Nem prioritás a hátrányos helyzetű gyermekek és fiatalok felkarolása

Nem lehet számítani állami támogatásra, ami a gyermekeknek és fiataloknak szánt szociális programokat illeti. Ez tűnik ki a Gyulafehérvári Caritas által a szociális és munkaügyi minisztériumhoz leadott pályázatok elbírálásából.

A közhasznú feladatokat ellátó szervezetünk a 34/1998-as törvény értelmében évek óta pályázik működési költségeinek részbeni fedezésére. 2013-ig a kért támogatási összegeket nagyjából meg is kaptuk, amelyek a különféle szociális programok teljes működési költségeinek 24-55%-át tették ki. Ez azt jelentette, hogy erre, mint biztos forrásra, lehetett tervezni, építkezni, a szociális szolgáltatásokat fenntartani, sőt fejleszteni.  A tavalyi évtől viszont megváltozott a helyzet, minden szakmai vagy adminisztratív indoklás nélkül több pályázatunkat elutasították, az állami szubvenciót csökkentették. Ennek példájaként míg 2013-ban 3.506.760 lej volt a megítélt  támogatás,  addig 2015-re ez az összeg 2.289.236 lejre csökkent.

Az elmaradozó támogatás idén még súlyosabban érinti egyes programjainkat. Míg az otthoni beteggondozó szolgálatunk, idősotthonaink, idős nappali foglalkoztatóink egy része, és a fogyatékkal élőknek szóló szolgálatunk bizonyos százalékban állami támogatást élvez, addig a családtípusú gyermekotthonainkra, korai nevelő és fejlesztő központjainkra, családsegítő szolgálatunkra, hátrányos helyzetű gyermekeket és fiatalokat felkaroló programjainkra, a fogyatékos fiatalok nappali fejlesztőközpontjára és a többi idős nappali foglalkoztatóinkra  kért támogatást elutasították. Így a 2015-ös év elején gyakorlatilag 1.849.284 lejes hiánnyal kell számoljunk, amely kétségessé teszi több mint 1.500 ellátott sorsát.

A kiesés leginkább a hátrányos helyzetű gyermekeket, fiatalokat, fogyatékkal élőket érinti, de az időseket is, hiszen a támogatási politikából az derül ki, hogy a teljesen ápolási függőségi állapotban lévőket támogatják. Ezzel szemben akik nincsenek ennyire rossz helyzetben, de megvan az esélyük erre, azokat nem, és így hamarabb kerülhetnek ilyen állapotba.

Fontos számunkra, hogy olyan programokat is fenntartsunk, amely nem csak az akut szociális problémákat kezelik, hanem megelőzik azokat. Az azonnali szükségletek ellátása pillanatnyilag megoldja a szükséget szenvedők problémáját, de ettől még a szociális problémák megmaradnak, és az aki a segítséget kapta függővé válik és nem tud kitörni abból az állapotból amiben van. Szociális gond az is, hogy annak a gyermeknek, fiatalnak, fogyatékkal élőnek, idősnek nincsen meg a lehetősége, hogy ugyanolyan bánásmódban részesüljön mint jobb módban élő kortársai. Ezért nyújt szervezetünk olyan programokat a gyermekek és fiatalok számára amely a hosszútávú felzárkóztatást hivatottak szolgálni, amely most úgy tűnik, hogy a román állam számára nem jelent prioritást.

(a Gyulafehérvári Caritas közleménye, 2015. január 16.)

NYÍLT LEVÉL ROVANA PLUMB MINISZTERASSZONYNAK >>

Itt olvasható több mint 150 civil szervezet nevében megfogalmazott levél, amely jelzi a 2015-ös állami támogatás helytelen elbírálását >>>