2014.05.27
Bár eredetileg a sürgősségi napirendi pontok között szerepelt, nem tárgyalta a marosvásárhelyi önkormányzat május 29-i ülésén a II. Rákóczi Ferenc Gimnázium kérdését. Arra hivatkozva napolták el, hogy a tanfelügyelőség nem hagyta jóvá az intézmény létrejöttét – írja Antal Erika a maszol.ro-n.
Római katolikus osztályok indítását évekkel ezelőtt a Bolyai Farkas Elméleti Líceum fogadókészsége tette lehetővé. Az ott működő osztályok különválását és egy saját római katolikus gimnázium létesítését évek óta szeretnék elérni a katolikus felekezetűek, miután az ingatlant, amely korábban is II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumként működött, visszaigényelte és visszakapta az Egyház.
A májusi tanácsülésre az RMDSZ-es képviselők előkészítették a javaslatot, amelyről sürgősségi napirendi pontként kellett volna tárgyalniuk a tanácsosoknak, de arra már nem kerülhetett sor, mert a tanfelügyelőség nem adta jóváhagyását a külön tanintézmény létrejöttéhez.
A római katolikus gimnázium egyik ellenzője Ionela Ciotlăuş nemzeti liberális képviselő, volt alpolgármester, aki annak ellenére, hogy az új intézmény üresen maradó termeiben még 15 évig működhetne a jelenlegi Unirea Főgimnázium, ördöginek nevezte a tervet, az oktatás minőségét féltette.
A római katolikus Egyház 2008-ban tizenöt évre szóló szerződést kötött a polgármesteri hivatallal, ám mivel a városháza nem fizette a megállapított és vállalt bérleti díjat, az Egyház 2012-ben fel is bontotta azt. Ennek ellenére, ha az önkormányzat jóváhagyja a katolikus gimnázium létrejöttét, az Egyház újabb szerződést kötne a polgármesteri hivatallal, amelyben vállalná, hogy további 15 évig helyet adna az Unirea Főgimnáziumnak.
Magyar Kurír,
2014. május 30.
Létrejöhet a katolikus középiskola Marosvásárhelyen
A Bolyai Farkas Gimnáziumban működő római katolikus osztályok különválásáról és az önálló jogi személyiséggel rendelkező II. Rákóczi Ferenc Gimnázium létrehozásának jóváhagyásáról döntenek csütörtöki ülésükön a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők. Az RMDSZ-es tanácsosok által benyújtott, a városháza honlapján is szereplő tervezetet előreláthatóan sürgősségi napirendi pontként fogják szavazásra bocsátani. Míg Peti András szerint a gimnázium létrehozása a római katolikusok jogos kérése, addig a volt alpolgármester, Ionela Ciotlăuş ördögi tervről és politikai alkuról beszél.
Az egyház tulajdonában levő épületet legalább egy évig még csak az Unirea használná
Az oktatási törvény szerint az iskolai hálózatban szereplő tanintézeteket a polgármesteri hivatalok hozzák létre, a megyei tanfelügyelőségek jóváhagyásával. Egy új iskola létrehozásához elsősorban a helyi önkormányzat jóváhagyására van szükség, amelynek nyomán a tanfelügyelőség kiadja az engedélyt, és továbbítja a kérést a szakminisztériumhoz. Hasonló módon hozták létre a 2000–2001-es tanévben a Református Kollégiumot is.
Ősztől még a Bolyaiban maradnának
A II. Rákóczi Ferenc Gimnázium létrehozásával megbízott Római Katolikus Státus rendelkezik a Bolyai Farkas Gimnázium vezetőtanácsának beleegyezésével, amely szerint a Bolyaiban működő katolikus osztályok különválhatnak, de a 2014–2015-ös tanévben még az iskolában maradhatnak. Tervek szerint az újonnan létesült római katolikus gimnázium a 2015–2016-os tanévtől költözne az Unirea Főgimnázium épületébe. A csütörtöki ülésen szavazásra bocsátott határozattervezet indoklása szerint a a katolikus iskola által el nem foglalt osztálytermekben az Unirea osztályai működhetnének.
Még tizenöt évig helyet adnának az Unireának
Jelenleg az Unirea Főgimnázium érvényes bérleti szerződés nélkül használja a római katolikus egyház tulajdonában levő épületet. A 2008-ban, tizenöt évre megkötött szerződést az egyház 2012-ben felbontotta, mivel a városháza nem teljesítette a bérleti szerződésben foglaltakat, vagyis nem fizette a bérleti díjat. A gyulafehérvári érsekség által az épület gondnokságával megbízott Római Katolikus Státus hajlandó bérleti szerződést kötni a marosvásárhelyi polgármesteri hivatallal, s akár újabb tizenöt évig helyet biztosítani az Unirea Főgimnázium osztályainak, amennyiben az önkormányzati képviselők és a város polgármestere jóváhagyja a II. Rákóczi Ferenc Gimnázium létrehozását. A 2015–2016-os tanévtől az Unirea osztályai azokat a termeket foglalhatnák el, amelyek fennmaradnak az épületben a jelenleg a Bolyaiban működő római katolikus osztályok „hazaköltözése” nyomán.
Sürgősségi napirendi pontként
A római katolikus iskola létrehozásáról szóló határozattervezetben az szerepel, hogy az RMDSZ-es önkormányzati képviselők nyújtották be és láttamozta Dorin Florea polgármester is. A sajtóhoz elküldött napirendi pontok között azonban nem szerepel ez a téma. Peti András alpolgármester elmondta, hogy a sürgősségi napirendi pontok között szerepel a római katolikus egyház jogos kérése, a II. Rákóczi Ferenc Gimnázium létrehozása.
Ciotlăuş: tönkreteszik az Unireát
A marosvásárhelyi Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ionela Ciotlăuş önkormányzati képviselő hevesen tiltakozik a határozattervezet ellen. Kijelentette: a liberálisok felvállalják az ellenzéki szerepet, és ellenzik az RMDSZ és a Demokrata Liberális Párt (PDL) „ördögi tervét”. Ciotlăuş szerint a liberálisok nem fogják megszavazni a római katolikus gimnázium létrehozását abban az épületben, amelyet Emil Dandea polgármester ajándékozott a városnak, Dorin Florea városvezető pedig elhanyagolt, s megengedte, hogy érvényes bérleti szerződés nélkül működjön benne az Unirea Főgimnázium. „A PDL és az RMDSZ közötti mocskos politikai alku eredményeként most a politikusok kompromittálni akarják a megye egyik legjobb iskoláját, az Unirea Főgimnáziumot. Egyetlen városvezetés sem tett eddig ilyent, nem engedett elveszni egyetlen oktatási intézményt sem” – fogalmazott a volt alpolgármester, többször hangsúlyozva: a három PNL-s önkormányzati képviselő nemmel fog szavazni.
2014.05.27.