2015.02.05
Története, lényege
A Házasság Hete mozgalom több mint másfél évtizede indult az Egyesült Királyságban és célja, hogy felhívja a figyelmet a házasság fontosságára, népszerűsítse a család intézményét, és segítséget nyújtson azoknak, akik párkapcsolati vagy gyermeknevelési nehézségekkel küzdenek.
Ma már a világ huszonegy országában rendezik meg. Ez többnyire a február 14-i Bálint naphoz kapcsolódik, de keresztény társadalmakban elterjedőben van a Házasság Világnapjának ünneplése is, amely minden év február második vasárnapjára esik. Legtöbb helyen pedig az ünneplést egy hetesre tágították. Magyarországon ennek saját honlapja is van: www.hazassaghete.hu.
Richard Kane, a Házasság Hete mozgalom elindítója szerint „mindannyiunknak szükségünk van a házasság megerősítésére, mert egészségesebb lesz az ember, jobb lesz az életminősége, ha házasságban él, és a statisztikák alapján még több pénzt is keres. Ha a gazdaságot növelni akarják, érdemes szorgalmazni a házasságkötéseket” – tette hozzá. Annak a véleményének is hangot adott, hogy „a nem házasságban élő párok a kapcsolataikban kevésbé boldogok, és a lelkészek sokat tehetnek azért, hogy a településeiken élők házasságait támogassák”. A tematikus hét jelentősége, hogy rámutasson: „van értelme dolgozni a házasságokon” – állapította meg.
Bíró László, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferens püspöke szerint: a pároknak odaadóan és kitartóan egymásra kell hangolódniuk, tisztában kell lenniük saját magukkal, hisz „a társadalomban fokozódik az individualizmus, az ego kultusza”, amely „félti magát a felelősségvállalástól, pláne egy életre”. A Házasság Hete „az elköteleződés ünnepe”. A házasság „nem letöri az ént, hanem kibontakoztatja”, az egyén pedig ajándékká és megajándékozottá is lesz ebben a kapcsolatban. A Házasság Hete abban szeretne segíteni, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a gazdaság, a jogalkotás és a politika is középpontba kell helyezze a családokat, mert amennyire stabilak a családok, annyira stabil maga a társadalom is.
Házasság Hete a családról szóló római szinódus évében
Az októberben sorra kerülő és kifejezetten lelkipásztori természetű szinóduson döntően gyakorlati kérdésekről folyik majd megbeszélés, amelyek egyébként elválaszthatatlanok a házasságról szóló hitigazságoktól. A család az „emberiség iskolája”. „A család szinte az utolsó emberi befogadó valóság egy olyan világban, amelyet csaknem teljes egészében a pénzügy és a technológia határoz meg. A család új kultúrája egy megújuló emberi civilizáció kiindulási pontjává válhat” – hangoztatta Erdő Péter bíboros, szinódusi főrelátor.
Nyomatékkal hangsúlyozta, hogy szükség van egy megújult és megfelelő családpasztorációra. A különféle helyzetek miatt – válások, polgári házasságok, együttélések – szükség van olyan világos irányvonalakra, hogy a helyi közösségek lelkipásztorai konkrétan tudjanak segítséget nyújtani a nehézségekkel küzdő házaspároknak, kerülve az egyes lelkipásztorok által „barkácsolt” improvizációkat.
Romániában és Erdélyben kik szervezik és hogyan?
Eredetileg szinte egyszerre mozdultak meg a protestáns és katolikus, ortodox és más felekezetek sokfelé az országban. Ez is jele annak, hogy a mozgalom Isten Lelkétől ihletett és támogatott. Megmozdultak lelkipásztorok, plébánia közösségek vagy egy-egy plébánia nagy közösségéből egy-egy kisebb csoport, pl. családos közösségek. Van, ahol a település polgármestere hirdeti, ajánlja… Van, ahol házasságot- és családot támogató civil szervezetek a fő mozgató rugói, sok esetben szakemberek, pl. mentálhigiénés szakemberek, pszihológusok, pár- és családterapeuták kapcsolódtak bele vagy léptek elő nagyon jó ötletekkel, a sajtó, tv-adók, radió műsorok ajánlottak fel több helyen műsoridőt. Van, ahol szentmisét vagy közös ökumenikus liturgiát ünnepelnek családok, családokkal, családokért… A lényeg, hogy amiben egyetértünk, ami mindannyiunkban közös hit és meggyőződés, hogy a házasság elsőrendű világörökség, amire oda kell figyelni, amit meg kell becsülni, mert elsőrendű kincsek rejlenek benne, azokat egy héten át felmutassuk környezetünk és a világ előtt.
Mindenki tehet valamit a házasságokért: itt az alkalom!
A Gyulafehérvári Főegyházmegyében 2010 óta kapcsolódunk a Házasság Hete mozgalomhoz. Számos helyszínen (városokban, de falvakban is) szentmisékkel, előadásokkal, fórumokkal, interaktív beszélgetésekkel, kulturális programokkal irányítottuk rá a figyelmet a házasság, a család fontosságára. Családirodánk ernyője alatt így kapcsolódott be pl. Csíkkozmás, Csíkkarcfalva, Csíkszentdomokos, Csíkszentlélek, Kézdivásárhely, Gyergyószentmiklós, Kolozsvár, Marosvásárhely, Marosszentgyörgy Székelyudvarhely kisebb-nagyobb közössége, helyi plébániák, lelkipásztorok, civil szervezetek. Beszámolók korábbi évekről, ötletek idénre itt: www.csalad.ro
Házasság Hete alkalom arra, hogy beszéljünk a házasság értékéről: A házasság olyan szent, szövetségi közösség egy férfi, egy nő között, amelyet csak a halál bonthat fel. Egyik fő célja a házasfelek kölcsönös boldogsága, gyermekek nemzése és felnevelése. A természetes világban a házasság jelkép is, amely megjeleníti Jézus Krisztus és az Egyház szellemi-lelki közösségét. A házasságba szellemi, lelki és testi tisztasággal lehet belépni.
Az ezt ünneplő programsorozat mára bekerült a köztudatba. Érezzük, hogy szükségünk van egy elbizonytalanodott társadalomban arra, hogy a házasság egyértelmű értékként jelenjen meg, hogy a házasság élhető, örök érték. A Házasság Hetének 2015-ös mottója: Megtartó Hűség!