2014.11.20
Udvarhelyszék több településén, köztük Zetelakán, Oroszhegyen, Farkaslakán, illetve Zeteváralján hallhattak előadást a zarándokhely, Medjugorje történetéről. Olga Merkovic ott élő magyar tolmács és idegenvezető, öt gyermek édesanyja és tíz unoka nagymamája úgy mutatta be a kis falu világraszóló változásának lelki vonatkozásait, hogy egyként szólt azokhoz, akik visszatérő zarándokai az imádsággal megszentelt helynek, és azokhoz is, akik eddig nem fontolgatták az utat.
Szombaton Székelyudvarhelyen, a bethlenfalvi kultúrotthonban közös rózsafüzér-imádsággal kezdődött az Olti Attila zeteváraljai kántor által szervezett telt házas találkozó. Olga 1984-ben zarándoklatra ment az akkor még negyven háznyi faluba. Napjainkban évente több milliónyira tehető a minden nemzet fiaiból oda érkezők száma. Megdöbbentő volt hallanunk, hogy a település az egyetlen Hercegovinában, amelyet Szent Jakabnak, a zarándokok védőszentjének oltalmába ajánlottak. 1892-ben ki sejthette?
Majd beszélt az 1981-ben kezdődött állítólagos jelenésekről. Részletesen kitért azokra a kérelmekre, amelyeket mindmáig üzen a Szűzanya: kiemelten a szívbéli békéért való imádságot, amely a családok és a világ békéjének alapja, a böjtöt, a napi Szentírás-olvasást, illetve az a szerint való életet. „A mostani idők nagy kegyelem hordozói” – nyomatékosította az előadó.
A zarándokhely történetét ismertető előadást követően a medjugorjei Cenacolo-közösséghez tartozó fiatalok tanúságtételét hallgathatta meg a szépszámú együtt imádkozó, köztük sok tinédzser is. Fontos tanulságokat fogalmaztak meg: a szenvedélybetegségtől való szabaduláshoz sok tényező járul hozzá. Esetükben a kemény munka mellett a rendszeresség, a pozitív közösségi tapasztalatok és a kegyelmi többlet, amely a Cenacolóhoz tartozók megtartója.
M. M, Udvarhelyi Híradó, 2014. november 18.