Kolozsvári Magyar Napok

Augusztus második felében, 18-ától ismét indul a Kolozsvári Magyar Napok! Az utóbbi években örömmel szokott hozzá a kincses város magyar lakossága, hogy magyarságát a köztereken is ünnepelheti, s ezt a kulturális fővároshoz méltó toleranciával szemléli a többségi lakosság is, sőt, különösen a zenei és gasztronómiai kínálatból maga is kiveszi a részét. Nemcsak kolozsváriak mártóznak meg ilyenkor a város különböző helyszínein zajló változatos programokban, hanem más helységekből s külföldről is érkeznek a látogatók. Olyan helyszínekre is be lehet jutni ilyenkor, amelyek a hétköznapokban zárva vannak (például a sajnálatosan lepusztult és még fel nem újított egykori New York kávéház és szálló). És zeng az ének a Farkas utcában, kígyózó sorok állnak a bor- és ételstandok, a gyerekeknek kínált arcfestő sátrak, de a könyvkínálat előtt is.

Nem maradnak ki az egyházak sem az idei programból: Nagyvárosi szórványok – kolozsvári helyzet címen augusztus 18-án du. 6 órakor kerekasztal-beszélgetést moderál Jakab Gábor a Korunk szórvány-száma alapján. A romániai magyarság demográfiai adatainak a tükrében az erdélyi magyar városok jelenéről és jövőjéről, a tennivalókról lesz itt vita, és beszélgetés az egyházi közösségépítésről, az erdélyi magyar városok jelenéről és jövőjéről, a tennivalókról. Létezhet-e „Atlantisz”, azaz a tökéletes politikai-gazdasági rendszer a Biblia és a Korán szerint? címen augusztus 19-én du. 6-tól
dr. Varga Norbert tart előadást, bemutatva azokat a társadalmi-gazdasági szerkezeteket és sajátosságaikat, melyekben a választott népek éltek, s azt veti fel, létezik-e optimális uralmi, gazdasági forma, és részesíthető-e bármelyik társadalmi szerkezet előnyben a többivel szemben. A szent könyvek differenciált képet festenek a különböző társadalmi és gazdasági szerkezeti formákkal kapcsolatban. A birodalmakhoz fűződő viszony is terítékre kerül, mivel a 21. században sem mellőzhető ez a kérdés, főleg mert az európai népek egy olyan sajátos politikai-gazdasági struktúrában (EU) élnek, amely egy birodalomhoz hasonló attribútumot mutat. Lesz szó az erdélyi örményekről is (augusztus 20-án du. 5 órakor a Bocskai-házban), résztvevők: Bulbuk Márton István műépítész, restaurátor; Kovács Sándor főesperes; Kozma Dezső egyetemi tanár; Kötő József színháztörténész; Orbán István grafikus, tanár; Vákár István kertészmérnök, házigazda: Bálintné Kovács Júlia, az Arménia Örménymagyar Baráti Társaság elnöke.

Szó esik a romániai magyar médiáról is augusztus 20-án, majd 21-én Elvi kérdés a nyelvi kérdés? címen a kolozsvári magyar diákok fogyasztói tudatosságáról beszélget Csata Zsombor adjunktus, BBTE Magyar Szociológia Intézet és Talpas Botond, az Igen, tessék! Mozgalom elnöke. Jöjjetek, mert már minden készen van.
(Lk 14,17) címen augusztus 21-én du. 5 órától a belvárosi unitárius egyházközség tanácstermében biblio­dráma- bemutató lesz (vezetők: Kabai Ferenc református lelkész és Kocsis Tünde rendező).

A történelmi magyar egyházak gazdasági szerepéről augusztus 21-én du. fél 6-tól beszélget Ballai Zoltán lp., igazgató, gazdasági tanácsos (Erdélyi Református Egyházkerület), Kovács Sándor főesperes (Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség), Bálint Benczédi Ferenc püspök (Magyar Unitárius Egyház), Dácz Tibor gazdasági előadótanácsos (Magyar Unitárius Egyház), Adorjáni Dezső Zoltán püspök (Evangélikus Lutheránus Püspökség); Fehér Attila egyházkerületi főtanácsos (Evangélikus Lutheránus Püspökség) Gáti Attila moderálásával a Bocskai ház Óváry termében. Augusztus 22-én du. 5 órakor vitafórumot szerveznek Szász Attila vezetésével arról, Miért van annyi vallás? (Helyszín: Károly Gáspár Alapítvány székháza, Otetului u. 18A.)

A kulturális rendezvényeknek se szeri, se száma, a koncertek, színházi előadások, könyvbemutatók is váltogatják egymást, felsorolni itt nem is lehet mind, aki tájékozódni szeretne, a http://www.magyarnapok.ro/hu/program honlapon talál részletes programot.

Itt csak egy színházi előadásra hívjuk fel a figyelmet: szerdán, augusztus 20-án du. 6 órától a Farkas utcai színpadon lesz látható a kolozsvári színház legutóbbi zenés ősbemutatója, a Stephanie Robinson–Theodore Shank–Adele Edling Shank szerzőhármas Serena in X-tremis című darabja, amely a Faust-témát afféle modern misztériumdrámaként dolgozza fel, a közérthetőségre és népszerű kifejezésmódra, látványra kihegyezve.

Az amerikai szerzők első közös musicaljével – eredetileg musical-tanmese – 2011-ben egy workshop keretében találkozott a színház először, a három éve kezdődött projekt Albu István rendezésében koncertelőadásként valósult meg. A történet végtelenül egyszerű, nem is törekszik eredetiségre, azt a közismert, sokak által eljátszott, ma is gyakori élethelyzetet jeleníti meg, hogy a sikerért az ember akár a lelkét is eladja. Amikor azonban ráeszmél, hogy mit tett, s tette mivel jár, a valóságra eszmélésért nagy árat fizet. A darabban sem a történet tálalásának művészisége a lényeg, sokkal inkább a tanmese-jelleg. Talán túlontúl egyszerű, kissé a szájbarágásig az a mese. Mindenért kárpótol azonban a kolozsvári előadásban résztvevők lelkesedése és szakmai színvonala: a nagyon mai zenét élőben, koncertminőségben varázsolják a nézők elé, kiváló énektudással állnak elő a főbb szereplők, a címszerepet visszafogottan, meggyőzően játszó Sigmond Rita, Vatány Zsolt, Laczkó Vass Róbert, Váta Loránd, Marosán Csaba, a kar: Árus Péter, Budizsa Evelyn, Demeter Helga, Fodor Alain Leonard, Jerovszky Tímea, Major Ágota, Mostis Gergő, Szucher Ágnes, és a színészekből felálló Loose Neckties Society zenekar: Balla Szabolcs, Bodor Balázs, Enyed Károly, Farkas Loránd, Kondrát Csaba és Viola Gábor.

  Bodó Márta

 

 

Vasárnap, aug. 17/ 33. szám