Kolonics István hazajött!

Kolonics István halálának 120. évfordulóján a kézdivásárhelyi Pro Cantus Egyesület emlékünnepséget szervezett. Tavaly, 2012. november 29-30-án zajló rendezvény keretében volt kórustalálkozó, csatószegi zarándoklat, megemlékező szentmise, sírjának megkoszorúzása, emlékkonferencia és orgonakoncert. Az ünnepség során felmerült a már évekkel korábban dédelgetett szoborállítás gondolata/igénye. Az elképzelést elhatározás és tett követte. A Kovászna megyei és a kézdivásárhelyi önkormányzatok példás hozzáállásával, anyagi és erkölcsi támogatásával a terv megvalósult: Kolonics István mellszobra elkészült. A szobrot megalkotó szobrászművész, Vargha Mihály szintén Kézdivásárhely szülötte, így a nagy mesterrel együtt a szobrászművészt is „hazahoztuk” – ugyanis Kézdivásárhelyen ez Vargha Mihály első köztéri szobra.

A szoborállítás kapcsán több helyszín is szóba került: elsőként a mester lakóházának és műhelyének tőszomszédságában a Balcescu és a Petőfi utcák kereszteződése, majd a Boldog Özséb plébániatemplom melletti park is megfontolás tárgyát képezték. A jobbító ötlet (Kézdivásárhely polgármesterének, Bokor Tibornak a javaslata alapján) vált megvalósíthatóvá, a református templom mellett tavaly kidőlt gesztenyefa helyén, ahol a térrendezés után a szobor helyet kapott. Ha képletesen „száműzte” a város Kolonics művészt –ugyanis 1893-ban került kalapács alá minden ingatlana, amelyből kintlevőségeit kiegyenlítették –, özvegye pedig a Csíksomlyón orvosként és gimnáziumi tanárként működő fiához, d. Kolonics Déneshez költözött, most ezzel a gesztussal jóvátettük a „hibát”, hazahoztuk a mestert. 1861.december 9-én a kézdivásárhelyi református templomban tartotta esküvőjét a helybéli hentesmester Dézsi Bálint Rozália nevű lányával. Ezen az esküvőn már ünnepélyesen zúgott a nem sokkal korábban felépített Kolonics-orgona, amely a környéken a legnagyobb.

November 16-án a de. 11 órakor kezdődött ökumenikus istentiszteletet a Cantus kamarakórus nyitotta meg Karl Jenkins Requiemjével (Introitus, Kyrie), zongorán kísért Héjja Ágnes zenetanár. Az istentiszteleten Tamás József püspök, a gyulafehérvári Főegyházmegyei Liturgikus- és Zenei Bizottsága titkára, Szőcs László kerületi főjegyző, református lelkipásztor, valamint Beder Imre református lelkész hirdettek igét. Istentisztelet után a Pro Cantus egyesület nevében egy-egy díszoklevéllel köszönték meg  a szoborállításhoz nyújtott erkölcsi és anyagi támogatást Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatalának, Kovászna Megye Tanácsának, a New Fashion és a Zarah Moden Rt-nek, valamint, Tempfli Mária, Kiss Éva ny. tanároknak, Fejér László Ödön parlamenti képviselőnek és az Amerikai Egyesült Államokban élő hazánkfiának, Mátyás Attilának. Továbbá azokat a katolikus és református egyházközségeket is kitüntették e jelképes gesztussal, amelyek az elmúlt időszakban jelentősebb anyagi áldozatot hoztak templomi orgonájuk újjáépítésére/javítására, vagy éppen megvásárlására. Díszoklevelet kaptak: Altorja, Boldog Öszéb (Kézdivásárhely), Feltorja, Gelence, Hilib, Haraly, Kézdiszentkereszt, Kézdiszentlélek, Kovászna, Nyújtód, Ozsdola és Szentkatolna, valamint Csíkcsatószeg római katolikus egyházközségei, továbbá Alsócsernáton, Csomakőrös, Kézdivásárhely, Nagyborosnyó, Papolc, Székelytamásfalva, Szörcse és Zágon református egyházközségei is. De díszoklevelet kapott a csíkcsatószegi Kolonics István Művelődési Egyesület is, amely a nagy orgonaépítő emlékét méltóképpen ápolja.
A déli harangszó után Tamás Sándor, a Megyei Tanács elnöke és Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere leleplezték a szobrot. Vargha Mihály szobrászművész alkotását Tamás József püspök és Szőcs László református kerületi főjegyző áldották meg. A megáldott szobrot Kolonics István dédunokája, Borcsa Juliánna ny. tanárnő, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere, Fejér László Ödön parlamenti képviselő, az Orgonaépítők Országos Szövetségének tagjai, a csíkcsatószegi Kolonics István Művelődési Egyesület, valamint a csíkcsatószegi római katolikus egyházközség küldöttsége koszorúzta meg Szőcs Márton plébános vezetésével.

Kolonics mester, Isten hozott végre itthon! Kívánjuk, hogy érezd jól magad Kézdivásárhelyen, és újra a rég kiérdemelt, nagy tisztelet övezze emlékedet és megbecsülés a munkádat!

Fórika Balázs, Vasárnap