2014.10.23
A Szent Családról nevezett Mallersdorfi Szegény Ferences Nővérek közössége idén ünnepli Erdélybe való letelepedésének 150 éves jubileumát. 1864. november 19-én, Szent Erzsébet napján, délután érkezett meg az első hat nővér Németországból Nagyszebenbe.
Brassói házszentelés
Október 16-án, csütörtökön Brassó volt az első állomáshelye a megemlékezéseknek. 1895-től itt is működtek ferences nővérek egészen a rend feloszlatásáig, kezdetben betegápolással majd tanítással foglalkoztak. A jubileumi évben, 2014-től a szerzetes közösség ismét tevékenykedni kezdett Brassóban, keresztény szellemben biztosítva bentlakást diáklányoknak.
Az ünnepség szentmisével kezdődött a belvárosi plébániatemplomban, amelyen a főcelebráns Csiby József helyi plébános volt. A szentmise végén az egyházközség egy-egy szál fehér rózsával köszöntötte a nővéreket. A szentmise után a közösség házában az egyházközség fiataljai és a bentlakó lányok kedves kis előadással örvendeztették meg az ünneplő szerzetesnőket. Ifjúsági énekeket daloltak, majd M. Leonetta nővér köszöntötte a vendégeket. Röviden felidézte az elődök emlékét, hangsúlyozva „Nem egy idegen hely ez számunkra, olyan mintha haza jönnénk, és itt vár bennünket az a lelkiség, az a szellem, amit az alapítónk, Nardini atya bízott a nővérekre, és amelyet itt ők meg is éltek évtizedeken át.”
A brassói ünnepség végén dr. Wilhelm Gegenfurtner szuperior megáldotta a nővérek kápolnáját és közösségi házát.
A kezdetek Nagyszebenhez kötődnek
Pénteken, október 17-én Nagyszebenben ünnepeltek együtt a nővérek vendégeikkel és érdeklődőkkel. Méltó volt itt ünnepelni, mert 1864-ben ide érkeztek a német nővérek Pirmasensből. Montenuovo grófnő kezdetben itt bérelt, majd vásárolt házat és hozzá területet a Dealului/Hegyi utcában, ahol a nővérek lakhattak. Kezdetekkor elemi iskolát, majd polgári leányiskolát, óvodát, tanítóképzőt, egy kereskedelmi és háztartási iskolát működtettek bentlakással együtt. 1949 karácsonyán feloszlatták a nővérek közösségét, és az ingatlanokat államosították.
Délután 15 órától ünnepélyes visszatekintést tartottak a hajdani zárda dísztermében. M. Michaela nővér köszöntötte a vendégeket, Tarzicia nővér fordította magyar illetve román nyelvre, és ismertette a délutáni program eseményeit. Dr. Botár Gábor székelyudvarhelyi plébános képes bemutatóval ismertette a nővérek történetét, doktori dolgozatának rövid összefoglalóját. Megható volt az államosítás előtti egykori tanítványok jelenléte az ünnepségen, egyikük megosztotta emlékeit az egybegyűltekkel. Az ünnepet színessé tette a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium Gereben táncegyüttese.
A Szentháromság templomban délután 17 órától Tamás József segédpüspök, dr. Rudolf Voderholzer regensburgi püspök, Dr. Wilhelm Gegenfurtner szuperior, Raicea Oscar főesperes és néhány környékbeli plébános koncelebrációjával hálaadó szentmisét mutatott be.
A Kis Szent Teréz egyházközség is ünnepelte a nővéreket
Nem mindennapi eseménynek adott otthont a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz templom október 18-án. Brassó és Nagyszeben után Székelyudvarhelyen adtak hálát az elmúlt másfél évszázadért.
Az ünnepi szentmise délelőtt 11.30 órakor kezdődött, melynek főcelebránsa Kovács Sándor kanonok, kolozs-dobokai főesperes volt, aki az 1989-es politikai változások után helyi főesperesként a nővérek udvarhelyi letelepedését kezdeményezte és megszervezte. A mintegy 25 koncelebráló pap között volt dr. Rudolf Voderholzer regensburgi püspök, dr. Wilhelm Gegenfurtner superior, a nővérek általános elöljárója, valamint Mátyás Károly udvarhelyi főesperes is. Az evangélium után az egyházközség plébánosa, dr. Botár Gábor vetítéssel egybekötött előadást tartott a mallersdorfi szerzetes nővérek történetéről, a rend alapításáról, Erdélybe való letelepedéséről, valamint a kommunizmus utáni „feltámadásáról”.
A szentmisén az Erdélyben jelenleg tevékenykedő 27 nővérrel együtt ünnepeltek a mallersdorfi anyaházból érkezett német szerzetesnők (köztük a rend hajdani és jelenlegi elöljárói), valamint az egyházközség és a város hívei, akik különösen hálásak lehetnek áldozatos munkájukért és szeretetükért.
Az ünnepségsorozat fénypontja
Vasárnap, október 19-én csúcsosodott ki a ferences nővérek ünneplése. Az ünnepségsorozatra Németországból 32 nővér, az erdélyi fiókházakból minden nővér részt vett a hálaadáson, megélve a nagy közösség, az egybetartozás élményét. A hálaadó szentmisét dr. Jakubinyi György gyulafehérvári érsek mutatta be. Böcskei László nagyváradi püspök, dr. Rudolf Voderholzer regensburgi püspök, ferences testvérek, papok, különböző rendekhez tartozó szerzetesnővérek, meghívott vendégek, munkatársak és a székelyudvarhelyi lakósok együtt ünnepelték a másfél évszázados áldásos tevékenységet.
A prédikációban Jakubinyi érsek kiemelte boldog Paul Josef Nardini alapító által hátrahagyott feladatot: elvinni az örömhírt az embereknek a nevelői és betegápolói tevékenység által. Kérte a jelenlevőket, hogy imádkozzanak a nővérekért, hogy jelmondatunk szerint „továbbra is lángoljon bennük a krisztusi szeretet, és sürgesse őket ennek a szeretetnek a gyakorlása.”
A szentmise végén M. Jakobe Schmid általános elöljáró köszöntötte a vendégeket, röviden visszaemlékezett a letelepedésre, a kommunizmus nehéz idejére, idős nővérek kitartására, és a fiatalokat felkérte: „Imádkozzatok, és kérjetek éber, figyelmes szívet! Legyetek készen arra, hogy az emberek igényeire megfelelő választ találjatok és adjatok! Legyetek találékonyak a segítésben! Azt kívánom nektek, kedves fiatal nővértársaim, hogy érző lélekkel és nagy nyitottsággal figyeljetek oda országotok és a mai idők szükségeire, és tegyetek tanúságot az egyszerű élet által!” Köszönetét fejezte ki a püspök atyáknak, főespereseknek, papoknak a támogatásért, segítségért, amit a ferences nővéreknek nyújtottak. Megköszönte a Szent István királyról nevezett ferences rendtartománynak, hogy lehetővé tették, hogy Udvarhelyen letelepedhettek, és minden jóakaratú ember segítségét.
A regensburgi püspök is köszöntötte az egybegyűlteket. A szentmisén a Szent Miklós plébánia Musica Sacra kórusa énekelt.
A szentmise után a Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola két diákja örvendeztetette meg az ünneplőket egy zeneművel, az ifjúsági kórus énekét oboán kísérték.
Ezt követően dr. Botár Gábor, a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz plébánia lelkipásztora doktori értekezésének összefoglalóját mutatta be, amelyben a mallersdorfi szegény ferences nővérek erdélyi tevékenységét ismertette.
A szentmise végén a Márton Áron ifjúsági házban a nővérek által működtetett óvodába és a délutáni foglalkoztatóba járó gyerekek előadása zárta az ünnepségsorozatot.
A rend alapítója, boldog Paul Josef Nardini közbenjárására Isten áldása legyen további tevékenységükön!
Forrás: a Ferences Nővérek és a Kis Szent Teréz plébánia honlapja
Fényképek forrása: