az érdeklődők bemutatók, információs napok révén is ismerkedhetnek a kinesztetikai szemléletmóddal. A trénerek számára szervezett  szakmai napok keretében van lehetőség a tapasztalatcserére, és a tudás elmélyítésére. A projektet a Svájci-Román Együttműködési Program – Partnerség Alap keretén belül finanszírozták, teljes költségvetése 286 824 svájci frank. Kapcsolattartó: Péter György projektmenedzser, a Gyulafehérvári Caritas Szocio-medikális Ágazat igazgatója, telefon: 0724-327941, e-mail: gyorgy.peter@caritas-ab.ro.

Molnár József, Vasárnap, 2013/44