Ifjúság a plébánián

Összeállította/válogatta Tamás Barnabás

I. FIATALOK RÉSZVÉTELE A PLÉBÁNIAI KÖZÖSSÉG ÉLETÉBEN

„Na, aztán […] én és az egyház.”

FELADATLAP

  1. Készítsd el az egyházhoz, plébániai közösségedhez való tartozásod EKG-ját (grafikon: alsó szárán éveid számát sorakoztasd fel balról jobbra, hat éves korodtól máig; a felfele futó szárára alulról felfele írj egy számsort 1-től 10-ig.)!
  1. Vajon, felnőtt korodban egyházadnak, plébániai közösségednek milyen tagja leszel? Az alábbi állítások közül pipáld ki azokat, amelyek szerinted igazak lesznek rád.
  • rendszeresen fogok templomba járni
  • rendszeresen fogok közösségi programokra járni
  • a plébániai közösség fontos szerepet fog betölteni az életemben
  •  vezető szerepem lesz a plébániai közösségben
  • hiszem, hogy a plébániai közösség lesz elégedettségem egyik forrása
  • olyan házastársat szeretnék, akinek ugyanolyan fontos a plébániai közösség, mint nekem
  • gyermekeimet is arra fogom buzdítani, hogy minél aktívabban kapcsolódjanak bele a plébánia közösségi életbe
  1. Milyen hatással volt rád szüleid viszonyulása a plébániai közösséghez?

Édesanyám ……………………………………………………………………………

Édesapám ……………………………………………………………………………..

  1. Mi a véleményed az alábbi állításokról? E – egyetértek, N – nem értek egyet

… a. Az, hogy gyermekkorod nagy részében rendszeresen jártál templomba és közösségbe, nagymértékben megkönnyíti keresztény életedet tizenévesként.

… b. Nincs abban semmi rendkívüli, hogy egy tizenéves lázad a plébániai közösség ellen.

… című A pap és a plébániai közösség feladata ösztönözni a fiatalokat az aktívabb közösségi életre.

… d. Meg kell engedni a tizenéveseknek, hogy más szentmisére és közösségbe járjanak, mint a szülők.

… e. Fontos, hogy a szülők és kamaszkorú gyermekeik egyetértsenek a lelki kérdésekben.

  1. A Jel 2,1–3,22 hét őskeresztény közösségben uralkodó állapotokat írja le. Vizsgáld meg te is a saját életedet, és az Istenhez való viszonyulásodat, és állapítsd meg, hogy a hét leírás közül melyik illik leginkább rád!
  1. efezusi közösség: Jel 2,1–7
  2. szmirnai közösség: Jel 2,8–11
  3. pergamoni közösség: Jel 2,12–17
  4. tiatírai közösség: Jel 2,18–29
  5. szárdeszi közösség: Jel 3,1–6
  6. filadelfiai közösség: Jel 3,7–13
  7. laodíceai közösség: Jel 3,14–22

KÖZÖSSÉGI TEVÉKENYSÉG

A beszélgetés célja: A plébánia a közösségek közössége. Egyesek fiatalok alig várják a közösségi alkalmakat, például az ifi-órát, a szentmisét, mások szó szerint kerülik azokat. Valószínű, hogy a te ifjúsági csoportodra is igaz, mint a legtöbbre, hogy az egyház iránti elkötelezettség különböző szintjein helyezkednek el. Használd a mai alkalmat arra, hogy elbeszélgess velük az egyház közösségi életében való részvételről, a nélkül persze, hogy letámadnád őket. Engedd szóhoz jutni a lázadókat! Akik pedig aktív közösségi életet élnek tagyenek tanúságot, meséljenek történeteket, így buzdítva a bátortalanokat és a dühöseket. Törekedj a nyitott légkörre, hogy a Szentlélek végezhesse a munkáját minden fiatalnak az életében, akárhol is tart elkötelezettség terén!

A téma bevezetése: Osztd fel a társaságot több kis csoportra, és versenyezzetek, hogy ki tudja a legjobb mentségeket felhozni arra, ha nem jön el a közösségi alkalmakra (ifióra, bibliaóra, szentségimádás, szentmise stb.) A csapatoknak három percük van a válaszok megfogalmazására. A legérdekesebb válaszokat olvassátok fel!

A beszélgetés levezetése (a feladatlap pontjai alapján):

1. Rajzold fel a grafikont két szárával a táblára is. Kérj meg néhány fiatalt, hogy jöjjön ki és rajzolja fel a saját görbéjét, és mondja el, mit mutat ez a közösségi életben való részvétele alakulásáról! A csoport többi tagja adjon visszajelzést, bátorítást!

2. A fiatalok mondják el, hogyan képzelik az egyházhoz, plébániai közösségükhöz való tartozásukat egy, öt, és tíz év múlva!

3. Van olyan fiatal, akit kényszerítenek a templomba és a közösségi alkalmakra való járásra és van olyan is, aki szülei akarata ellenére jár. Nézzétek meg, hogy az ifjúság egészére milyen hatással van a szülők egyházhoz való ragaszkodása! Kérdezd meg, ha gyermekeik lesznek, a szüleik példáját fogják-e követni!

4. Szavazzatok az egyes állításokról, és vitassátok meg a felmerülő kérdéseket! Az a kijelentés, miszerint: „Az, hogy gyermekkorod nagy részében rendszeresen jártál templomba és közösségbe nagy mértékben megkönnyíti keresztény életedet tizenévesként”, szinte biztos, hogy további beszélgetést igényel. Túl sok fiatal osztja szét kis kamrákra a kereszténységet. Nem látták másoktól, milyen az, ha valaki megéli a hitét az élet minden területén, és nem is buzdította erre őket senki. Sok fiatal úgy érzi, ha gyermekkorában járt valaki templomba és közösségbe, az csak arra készíti fel, hogy felnőtt korában ne járjon.

5. Ennél a pontnál közösen megvizsgálhatjátok a saját plébánia közösségeteket. Minden egyes probléma kapcsán, ami felvetődik, kérd meg a fiatalokat, hogy javasoljanak valamilyen megoldást is, illetve gondolkozzanak el azon, hogyan tudnák ők maguk is kivenni részüket ebből a megoldásból!

Befejezés: Az Újszövetségben szereplő ekklesia (egyház, közösség) szó eredetét tekintve két szóra bontható: ek (-ból, ből) és klesia (elhívott). Ez a szó úgy írja le a keresztényeket, mint kihívottakat, a plébánia pedig nem más, mint azoknak a keresztényeknek a közössége, akiket a világból hívott ki Isten, hogy Jézus Krisztus tanúi legyenek. Hívő emberek közössége vagyunk, még akkor is, ha nem mindig így cselekszünk. Beszélj az egyházra vonatkozó bibliai szóképekről: test (Róm 12,4–5), épület (Ef 2,21–22), család (Róm 8,17) és menyasszony (2Kor 11,2–3). A fiatalok mondják el, milyen tekintetben hasonlít a ti (plebánia) közösségetek ezekre. Kérdezd meg azt is, érzik-e, hogy ők is ennek részei! Tagjai-e a Testnek, érzik-e Isten családjának szeretetét? Bíztasd a fiatalokat, hogy egyre aktívabban vegyenek részt a „test”, az „épület”, a „család” és a „házasság” építésében!

Pluszfeladat: A különböző cégek, események, termékek vagy műsorok reklámozására régóta kedvelt hirdetési forma a prospektus. Egy ilyen prospektus elkészítése jó alap lehet a beszélgetéshez. Szükségetek lesz néhány prospektusmintára, ívpapírra, színes filctollakra. A fiatalok feladata: el kell készíteniük egy keresztény program, vagy saját közösségük, vagy plébániájuk reklámanyagát! Először találják ki, mit szeretnének reklámozni. Szabadjára engedhetik képzelőerejüket, de azért próbáljanak megmaradni a realitás határain belül! Ezután tervezzenek meg egy prospektust, ami ezt reklámozza! Mindegyik csapat mutassa be a maga hirdetését és beszéljen egy kicsit a maga „álomközösségéről, álomplébániájáról”!

II. FIATALOK SZOLGÁLATA A PLÉBÁNIAI KÖZÖSSÉGBEN

„Hogy én szolgáljak másokat?”

FELADATLAP

1. „Tizenévesek nem rendelkeznek kellő ismerettel és tapasztalattal ahhoz, hogy értelmes szolgálatot végezhessenek.” Pipáld ki azt az állítást, amelyikkel egyetértesz:

  • A legtöbb felnőtt ezt így gondolja.
  • Néhány felnőtt ezt így gondolja.
  • Kevés az olyan felnőtt, aki ezt így gondolná.
  • A legtöbb tizenéves ezt így gondolja.
  • Néhány tizenéves ezt így gondolja.
  • Kevés az olyan tizenéves, aki ezt így gondolná.

2. Mit gondolsz? E – egyetértek, N – nem értek egyet

… A fiataloknak előbb magukra kell gondolniuk, csak azután másokra.

… A tizenévesek nem tehetnek sokat a világ megjobbításáért.

… Ha jó fizetésük lenne, a fiatalok segíthetnének a szegényeken, az éhezőkön és a hajléktalanokon.

… Ha egy fiatal önkéntes munkával szolgál másokat, az segít neki, hogy sikeresebb felnőtt legyen.

… A fiatalok inkább arra vágynak, hogy a közösség szórakoztassa őket, nem pedig arra, hogy felszólítsa őket mások szolgálatára.

… Ha a fiatalok jobban akarnak hasonlítani Jézusra, csak szolgálniuk kell az Ő nevében mások felé.

3. Fejed be a következő mondatot: „Annak, hogy a fiatalok Krisztus nevében másokon segítsenek, az a legnagyobb akadálya, hogy ……………………..………………………………………… .

4. Melyik három dolog érdekelne a legjobban? Karikázd be!

  1. Elmenni egy missziós útra valamelyik harmadik világbeli országba.
  2. Hetente két délután dolgozni egy bölcsődében a nyomornegyedben.
  3. Szombat délutánonként levezetni a szerencsejátékot az öregotthonban.
  4. Önkéntesként segíteni az élelmiszercsomagok összeállításában egy jótékonysági szervezetnél.
  5. Kirakodóvásárt szervezni a hajléktalanok megsegítésére.
  6. Hetente három órát dolgozni a „Szeretet-konyhán”,ahol az éhezőknek adnak enni.
  7. Hetente egyszer levágni a szeretetotthonban élő idősek lábán a körmöt.
  8. Elvégezni a kerti munkát közösségünk ágyhoz kötött idős tagjainál.
  9. Bulit szervezni a fogyatékos fiataloknak.

5. Olvasd el szentírás bölcsességeit, és írd le, mit tanultál meg belőlük a keresztény szolgálatról: Hab 1,2–5; Mt 16,26; 1Tim 6,18–19; Zsolt 34,14; Mt 25,34–40; Jak 2,17; Mt 5,16; Lk 6,35; 1Pt 2,12; Fil 2,4; 1Kor 9,19.

– …………………………………………………………………………………

– …………………………………………………………………………………

– …………………………………………………………………………………

– …………………………………………………………………………………

– …………………………………………………………………………………

KÖZÖSSÉGI TEVÉKENYSÉG

A beszélgetés célja: Ez a munkalap segít arra összpontosítani a csoport figyelmét, milyen fantasztikus lehetőségek várnak azokra a keresztényekre, akik készek az Urat szolgálni. Használd fel ezt a beszélgetést, arra, hogy keresztény szolgálatra buzdítsd a fiatalokat!

A téma bevezetése: Hozza az alkalomra többnapi helyi újságot, hogy a fiatalok megtudják, milyen fajta segítségre van mostanában szükség a környéken! Oszd őket kisebb csoportokra, és mindegyik csoportnak adj pár újságot! Nézzék át alaposan a lapokat, és válasszák ki azokat a helyi érdekű cikkeket, amelyekből kiderül, hol van szükség segítségre! Ezután mindegyik csoport válasszon ki egyet a megtalált cikkek közül! Határozzák meg a cikkben bemutatott szükségletet, aztán soroljanak fel ötleteket és megoldási javaslatokat a szükség betöltésére, majd válasszák ki azt, amelyiket alkalmazni is lehetne! Miután mindegyik csoport kész, ültesd őket megint össze! Minden csoport válasszon egy szóvivőt, aki elmondja, milyen megoldásra jutott a csoportja! Írd fel a táblára a szükségleteket, illetve a javasolt megoldásokat és ötleteket! A társaság vitassa meg, vajon a kiscsoportok által javasolt megoldás alkalmas-e a szóban forgó probléma orvoslására!

A beszélgetés levezetése (a feladatlap pontjai alapján):

1. A tizenéveseket gyakran tárgyként kezelik, nem nézik ki belőlük, hogy ők is tudnának segíteni másokon: Kérdezd meg a fiataloktól, szerintük miért nem vonják be őket gyakran a szeretetakciókba!

2. Mindegyik állításnál szavazzatok! Ha egy kijelentésre egyhangú a válasz, akkor térjetek rá a következőre, ha azonban megoszlanak a vélemények, akkor vitassátok meg!

3. Aki akarja, olvassa fel, hogyan fejezte be a mondatát! Kérdezd meg, vajon azt a bizonyos akadályt hogyan lehetne elhárítani?

4. Kérdezd meg a csoporttól, van-e olyan a felsorolt dolgok között, amit egy kereszténynek nem szabad megtennie!

5. Összesítsétek, mit tanult a csoport a keresztény szolgálatról ezen a foglalkozáson! A szentírási igék közül kettőt-hármat beszéljetek meg a csoporttal!

Befejezés: Az evangélium nem csupán annyi, hogy valaki megbánja a bűneit, és kijelenti, hogy hisz a feltámadt Megváltóban, aki képes megbocsátani a bűnt. Az evangéliumnak társadalmi vonatkozása van. Két évezrede már, hogy a keresztények isten és a „felebarát” szeretetét tetteikkel mutatják meg. Magyarázd el a fiataloknak, hogy a keresztény élet olyan kaland, amely több mint a személyes életünk átformálása. A kereszténynek küldetése, hogy az emberiség javára munkálkodjon. Az együttlétet a Mt 25,31–46 felolvasásával is be lehet fejezni.

Plusz feladat: A téma bevezetésekor felismert szükségletek közül válasszatok ki egyet, és tervként tűzzétek zászlótokra annak megvalósítását!

III. A FIATALOK VASÁRNAPJA

 

„Megint vasárnap?”

Tamás Barnabás

FELADATLAP

1. Sorolj fel öt olyan dolgot, amit vasárnap lehet tenni, míg mások szentmisére mennek!

2. Mit szeretsz legjobban a mi plébánia közösségünkben?

3. Az alábbiakban felsoroltunk jó néhány egyházzal és plébániai közösséggel kapcsolatos dolgot. Válaszd ki közülük azt az ötöt, amelyik szerinted a legfontosabb!

  •  jó ifi zenekar és kórus
  • szépen berendezett, otthonos templom
  • gyermekmise
  • ifjúsági mise
  • evangelizáció
  • jó prédikációk
  • hiteles papok
  • bőséges adományok
  • bibliaóra
  • a fiataloknak szóló programok
  • kirándulások
  • zarándoklatok
  • az egyház megújulása
  • a templomba járók lelki-szellemi növekedése
  • foglalkozni a közösség szegényeivel
  • betegek látogatása
  • felnőtteknek és időseknek szóló programok
  • szerető és gondos közösséget építeni
  • külföldi missziós lehetőségek biztosítása

    4. Mi a véleményed a következő állításokról? E –egyetértek, N – nem értek egyet

… a. Minden vasárnap el kell menni a templomba.

… b. Anélkül is lehet az ember keresztény, hogy templomba járna.

… című Úgy tűnik, az egyház elsőrendű feladata, hogy egyre csak gazdagodjon.

… d. Ha nem lenne annyi képmutató ember az egyházban, biztosan többen járnának templomba.

… e. Az egyháznak ma alig van beleszólása a világ életébe.

… f. Ha megnézünk a tévében egy misét, az ugyanolyan, mintha elmentünk volna templomba.

… g. A kicsi plébániák jobbak, mint a nagyok.

… h. A papnak az a feladata, hogy megmutassa a közösség tagjainak, hogyan kell élni az evangéliumot.

… i. Túl sokféle egyház van.

… j. Ha már unod az egyik egyházat, válts át egy másikra!

  1. Olvasd el az alábbi szentírási részeket és egészítsd ki az utánuk álló mondatokat:
  • Zsid 10,24–25 – Én azzal bátorítok másokat arra, hogy járjanak a templomba, hogy: ………………………………………………………………………………………………….
  • Ef 4,16 – Én úgy vonok be másokat is a szeretetbe, hogy: …………………………………….
  • Róm 12,4–8 Én úgy veszek részt a saját közösségem munkájában, hogy: ………………………………………………………………………………………………….

 

KÖZÖSSÉGI TEVÉKENYSÉG

 

A beszélgetés célja: A mai munkalap a helyi plébániaközösségről próbál beszélgetést kezdeményezni, illetve arról, hogyan lehet a fiatalokat arra buzdítani, hogy aktívan bekapcsolódjanak ennek a közösségnek az életébe.

A téma felvezetése: Kérdezd meg a fiataloktól, ki hány vasárnap volt templomban az elmúlt egy hónapban, félévben, évben. Próbálja meg mindenki kiszámolni ezt magának. Akinek a legnagyobb szám jött ki, adj valami kis ajándékot! Kérd meg a fiatalokat, próbálják meg azt is megbecsülni, hogy összesen még hány vasárnap fognak szentmisére menni egész hátralevő életük folyamán, ha mondjuk 65 éves korukig élnek! Meséld el nekik saját korábbi emlékeidet a templomba járással kapcsolatban vagy egyszerűen járjátok végig a templomot! Használd a kreativitásodat, találj ki számukra valamit, ami által ezután jobban kötődnek majd az Isten házához!

A beszélgetés levezetése (a feladatlap pontjai alapján):

1. Biztass mindenkit arra, hogy mondja el bátran, melyek azok a tevékenységek, amelyeket templomba menés helyett lehet végezni a vasárnapi szentmise alatt!

2. Sorolja fel mindenki, mit szeret a legjobban a mi plébániaközösségünkben! A válaszokat írd fel a táblára! Kérdezd meg azt is, van-e olyasmi, amit nem szeretnek benne, és ezeket is írd fel mind! Azért légy óvatos, nehogy a beszélgetés átcsapjon általános zúgolódásba!

3. Játsszátok azt, hogy a fiatalok az egyháztanács tagjai, és el kell dönteniük, melyek legyenek a jövőben a közösség fő célkitűzései! Kérdezd meg tőlük, melyek azok a programok, foglalkozások, amelyeket megszüntetnék, miket hagynának meg változatlan formában, és melyek azok, amelyekre a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektetnének.

Játsszatok el a következő gondolattal: a plébánia egyik híve, egy gazdag özvegy, épp a napokban halt meg, végakaratában egész vagyonát, hárommillió dollárt a közösségre hagyott. Hogyan használnák fel ezt az összeget „az egyházi vezetők” (mármint ti)?

4. Mindegyik állításnál rendelj el szavazást a válaszokat illetően! Ha egy adott kérdésben mindenki egyetért, térjetek rá a következőre! Ha viszont nagyon különbözőek a vélemények, akkor vitassák meg egymással az érveket és az ellenérveket!

5. Olvassátok el a megadott szövegeket, majd mindenki olvassa fel azt is, hogyan egészítette ki az egyes mondatokat!

A foglalkozás lezárása: hasznos és célszerű, ha a következő néhány dolgot kihangsúlyozod a foglalkozás végén, persze, ha vannak egyéb ötleteid, használhatod azokat is.

1. Az egyház „Krisztus teste”, és mi mindannyian ennek a testnek részei vagyunk. Jézus ugyan látható módon nincs jelen a ebben a világban, de az ő teste, az egyház, itt van. Amikor valaki kereszténnyé lesz, ennek a testnek válik a részévé. Magányos keresztény nem létezik: mi valamennyien egymással való közösségben élünk és növekedünk.

2. A pap feladata nem a hívek szórakoztatása, úgyhogy a szentmisén mi nem hallgatóság vagyunk – ott Isten az, aki szól igéje által, és ő az, aki meghallgat. Oda azért megyünk, hogy kifejezzük Isten iránti imádatunkat és hogy közelebb kerüljünk hozzá. A szentmise akkor teljes, ha szentáldozáshoz járulunk, Krisztus testét vesszük, hogy eggyé válva építsük fel Krisztus testét, az egyházat.

3. A fiatalok nem „a holnap egyháza”, hanem a máé! Segíts nekik abban, hogy rájöjjenek: ők az egyház kulcsfontosságú részét képezik! Bátorítsd őket arra, hogy minél aktívabban kapcsolódjak bele az egyház életébe!

 

Családok a plébánián (Kertész Marika)

A pasztorális terv tartalomjegyzéke

Gyerekek a plébánián (Dávid György – Elekes Szende)