2014.09.16
„Íme, az Úr szolgálója vagyok, legyen nekem a te igéd szerint” (Lk 1,38)
A Szűzanya születésének emléknapján a múlt és a jelen, de a jövő is együtt volt Zetelakán a várkápolnai búcsús szentmisén. Lövéte apraja-nagyja egyként énekelte az ősi, Kisboldogasszonyt dicsérő énekeit. Római katolikus templomainkban tegnap ünnepi szentmiséken emlékeztek az Égi Édesanya földi születésnapjára. Székelyudvarhelyen a Jézus-kápolnától indulva templomtó templomig szólt a rózsafüzér-imádság, majd az Ugron-kápolna búcsúján kértek áldást a város első Élő Rózsafüzér Zarándoklatának szándékaira.
A zetelaki Kisboldogasszonykápolnáról egyetlen régi adatot ismerünk: Szeredai Veronika adományából 1772-ben már újították. A nagytemplom építésének befejezéséig ezt a kápolnát használták. A falu népének mindkét búcsú ünnepet jelent: a Kisasszonynapi a családi együttlétek hagyományos alkalma is.
„Egészen szép vagy, Mária!”
A kis, erődített szent hajlék udvarán, illetve a temetőkertben nagyon sokan hallgatták Köllő Tibor szovátai plébános buzdítását: "Kérjük, hogy Mária legyen a mi anyánk is. Ennek az a feltétele, hogy mi a gyermekei legyünk." Arra is rámutatott, hogy a Szűzanya lelkületéből mi az, amit ma élőkként meg tudunk honosítani. Egyebek közt az alázatot, tisztaságot és az ujjongó imádságot. Közösen kérték a nap ünnepeltjének közbenjárását, hogy a Földön megszülessék a béke, és a betegeket is örvendeztesse meg a Szomorúak Vigasztalója. Délben a zetelaki nagytemplomban Mátyás Károly főesperes-plébános és szépszámú papság celebrálta a búcsús szentmisét.
Dicsérje lelkünk, szánk
Lövétén a legnagyobb helyi ünnep a Kisasszonynapi templombúcsú: nagyon sokan állták körül az istenházát. A szentmise főcelebránsa és ünnepi szónoka az idén ezüstmisés Balázs Ferenc volt, aki jelenleg a marosvásárhely Szent Kozma és Damján Egyházközség plébánosa. A helyi plébánossal, László Istvánnal káplántársak voltak. Beszédében emlékeztetett: „Ma, mint a gyermekek édesanyjuk születésnapján, hálánkat, ragaszkodásunkat akarjuk kifejezni Égi Édesanyánk iránt”. De kéréssel is fordulunk hozzá: legyen továbbra is a mi vezérlő csillagunk – a mindennapok viharában, hullámveréseiben.
Élő rózsafüzér Székelyudvarhelyért
Belengték a várost reggeltől délutánig a rózsafüzér imádságai és a jó hangulatú énekszó. Reggel Kádár Miklós kórházlelkész áldásával a szeretet jegyében hetvenen keltek útra a Jézuskápolnától. A ferences templomban Kovács Csaba, Antal atya templomigazgató mosolyogva fogadta a zarándokokat, majd megkérte Máyai Erzsébetet és Xantus Annát, mondják el, miként fogant meg szívükben a zarándoklat ötlete. Erzsike meghatódva mondta: az elsőszombati csíksomlyói jelenlétét is felajánlotta, hogy legyen áldás az úton. Örömkönnyeket hullatott: reményen felül összejöttek – ilyen sokan meghallották Isten szavát.
A kőtemplomokon kívül is énekkel-imával hirdették az Evangéliumot
„Ezek a fénycsóvák Isten előtt nagyon kedvesek"
Ferences áldással mentek a Szent Miklós-hegyi plébániatemplomba, ahonnan Kádár Miklós engedte útjára a százhúsz főnyire gyarapodott zarándokcsoportot. A Gábor Áron utcánál meglepetésképpen Botár Gábor plébános fogadta a csoportot, és együtt haladtak a Kis Szent Teréz-plébániatemplomhoz. Közös imádság után további zarándokok és Juon István teológus is csatlakozott. Abetlenfalvi Mária Szent Neve titulusú templomnál László Attila plébános köszöntötte az érkezőket, a Mária-litánia elimádkozását követően Gábor atya mondott áldást. Ugyanott szeretetkosárral készült Szabó Mózes és neje: hideg ásványvízzel, nagy kosár kürtőskaláccsal vendégelték meg a gyaloglókat. A következő stációt a kadicsfalvi Szent Anna és Joachim-plébániatemplomban tartották. A közös Szent Anna-litánia után Benedek Róbert Károly diakónus, aki az egész útvonalon vezette az imádságot, kért áldást szándékaikra. A templomkertben, a „nagy zöld asztalnál” fogyasztották el a magukkal vitt elemózsiát és a Kovács Pál főgondnoktól kapott ásványvizet. Majd a szombatfalvi Szent György-plébániatemplomhoz igyekeztek, ahonnan László Attila plébános áldásával több mint kétszázan az Ugron-kápolna felé indultak.
Életközvetítők
Lelket melengető látvány volt annak is, aki csak egyetlen pillantást vetett az Élő Rózsafüzér zarándokoszlopára. Olyan részvevő is volt, aki járóbottal tette meg a nem kis távolságokat. A kőtemplomokon kívül is énekkelimával hirdették az Evangéliumot. Felajánlva minden lépést és fohászt városunk és környékünk lakóiért, a családok megmaradásáért, a békéért, az egymás közötti kiengesztelődésért, Krisztus egyházáért, hitünk megerősödéséért, egyházi és világi vezetőinkért, népünk erkölcsi, szellemi és hitbeli megújulásáért. A Székely Kálvárián keresztúti ájtatosságot végeztek. Az Ugron-kápolna búcsús szentmiséjén csatlakoztak az ünneplőkhöz. Balla Imre, a Szent Miklós plébánia segédlelkésze szentbeszédében kiemelte: „A Szűzanya születése a szeretet forrásának felbuggyanása. Ő a forrás nyílása, amely újból és újból szembesít önmeghatározásunkkal: velünk az Isten! A Szűzanya gyermekeiként nekünk is életközvetítőknek kell lennünk.”
Molnár Melinda, Udvarhelyi Híradó, 2014. szeptember 9.
Fotók: Lukácsi Lehel
Kapcsolódó: