Könnyebb szeretni az egyházat

„Még én is szívesebben imádkozom, amióta Ferenc pápa áll a római katolikus egyház élén” – jelentette ki a Krónikának Böjte Csaba ferences szerzetes, akit több paptársával együtt arról kérdeztünk, hogyan hatott Ferenc pápa népszerűsége az erdélyi katolikus gyülekezetek életére.

Mint hangsúlyozta, nemcsak a világiaknak könnyebb most szeretni az egyházat, hanem a papoknak, szerzeteseknek is jól esik, hogy ennyire népszerű és vonzó személyiség a pápa. „Én mindig imádkoztam, hogy legyen prófétai hangulat az egyházban, de mindig azt hittem, valahonnan lentről jön majd a lendület, és most örömmel látom, hogy a legmagasabb szintről érkezik, és maga pápa az, aki az egyház prófétája tud lenni a 21. században. Olyan újszerű és jó gondolatokat kapunk Ferenc pápától, amelyek úgy érzem, hogy a 21. század emberei számára nagyon fontosak” – hangsúlyozta lapunknak a dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetője.

Gyakorolni a felebaráti szeretetet

Ferenc pápa Csíkszerdában is rendkívül népszerű, megnyilatkozásaival, gesztusaival, közvetlenségével hat, magyarázta lapunknak Darvas-Kozma József pápai káplán, címzetes esperes. A csíkszeredai plébános szerint Ferenc pápa egyszerűvé, vonzóvá teszi az evangéliumot, nem a cím, a fény, a pompa fontos számára, hanem a lényegre törekszik: megélni Krisztussal a szeretetet, gyakorolni a felebaráti szeretetet.

Ezt tették a szentek a középkorban, emlékeztetett, például Villanovai Szent Tamás, aki Spanyolországban élt, Ágoston szerzetesi ruhába vonult be az érseki palotába, a kanonokok szégyellték, hogy ilyen egyszerű öltözetben jár, megajándékozták pénzzel, amit elfogadott, majd a szegényeknek adott, idézte fel Darvas-Kozma József. „Villanovai Szent Tamás és Ferenc pápa korát majdnem ötszáz év választja el, mégis sok a hasonlóság a népszerűségben, a gesztusokban. Az állandó közös vonás a megélt evangélium népszerűsége” – szögezte le a plébános.

Ferenc pápa közvetlenségre törekszik és saját gyakorlatával akarja elfogadtatni, megszerettetni a tanítást. Amit Benedek pápa teológusként tanított, azt Ferenc a lényeget tartva megéli, értékelte az esperes.

„Matematikai igazság az, amit kiemel, hogy a végtelen plusz egy, az végtelen, és a végtelen mínusz egy szintén végtelen: ha Krisztushoz adjuk magunkat, akkor azt éljük meg, hogy Isten gyermekei vagyunk, van örök életünk, ha pedig nem adjuk magunkat hozzá, akkor mi semmik vagyunk, de Krisztus akkor is Krisztus marad” – magyarázta Darvas-Kozma József. A plébános hangsúlyozta, Székelyföldön eddig is templomba járók voltak a hívek, Csíkszeredában például vasárnap kilenc szentmisét tartanak két templomban és a kápolnában.

Nőtt az egyházba vetett bizalom

Ferenc pápa népszerűsége Erdélyben, Kolozsváron leginkább az emberek egyház iránti nagyobb bizalmában érhető tetten – állítja egybehangzóan Orbán Szabolcs, az Erdélyi Ferences Rendtartomány vezetője és Takó István, a Kolozsvári Katolikus Egyetemi Lelkészség plébánosa. Orbán Szabolcs érdeklődésünkre elmondta: nem tapasztalta ugyan, hogy Ferenc pápa megválasztása óta jelentősen megnőtt volna a templomba járok száma, ellenben egyre több olyan személy jár gyónni, aki már évtizedek óta nem volt.

Mint részletezte, többen mondták azt, hogy Ferenc pápa kijelentései hatására döntöttek úgy, hogy hosszú idő után elmennek gyónni. Kérdésünkre kifejtette, a pápa népszerűsége annak is köszönhető, hogy a média alapvetően pozitívan viszonyul hozzá. Erre a kedvező viszonyulásra Ferenc emberi hitelességével szolgált rá, miközben alapvető vallási, erkölcsi kérdésekben nem képvisel más álláspontot, mint elődje, XVI. Benedek. „A Ferenc pápa személyiségéből fakadó hitelességnek köszönhető, hogy a média hajlandó odafigyelni arra, amit az egyház mindig is mondott” – fogalmazott Orbán Szabolcs.

Közvetlenségével hat

Takó István, a Kolozsvári Katolikus Egyetemi lelkészség plébánosa szintén úgy nyilatkozott, hogy bár a misék látogatottságában nem tapasztalt jelentős változást, az viszont elmondható, hogy Ferenc pápa színre lépésével az emberekben nőtt a bizalom az egyház iránt. Kifejtette, a pápa vitalitása, közvetlensége hatott az újdonság erejével az európai emberekre. Mint részletezte, Ferenc pápa korábban maga is gyakorló lelkipásztor volt, személyes tapasztalhatta meg, mit jelent ez. Az is fontos, hogy jezsuita szerzetesről beszélünk, a jezsuitáknak pedig mindig is a misszió, a határok feszegetése, a perifériára szorulók megkeresése jellemezte, magyarázta Takó István.

„A nagyvilág számára közvetlensége tette népszerűvé Ferenc pápát, aki nem csak integet a pápamobilból, hanem kiszáll belőle, odamegy az emberekhez” – értékelte az egyetemi lelkész. Hozzáfűzte, a pápa természetes közvetlensége mellett az is hozzájárul népszerűségéhez, ahogyan beszél: nemcsak előre megírt beszédeket mond el, mindig van egy-két spontán gondolata is. Ezek a saját gondolatai, amelyek mindig az adott helyzethez alkalmazkodnak, életszerűséget sugallnak.

Takó István arról is beszámolt, hogy tapasztalata szerint azok a hívő emberek, akik a Facebook közösségi portálon korábban szépirodalmi szerzők gondolatait osztották meg, egyre gyakrabban idézik Ferenc pápát. „Ez nagyon új, hogy a világi embereket foglalkoztatják a pápa gondolatai, egymás között beszélnek ezekről. Korábban az volt a jellemző, hogy csak mi foglalkoztunk a pápa üzeneteivel egymás közt. Egyfajta áttörést ért el Ferenc pápa, nagyon közel áll az emberekhez” – fejtette ki a plébános.

Hozzáfűzte, rendkívül fontos az is, hogy az idei püspöki szinódus harmadik rendkívüli közgyűlésének témája a család lesz, ezt A családpasztoráció kihívásai az evangelizáció összefüggésében címmel október 5–19. között rendezik meg a Vatikánban. Mint részletezte, ez a szinódus attól is különleges, hogy kérdőívet küldtek ki plébániákra, amelyet a hívek töltenek ki, így mérve fel az egyház valós állapotát.

Tömegeket vonzott Ferenc pápa
Pápasága eddigi kilenc hónapja alatt több mint 6,6 millió ember vett részt Ferenc pápa nyilvános vatikáni szereplésein – közölte a Pápai Ház Prefekturája. Ez csaknem háromszorosa annak a tömegnek, amelyet elődje, XVI. Benedek vonzott 2012 egészében. Pontosan 6 millió 623 ezer 900 olasz és külföldi vett részt 2013-ban a Ferenc pápával való különböző találkozókon a vatikáni audienciateremben és a Szent Péter téren tartott általános audienciáktól a liturgiai szertartásokig. Az adatok szerint – amelyeket az egyházfő személyes titkárságaként működő Pápai Ház Prefektúrája hozta nyilvánosságra – Ferenc pápa a március 13-i megválasztása óta tömegeket vonzott a Vatikánba. Harminc általános audienciát tartott, s ezeken 1 millió 548 ezer ember vett részt. Az egyéb pápai kihallgatásokon 87 ezer személy vett részt. A Szent Péter bazilikában és a Szent Péter téren tartott liturgikus szertartásokon 2 millió 282 ezer hívő volt jelen. További 2,7 millióan a Ferenc pápa vezette Mária-imákat hallgatták meg, a vasárnap és ünnepnapokon tartott Angelust és Regina Coelit. A Pápai Ház Prefektúrájának adatai becslések és nem számítják mindazokat, akik az audienciákra kérhető ingyenes jegyek nélkül hallgatták, látták Ferenc pápát, mivel például a Szent Péter téren kívül álltak. Nem számolták azt a több millió embert sem, aki az egyházfő tavaly nyári brazíliai útján találkozott a pápával a Rio De Janeiró-i Ifjúsági Világtalálkozón, vagy Lampedusa szigetén vagy az Assisi városában tett látogatásán. A „Bergoglio-effektus”, vagyis Ferenc pápa népszerűsége még a Vatikáni Múzeumok látogatottságát is növelte, mintegy 5,5 millió látogatóval zárták a tavalyi évet. Ezt Antonio Paolucci, a Vatikáni Múzeum igazgatója rekordnak nevezte.

Bíró Blanka, Kiss Előd-Gergely, Krónika, 2013. január 11.