2013.11.20
21Legyetek egymásnak alárendeltjei Krisztus iránti tiszteletből. 22Az asszony engedelmeskedjék férjének, akárcsak az Úrnak, 23mert a férfi feje az asszonynak, ahogy Krisztus feje az Egyháznak: testének ő a megváltója. 24Amint tehát az Egyház alá van vetve Krisztusnak, az asszony is mindenben férjének. 25Férfiak, szeressétek feleségeteket, ahogy Krisztus is szerette az Egyházat, és feláldozta magát érte, 26hogy a keresztségben szavával megtisztítva megszentelje. 27Ragyogóvá akarta tenni az Egyházat, amelyen sem szeplő, sem ránc, sem egyéb efféle nincsen, hanem szent és szeplőtelen. 28Így a férj is köteles szeretni feleségét, mint saját testét. Aki feleségét szereti, önmagát szereti. 29A saját testét senki sem gyűlöli, hanem táplálja, gondozza, akárcsak Krisztus az Egyházat. 30Mert tagjai vagyunk testének. 31„Ezért az ember elhagyja apját, anyját, feleségével tart, és a kettő egy test lesz.” 32Nagy titok ez, én Krisztusra és az Egyházra vonatkoztatom. 33Szeresse hát mindegyiktek a feleségét, mint önmagát, az asszonyok meg tiszteljék férjüket.
1Gyermekek, engedelmeskedjetek szüleiteknek az Úrban, mert így van rendjén. 2Ez az első, ígérettel egybekötött parancs: „Tiszteld apádat és anyádat, 3hogy boldog és hosszú életű légy a földön.” 4Apák, ne keserítsétek meg gyermekeiteket, hanem neveljétek őket fegyelemben az Úr útmutatása szerint.
(Ef 5,21–6,4)
JAV. 23. A családi közösség nem csupán a természetes, hanem egyben a természetfölötti életben való kibontakozás fészke is. Különösen olyan szülõk esetében, akik egymás között a krisztusi lelkület szellemében ápolják a kapcsolatot, és ilyen lelkülettel gondoskodnak gyermekeikrõl is. A családpasztoráció célja a családokban sajátos módon az ilyen lelkület kialakítása és ápolása.
JAV. 97. Egyházközségenként tanácsos család-csoportokat is alakítani, ahol a családok kölcsönösen segítséget nyújthatnak egymásnak.
JAV 102. Fontos, hogy a családok együtt imádkozzanak otthon, a templomi liturgiában pedig együtt vegyenek részt. Az imádkozó családok közössége és aktív részvétele a liturgiában teszik a családot egyháziassá, és az egyházat családiassá (vö. Ecclesia Domestica, KEK 1657).
RENDELK. 42. Plébániai szinten legyen egy családreferens az egyháztanácsban, aki az egyházközségben a pap mellett családcsoportok szervezését koordinálja.
RENDELK. 43. A liturgikus év folyamán az egyházi közösség szenteljen egy külön napot a családi élet megünneplésére. Hacsak lehet, legyen külön alkalom családosok lelkigyakorlatára is.
(A gyulafehérvári főegyházmegye Zsinati könyvének vonatkozó javaslatai és rendelkezései)
Családok vasárnapja a plébánián
A családok vasárnapja nagyszabású, egész napos plébániai rendezvénysorozat, amelynek legfőbb célkitűzései:
- felhívja a figyelmet a családi élet, a gyermeknevelés fontosságára;
- szélesebb körben megismerteti a keresztény családmodellt;
- összehozza, megismerteti egymással a plébánia családjait;
- modellt és lehetőséget ad a keresztény módon való szórakozásra, szabadidő-eltöltésre;
- kapcsolatokat épít az egyház peremén élő családok és az egyházi közösség között;
- a közös élmény összetartó erejével építi a plébániai közösséget.
ELŐKÉSZÍTÉSE
- Az előkészítés egyik legfontosabb feladata egy olyan időpont megtalálása, amelyik a legtöbb ember számára megfelelő, hisz nagyon sok múlik ezen.
- Hasonlóan fontos a hely kérdése. A családok vasárnapjának megrendezéséhez a templomon kívül legalább két tágas és barátságos, jól berendezett teremre, továbbá alkalmas szabad térre, például templomkertre, illetve rossz idő esetén a szabad tér helyettesítésére alkalmas nagyteremre is szükség van.
- Hogyan hirdessük meg? A szentmise végén elhangzó hirdetés (a pap ajánló, érdeklődést felkeltő szavaival kiegészítve), valamint a hirdetőtáblára elhelyezett plakát mellett készíthetünk jól fogalmazott, megszólító jellegű szórólapokat is, és azokat a szentmise végén a szervezők néhány kedves szó kíséretében minden távozónak a kezébe adják. A templomba nem járó családokhoz két úton juttathatjuk el a meghívást: minden hittanos gyerek kezébe nyomunk egy meghívót azzal, hogy a rendezvényekre őt is feltétlenül várjuk szüleivel, testvéreivel együtt, vagy megkérjük a szentmisén jelenlévőket, hogy vigyenek magukkal néhány meghívót, és azok személyes átadásával hívják meg templomba nem járó ismerőseiket, rokonaikat.
- A családok vasárnapjának előkészítése, a programok megszervezése és lebonyolítása olyan nagy feladat, amelyet egyetlen ember nem képes jól elvégezni, ezért fontos, hogy létrehozzunk egy munkacsoportot. Ez a munkacsoport készíti el a rendezvény forgatókönyvét, tervezi meg a tematikát, kéri fel az egyes foglalkozások vezetőit illetve előadóit, és vezeti le a forgatókönyv alapján az egész sorozatot.
A CSALÁDOK VASÁRNAPJÁNAK PROGRAMJA
A családok vasárnapja rendezvényeinek középpontjában mindenképpen egy nagyon ünnepélyes, a szokásosnál gazdagabb liturgiájú szentmise kell hogy álljon. A szentmise köré szervezzük a legtöbb részvevőt érintő programot. Előtte lehet például a nagyszülők találkozója és utána a szülők fóruma. Így a családi szentmisére a gyerekeket a szülők hozhatják magukkal, és a nagyszülők vihetik haza, ugyanakkor szülőknek is, nagyszülőknek is csak egyszer kell eljönnie ahhoz, hogy két program részesei legyenek.
Vasárnap délután sor kerülhet a gyerekek korcsoportonkénti foglalkozásaira, ezekkel párhuzamosan előadást, beszélgetést szervezhetünk a szülők számára a gyermeknevelésről, a családi élet kérdéseiről. Ugyancsak ekkor lehet a gyermekeiket egyedül nevelők (elváltak, özvegyek) találkozója. Fontos, hogy éreztessük velük: az egyházi közösség szeretettel és megértéssel fordul feléjük, együttérez velük és segíteni akar nekik. Különböző, őket érintő témákról kezdeményezhetünk velük néhány bevezető gondolat után beszélgetést (például a válás okozta lelki sebek gyógyulása, az egyszülős gyermeknevelés problémái, a magányos élet nehézségei stb.). Ezt követően kezdődhetnek a kulturális programok, játékos családi vetélkedők, melyekre a család minden tagja hivatalos.
- Hogyan szervezzük meg a családok szentmiséjét?
Igyekezzünk nagyon ünnepélyessé, élményszerűvé, a résztvevők számára emlékezetessé tenni. Törekedjünk arra, hogy az egésznek bensőséges családi légköre legyen, és hogy lehetőleg mindenki aktívan belekapcsolódjék az ünneplésbe.
Néhány lehetőség a liturgia ünnepélyesebbé tételére:
- az óvodások számára, a szentmise első részével párhuzamosan, külön helységben játékos igeliturgiát szervezhetünk, s ők majd csak a prédikáció után csatlakoznak „a nagyokhoz”. A templomba a felajánlási körmenet résztvevőiként vezeti be őket az óvónéni. Ott aztán körülveszik az oltárt, alkalmas időben eléneklik az Úr Jézusnak azt az éneket, melyet az ő saját igeliturgiájuk keretében tanultak, úrfelmutatáskor pedig kis karácsonyfa-csengőkkel mindannyian csengethetnek.
- A nagyobb gyermekekből erre az alkalomra hatalmas ministráns-sereg szervezhető.
- Az olvasmányok felolvasója egy házaspár.
- A homília helyett a pap rövid bevezetője után egy vagy több szülő tanúságtétele következhet.
- Az egyetemes könyörgéseket felolvashatják egy nagycsalád tagjai, de ne a szertartáskönyvből olvassák, hanem az általuk előre megfogalmazott kéréseket terjesszék az Úr elé.
- Az áldozati adományokat egy másik család hozza az oltárra felajánlási körmenetben, égő gyertyákkal, mögöttük vonulhatnak az óvodások.
- Néhány házaspár perselyezhet, az adományokat valamilyen családi célra fordíthatják: a rászoruló családok megsegítésére, plébániai családok könyvtárának létrehozására stb.
- Az áldoztatás az ünnepi alkalomra való tekintettel két szín alatt történjék.
- A szentmise végén megáldják a családokat, erre az alkalomra az óvodások és a ministránsok is szüleik, testvéreik mellé állnak, együtt fogadják az áldást.
- A hirdetések között felhívjuk a figyelmet a családok vasárnapja további rendezvényeire és a részvételre bíztatjuk a jelenlévőket.
- Délutáni foglalkozások a gyerekek számára
A gyermekek számára korcsoportonként célszerű foglalkozásokat szervezni. Az óvodásokkal, kisiskolásokkal óvónő, tanítónő foglalkozzék. Bábozhatnak, filmet nézhetnek, dísztárgyakat, játékszereket készíthetnek, énekes-táncos játékokat játszhatnak vagy játékos vetélkedőket tarthatnak, de mindez valamiképpen a hittel, a keresztény élettel legyen kapcsolatos. A felsősök, középiskolás korúak foglalkozásait huszonéves fiatalok vezethetik. Ők megnézhetnek egy családról, hitbeli kérdésekről szóló filmet vagy videót, utána megbeszélhetik a látottakat. Különböző témákról beszélgethetnek: hivatásról, családról, erkölcsi és világnézeti, vallási kérdésekről. Természetesen ők is játszhatnak életkoruknak megfelelő játékokat.
- A szülők és nagyszülők foglalkozásai
A szülők foglalkozásai rövid előadásból és az azt követő kiscsoportos beszélgetésekből álljanak. Néhány téma a számtalan lehetséges közül: hogyan szerethetem jobban férjemet, feleségemet?, a családi ünnepek stb. A nagyszülők találkozóján ilyen és hasonló kérdésekről lehet szó: hogyan segíthetik a nagyszülők a fiatalokat?, mi a nagyszülők helye, szerepe a családban?, az öregkor szépségei, sajátos értékei stb.
- Kulturális program
A kulturális program keretében színműveket, verseket, zeneműveket adhatnak elő lehetőleg a plébániához tartozó hivatásos vagy amatőr előadók. Rendezhetünk kiállítást családi fotókból, kézimunkákból, a plébánia életét bemutató fotókból, dokumentumokból stb. A találkozó emlékezetes programjai lehetnek a mindenkit megmozgató, csoportos szabadtéri játékok, a családok játékos vetélkedői.
KAPCSOLAT LÉTREHOZÁSA A HITTANOS GYEREKEK SZÜLEIVEL
ELSŐ FÁZIS: KAPCSOLATFELVÉTEL, ÉRDEKLŐDÉSKELTÉS
Beszélgetések a családról címmel négy-hat alkalmas beszélgetéssorozatra hívhatjuk meg a hittanos gyerekek szüleit. A meghívás elhangzik a vasárnapi szentmisék végén, ezt erősíti meg a plakát a hirdetőtáblán. A gyerekektől szép kivitelű, nyomtatott, személyes hangú, megszólító jellegű meghívót küldünk haza a szülőknek. A beszélgetések helye a plébánia hittanterme lehet, az időpontot pedig úgy kell kitűzni, hogy a szülők el tudjanak jönni. A beszélgetéshez 10-15 fő az ideális, ha ennél több résztvevő jelentkezik, több csoportot kell kialakítani.
A beszélgetés témái lehetnek:
- Tűzhely vagy tűzfészek? Milyen az otthonunk hangulata?Mit látnak otthonunkban a gyerekeink?
- A jó házastársi kapcsolat jellemzői. Hogyan kommunikáljunk? Hogyan oldjuk meg a felmerülő konfliktusokat?
- Felelősségteljes apaság, anyaság. Hogyan lehetünk szeretetteljes szülők gyerekeink számára?
- Gyermekeink szeretetnyelve. Miként fejezzük ki szeretetünket úgy, hogy az érzékelhető legyen?
- Szeretetteljes fegyelmezés. Hogyan formáljuk a gyermek akaratát annak megtörése nélkül?
- Hitre nevelés a családban. Hogyan neveljük imádságra gyermekeinket?
A témák feldolgozásának legmegfelelőbb módszere az ún. irányított beszélgetés, ami a résztvevőket aktivizálja, együtt gondolkodásra készteti. Ugyanakkor elkerülhetjük vele azt, hogy a beszélgetés elkalandozzék, mellékvágányra tévedjen. Az irányított beszélgetésnek az a lényege, hogy a foglalkozás vezetője előzetesen kialakítja és egy vázlat formájában rögzíti a téma kifejtésének leglogikusabb menetét. Bizonyos részleteket teljesen kidolgoz, például a témát felvázoló bevezetést, az egyes részeket összekötő, átvezető gondolatmeneteket, a végső összefoglalást. Ezeket a beszélgetés során ő maga fogja elmondani. A beszélgetés többi részletét a résztvevőkre bízza, ő csak kérdések, ellenvetések megfogalmazásával készül fel annak menet közbeni irányítására, mederben tartására. Beszélgetés közben a legfontosabb javaslatok, megállapítások a falra helyezett papírlapokra kerülnek. Ez egyrészt arra ösztönzi a résztvevőket, hogy észrevételeikkel ők is járuljanak hozzá a közös munka sikeréhez, de arra is jó, hogy a beszélgetés tanulságait mindenki vizuálisan is maga előtt lássa és kövesse. A figyelem ébrentartását szolgálják a közbeiktatott játékos feladatok.
Az első fázis végére elérendő célok:
- alakuljon ki bensőséges, jó kapcsolat az egyes résztvevők, valamint a résztvevők és a beszélgetés vezetője között;
- ébredjen igény a szülőkben arra, hogy továbbra is összejöjjenek és hasonló kérdésekről beszélgessenek;
- találja meg a vezető azt a két-három személyt, akik a második fázisban munkatársai, később pedig az önállósult csoport vezetői, mozgatói lehetnek.
A sorozat utolsó találkozóján a résztvevők egy kis sokszorosított füzetet kaphatnak ajándékba, a beszélgetések rövid összefoglalását. Ha ez a fázis sikeres volt, akkor a résztvevők maguk javasolják, hogy találkozzanak ezután is. Meg kell beszélni, mikor, milyen formában, milyen rendszerességgel kívánnak találkozni, hogy a következő egy-két alkalommal milyen témákról szeretnének beszélgetni. Az önállósulás szempontjából fontos, hogy most már ők maguk javasoljanak témát, de ha még sincs konkrét kívánság, akkor a beszélgetés vezetője tegyen javaslatokat és ők ezekből válasszanak.
MÁSODIK FÁZIS: ÖNMAGÁT IRÁNYÍTANI KÉPES CSOPORTTÁ SZERVEZŐDÉS
Ennek a fázisnak az időtartamát az adottságoktól függően másfél-két évre becsülhetjük. A találkozások fő programja ezután is a családokkal kapcsolatos egy-egy téma megbeszélése, de alkalomszerűen, egyre gyakrabban bele lehet keverni más, a keresztény közösségi életre jellemző programpontokat is, például az egyházi ünnepek megünneplését, aktuális plébániai feladatok közös vállalását, segítségnyújtást valamelyik résztvevőnek stb. A beszélgetés módszere abban tér el az első fázisban alkalmazott módszertől, hogy már nem a vezető a fő szóvivő, hanem néhány önként vállalkozó szülő. Ők előre megkapják a választott témával kapcsolatos anyagot, abból készülnek, és a beszélgetés gerincét az ő előadásaik alkotják. Az általuk elmondottakat beszéli meg a csoport, ahhoz fűz kérdéseket, kiegészítéseket. A beszélgetés menetét egyelőre még a csoport vezetője irányítja, de a vezetést fokozatosan egy arra alkalmas szülőnek adja át.
A második fázisban ilyen és hasonló témákat lehet megbeszélni:
a család a Bibliában;
gyermekeink családi életre nevelése;
gyermekeink szexuális nevelése;
advent és karácsony megünneplése a családban;
keresztelőre, elsőáldozásra, bérmálásra készül valaki a családban.
Egy jól működő családközösségből vendégül hívhatunk egy házaspárt, és megkérhetjük őket, beszéljenek közösségi életükről, ezáltal felkeltve a résztvevőkben az érdeklődést és a vágyat egy hasonló közösség létrehozására, egyben ötleteket, javaslatokat is adunk a megvalósításhoz. A csoport közösséggé válását szolgálja az is, ha a második fázis ideje alatt a plébánián családok vasárnapját rendezünk, és a szervezésbe, lebonyolításba a csoport tagjait már munkatársként vonjuk be, vagy ha a legaktívabbakat gyermekeikkel együtt hétvégi családi lelkigyakorlatra hívjuk.
A második fázis végére elérendő célkitűzések:
a résztvevők ismerjék meg és fogadják el a keresztény családeszményt;
alakuljon ki bennük a plébánia többi családjáért, az egyház ügyéért érzett felelősségtudat;
a beszélgetésekre összejáró csoport váljék egyre inkább közösséggé.
Ezt a fázist akkor tekinthetjük befejezettnek, amikor ezek a célok lényegében megvalósultak.
HARMADIK FÁZIS: A KÖZÖSSÉGGÉ VÁLÁS
A második fázis végére eljutott szülői csoport csak akkor válhat közösséggé, ha tagjai a találkozások alkalmával már nem csak kapni, hanem adni is akarnak, ha nemcsak azért jönnek el, hogy élményekben részesüljenek, szellemiekben-lelkiekben gyarapodjanak, hanem azért is, hogy ők szerezzenek másoknak élményt, gazdagodást. Arra kell törekednünk, hogy fokozatosan megízleltessük az adás örömét, a másokért vállalt szolgálat szépségét. Figyelembe véve az egyes házaspárok karizmáit, képességeit, be kell vonni őket különböző, a plébánián szervezett programok előkészítésébe, lebonyolításába: gyerekekkel való foglalkozásokba, a templomi liturgia előkészítésébe, ünnepélyesebbé tételébe, családos tábor megszervezésébe stb. Ha sikerült megéreztetni, hogy másokkal jót tenni mekkora belső öröm, hogy jobb adni, mint kapni, akkor ezzel nemcsak a közösségi életet alapoztuk meg, de ráállítottuk e családokat a keresztény élet vágányára is. Ha a szülők között van olyan, aki vezetésre alkalmas és akit mindenki elfogad, át lehet adni neki a csoportvezetést, ezzel a vezető magát szabaddá teszi egy következő csoport létrehozására, foglalkozásainak vezetésére. Ebben az esetben tanácsaival, ötleteivel, szakirodalommal kell segíteni a szülőből lett vezetőt.
A harmadik fázisban a legfőbb célkitűzés, hogy a résztvevőkből egy olyan szülői, még inkább teljes családokat összefogó közösség szülessen, amely nemcsak saját tagjainak evangelizálásán munkálkodik, hanem példája és a plébániai lelkipásztorkodásban vállalt különféle szolgálatai, feladatai révén hatással van más családokra is.
Előző: A plébániai közösség ismertetőjegyei (Darvas Piroska)
Következő: Ifjúság a plébánián (Összeállította/válogatta: Tamás Barnabás)