Búcsús szentmise hálával, imádattal

Keresztelő Szent János oltalmába ajánlott templomuk búcsújára gyűltek össze a tekerőpataki hívek és vendégeik kedden, az ünnep alkalmával került sor a felújított istenháza újraáldására is. A szertartást Jakubinyi György érsek végezte, az ünnep szónokaként Szent János életének és vértanúságának örök érvényűségére hívta fel a jelenlevők figyelmét.

Az ünnepi szentmise keretében áldották meg a felújított templomot. A szertartást végző Jakubinyi György érsek a hívekhez így szólt: „az, hogy megtörténhet a templom megáldása, titeket is dicsér. Azt jelenti, hogy koptatjátok ezt a templomot, ezért időnként meg kell újítani”. A felújítás utáni áldás jelentőségéről elmondta, ezáltal válik ismét méltóvá a templom eredeti rendeltetéséhez.

Örök érvényű üzenetek

Keresztelő Szent János alakja úgy áll előttünk, mint az előfutár: előkészíti az Úr Jézus jövetelét. Élethivatása volt az emberek Jézus Krisztushoz vezetése. A kereszténységnek ma is példát mutat az egymás iránti felelősségvállalásban – mutatott rá prédikációjában Jakubinyi György érsek. Kifejtette, Keresztelő János példája rávilágít arra, hogy mindannyian őrzői vagyunk egymásnak, figyelmeztet, hogy saját életünkkel a Jézushoz vezető utat kell megmutatnunk embertársainknak.

Keresztelő János vértanúsága is örök érvényű üzenetet hordoz – hangzott el a prédikációban. A házassági tisztaság megszegése miatt feddte meg Heródes királyt, mert a fejedelem saját testvére feleségét vette nőül. Az asszony különböző fondorlatokkal rávette a királyt, hogy fejeztesse le Jánost. „A házasság tisztaságáért vállalt vértanúságnak örök mondanivalója van nemcsak a kereszténység, de az egész emberiség számára. Mind az ó-, mind pedig az újszövetségben szentnek tekintették a házasságot, úgy, ahogy a jó Isten az emberi szívekbe írta a természeti törvény alapján, majd a kinyilatkoztatásban szentségi rangra is emeli. Ez mindig mindenkit kötelez, és ez ellen nem lehet véteni büntetlen. Azt jövendölik a futurológusok, hogy néhány évtized múlva a gyermeket vállaló más nemzetek és más vallások fogják helyettesíteni a keresztény lakosságot Európában. Ha azt akarjuk, hogy Erdélyországban, Székelyföldön fennmaradjon népünk, katolikus egyházunk, akkor az első az, hogy Isten törvényét tartsuk tiszteletben. Szeressük anyanyelvünket, népünket, szülőföldünket, és vállaljuk az életet, a gyermeket, mert csak annak a népnek van jövője, amelyiknek gyermekei vannak” – fogalmazott az érsek.

Közös munka volt

Csedő István tekerőpataki plébános a templomfelújítás körülményeit ismertette az egybegyűltekkel. Elmondta, a 2008-ban elkezdett munkálatok mértéke és értéke meghaladta az egyházközség erejét, lehetőségeit, ám a hívek és a támogató intézmények, cégek jóvoltából sikerült véghezvinni a tervezetteket. Összesen 17 munkafolyamat zajlott a felújítás során, mintegy 500 ezer lej értékben. Az összeg nagy részét pályázatok által, cégek, intézmények támogatásából, a plébánia hozzájárulásából, a helyi és innen elszármazott hívek adományából sikerült előteremteni, ugyanakkor a Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium is támogatta a felújítást. „Tudjuk, hogy a közösen végzett munka igazi közösséget hoz létre” – mondta a plébános, köszönetét fejezve ki a felújítás minden támogatójának, a munkálatok megvalósítóinak.

Pethő Melánia, Székelyhon.ro, 2014.06.24.