2014.03.24
A gyalogos zarándoklás Erdélyben is rohamosan növekvő mozgalommá válik a Mária Útnak köszönhetően. A tapasztalat azt mutatja, a zarándoklás megnyitja a szívet, segíti az Isten-kapcsolat fejlődését és építi a közösségeket. Saját bevallásuk szerint alapvetően a lelki megfontolás vezeti az említett út létrehozóit arra, hogy folyamatosan új kezdeményezéseket hozzanak napvilágra. Egy ilyen kezdeményezés az augusztusra meghirdetett „1Úton nemzetközi zarándoknap."
Zarándoklás, mint közösségi élmény. Egyre inkább élővé válik a Mária Út (archív felvétel)
„Annak érdekében, hogy szakrális szempontból folyamatosan fejleszteni tudjuk a zarándokutat, a magyarországi Mária Út Egyesülettel közösen kitaláltuk, hogy a már hagyományossá vált zarándoklatok mellett legyen egy olyan alkalom, amikor az év egy bizonyos napján egy témáért, szándékért hívők ezrei mennek ki erre az útvonalra, és Csíksomlyó-Máriazell között több kilométeren keresztül vonulnak” – fogalmazott a legújabb kezdeményezésükkel kapcsolatban Szakács Ferenc Sándor. Az Erdélyi Mária Út Egyesület elnöke elmondta, az idén első alkalommal megszervezendő „1Úton nemzetközi zarándoknap” központi témája a család lesz.
A családok megerősödéséért ajánlják fel
Mint kiderült, az elképzelések szerint 2014. augusztus 16-án, szombaton a Mária Út főútvonalán (Máriazell – Budapest – Máriapócs – Csíksomlyó) minden, a Mária Út által érintett településen megtartják a szóban forgó zarándoknapot. Ezzel azt szeretnék elérni a szervezők, hogy tömegek kapjanak zarándoklás-élményt nem túl nagy fáradsággal és áldozattal. Az egész zarándoknapot a magyar családokért, a családok békéjéért és erősödéséért ajánlják fel. Az eseményt hagyományteremtő jelleggel hívják életre, azaz minden évben meg kívánják szervezni, mindig a Nagyboldogasszony ünnepe utáni első szombaton.
Több mint száz településből álló imalánc
A szervezők a teljes, több mint 1400 km-es út mentén Magyarországon mintegy negyven, Ausztriában négy, Erdélyben pedig több tucatnyi települést jelöltek meg mint célállomást, ahová egynapi járóföldről (körülbelül 25-30 km-ről), az indító településekről mindkét irányból gyalogos zarándoklat indul. Figyelembe véve az összes érintett települést, Magyarországon több mint száz, Erdélyben több mint ötven helység fog a nagy zarándoklat-imalánc részesévé válni. A zarándokcsoportokhoz az útba eső és közeli településeken lakók is csatlakozhatnak. A zarándoklás a helyi közösségek megmozdulása lesz, s egész napos együttlét, ének, ima után érkezik a zarándokcsoport a céltelepülés templomához, ahol a helyi viszonyoknak megfelelően szentmisén vagy ökumenikus istentiszteleten vesznek részt a zarándoklat zárásaként.
Csíksomlyón tanácskoztak a szervezők
„Az elmúlt hétvégén ennek a zarándoknapnak az erdélyi előkészítő munkáját tartottuk Csíksomlyón. Gondolkodtunk, terveztünk, hogy milyen legyen ez a nap” – számolt be Szakács. Mint azt tőle megtudtuk, a Mária Út erdélyi szakaszát Csíksomlyótól a magyar határig felosztották negyvenhárom olyan pontra, ahová érkeznek majd zarándokok. Az elképzelések szerint a különböző útvonalakon levő közbeeső falvak, települések templomainál és egyéb egyházi jellegű létesítményeknél pihenők lesznek beiktatva, ezeknek a megtekintésével egybekötve. „Az úton természetesen az ima, az elmélkedés, az éneklés, a beszélgetés, a társakkal való kapcsolattartás arányos mértékben lesz jelen, erre külön kitértünk a szombati előkészítőn” – nyomatékosított az Erdélyi Mária Út Egyesület vezetője.
2014.03.24.