IV. Mária Út Konferencia Csíksomlyón

2014. október 16–18. között kerül sor az V. Székelyföld Napok keretében A Mária Út és a szakrális központok szerepe a Kárpát-medencében című IV. Mária Út Konferenciára a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi és Felnőttképzési Központban. A szervezők a rendezvényen a Mária Út jelentőségét hangsúlyozva, jó példák bemutatásával kívánnak hozzájárulni Csíksomlyó szakrális és turisztikai központként való fejlődéséhez.

A program október 16-án, csütörtök délután 2 órától munkamegbeszéléssel, a III. Mária Út Konferencia eredményeinek kiértékelésével kezdődik. Vitaindító dr. Szabó Tamás, a Magyarországi Mária Út (MUT) elnöke lesz. A beszélgetés házigazdája Péterfi Attila, az Erdélyi Mária Út titkára. 4 órától zarándoklatra kerül sor a Mária Út Nagysomlyó-hegyi szakaszán a ferences atyák vezetésével, amelyet a csíksomlyói kegytemplomban szentmise követ.

A konferencia hivatalos megnyitójára október 17-én, pénteken reggel 9-kor kerül sor. Felvezetőt mond Szakács F. Sándor, az Erdélyi Mária Út Egyesület (EMUT) elnöke, majd köszöntőbeszédek következnek: Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár – Emberi Erőforrások Minisztériuma; fr. Bőjte Mihály OFM, a Csíksomlyói Ferences Kolostor főnöke, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere és Zsigmond Barna Pál, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja.

A köszöntőbeszédek után előadások hangzanak el a következő sorrendben:

• Csapai Árpád Szilárd, a Sapientia EMTE lelkésze: Csíksomlyó transzcendenciája a međugorjei tapasztalatok fényében

• Mosolygó Tibor, a máriapócsi kegyhely lelki igazgatója: Máriapócs szerepe a társadalomban

• Dénes Anita, a Ferences Rendtartomány Fons Sacer belső egyházjogi személy projekt koordinátora: Mátraverebély – Szentkút

• Fr. Urbán Erik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója: Csíksomlyó szerepe

• Balla Barnabás pálos szerzetes: Csíksomlyó és Częstochowa a pálosok szemével

• Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár – Emberi Erőforrások Minisztériuma: A vallás szerepe a nemzeti megújulásban

• Anton Wintersteller, az ausztriai zarándokutak projektvezetője: Ausztria

• Lázár Csilla, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum igazgatója: Csíkszentdomokostól Csíksomlyóig – Márton Áron-emlékhelyek

• Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke: Csíksomlyó szerepe a megye életében

• Tövissi Zsolt műépítész: Csíksomlyó szerepe a város életében

Délután három kerekasztal-beszélgetésre kerül sor. Az első a szakrális központok szerepe a megye, a város, az egyház, a civilek életében témakörben zajlik. Vitaindítót tart Szakács F. Sándor EMUT-elnök. A beszélgetést ft. Msgr. id. Szász János pápai káplán, kanonok vezeti. A résztvevők között jelen lesznek megyei, városi elöljárók, magyarországi polgármesterek, politikusok, a ferences rend tagjai, valamint EKE-képviselők és cserkészek is.

A második kerekasztalt fr. Bőjte Mihály csíksomlyói ferences házfőnök vitaindítója nyitja meg. A moderátor Hegedűs Enikő, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség művészettörténésze lesz. A beszélgetésen a kegyhelyek, a MUT, az EMUT és Ausztria képviselői vesznek részt.

A harmadik tanácskozás témája: a lelki megújulásban érdekeltek együttműködési lehetőségei, az EU kulturális utak rendszeréhez való kapcsolódás. Vitaindító tart Szabó Tamás, a MUT elnöke, majd közös megbeszélésre kerül sor, amelyet Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ menedzsere vezet a MUT, az EMUT és Ausztria képviselői részvételével.

A konferencia október 18-án fejeződik be. A reggeli szentmisét követően reggel 9-kor a tanácskozás eredményeit foglalják össze a résztvevők, és a folytatásról beszélnek Szakács F. Sándor és Szabó Tamás, valamint Molnár Sándor, az Erdélyi Mária Út Egyesület alelnöke vezetésével. A téma: közös fejlesztési stratégia kialakítása, pályázati lehetőségek feltárása, közös programok, nemzetközi kapcsolatrendszer kiépítése.

A rendezvény fő támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma – Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság, Budapest. A rendezvény szervezői, védnökei: a Csíksomlyói Ferences Kolostor, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség, az Erdélyi Mária Út Egyesület és a Mária Út Egyesület. Társszervezők: Magyarország Főkonzulátusa – Csíkszereda, Hargita Megye Tanácsa és Csíkszereda Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala. Partnerszervezetek: a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás, az Erdélyi Kárpát Egyesület, a Gyulafehérvári Caritas, a Salvator Hotel, a Pro Educatione Egyesület és a Romániai Magyar Cserkészszövetség.

 

Borsodi L. László

ferences sajtóreferens