2013.11.18
A hit évének lezárása Kolozsváron
A kolozsvári Szent Mihály Nőszövetség dísztermében tartott, Az isteni szépség vonzásában. Hitünk megmutatkozása a művészetekben című rendezvénnyel zárta a kolozs-dobokai főesperesség a hit évét november 13-án. Fábián Mária, a nőszövetség elnöke röviden kiértékelte az eltelt évet, mondván, hogy sok értékes hittapasztalatot jelentett a plébánia számára. Kovács Sándor főesperes köszöntő beszédében hangsúlyozta a művészet jelentőségét a plébánia hitéletében, és ismertette mindazokat a próbálkozásokat, amelyeket a hit évében tettek és folyamatosan tesznek azért, hogy a plébániához tartozó művészi értékeket megőrizzék, gyarapítsák: a templomok restaurálása, orgonakoncertek szervezése, intenzív egyházzenei élet – illetve a jövőre vonatkozó terveket, amelyek közt szerepel egy egyházművészeti múzeum megnyitása a Szentegyház utca 4. szám alatti épületben.
Márton Szabolcs és Sípos Dóra zenei előadása után a rendezvény meghívott előadója, Hegedűs Enikő művészettörténész, a gyulafehérvári főegyházmegye művészeti referense a hit és a művészet összefüggéseiről beszélt az egybegyűlteknek. Kiemelte, hogy a művészet mindig valamilyen tapasztalat: megérinti az embert, elindítja a gondolkodás, az önmagához és/vagy Istenhez való közeledés útján azáltal, hogy az élet lényeges kérdéseit érinti. Az előadó világosan elkülönítette a színvonalas, hiteles hitélményt felidéző művészi formákat az ún. pszeudovallásos formáktól (giccs), amely hamis vagy felszínes hittapasztalatot fejeznek ki.
A továbbiakban a szakrális művészet jellegzetességeit vázolta, külön kitérve a liturgikus épületekre és tárgyakra, kegyelemközvetítő szerepére, amit azok megáldása is fokoz. A szépség fogalmát bibliai kontextusba helyezve vázolta a szellemi valóságok ábrázolhatóságának problematikáját, ami a keleti és nyugati kereszténység teológiájában kicsit másképpen néz ki (kép és képmás kérdése, képviták), majd az ikon, illetve a kegykép kegyelemközvetítő szerepét taglalta. Különösen fontos ez abban a korban, amikor a nyugati kultúrában a hit és a művészet szétvált – hangsúlyozta az előadó. Többször idézte Boldog János Pál pápa művészekhez írott levelét, aki nagy szerepet tulajdonított a jelen kor művészeiknek és a kortárs művészeteknek is a hit megőrzésében és megélésében. Az egyháznak tehát ma is szüksége van a művészetre. A Szent Mihály-templom gyermekkórusának énekei utána Fodor György piarista konfráter megnyitotta Bokor Ernő piarista öregdiák, nyugdíjas gépipari tervező, műkedvelő festő tárlatát. Az alkotó a rendezvény zárómozzanataként átadta Kovács Sándor főesperesnek a Szent Mihály-templomot ábrázoló festményét.
Tóth Ármin, Vasárnap 2013/47