Nem végeznek abortuszt augusztus 27-én

Augusztus 27-én, Szent Mónika emléknapján az imádkozó édesanyák, a Szent Mónika-közösség tagjainak kérésére nem szakítanak meg terhességet a székelyudvarhelyi kórházban. Ezen a napon több százan kiemelten imádkoznak azokért, akiknek élete fölött dönteni készülnek; gyermekeinkért, jövőjükért, a világ gyermekeiért, az orvosokért, ápolókért. A kezdeményezők hisznek abban, hogy ha egyetlen megszületésre váró gyermeknek is kegyelmet nyernek, gazdagabb lesz népünk. Céljuk, hogy a megfogant életeket ne pusztítsák el.

Székelyudvarhelyen az első félévben a terhességek húsz százalékát megszakították

Nevezhetjük küretnek, abortusznak, magzatelhajtásnak, magzatűzésnek, a művi terhességmegszakítás a családtervezés legdrasztikusabb módszere. 

Orvos, apa, nagyapa

Szabó Sándor szülész-nőgyógyász főorvos elmondta: idén is örömmel csatlakoztak a Szent Mónika-közösség szándékához, és ezzel a nappal támogatják gyermekmegtartó imádságos törekvéseiket. Számára a szülészeten sikerélmény a hivatása: a világra jött gyermeket boldog szülők veszik körül, fényképész örökíti meg a pillanatot. Siker egy-egy életmentő műtét elvégzése is, öröm az azt követő gyógyulás. Ám semmiféle szakmai sikert, elégtételt nem jelent egy-egy abortusz elvégzése. Lelkiismereti okokra nem hivatkozhat, hivatali kötelessége. Magánrendelőben megtagadhatja.

Biztató számok

Számos biztonságos módszer ismert a nem kívánt terhesség megelőzésére. A román abortusztörvény liberális: 18 év fölött, ha a magzat nem nagyobb három hónaposnál, bárki fordulhat küretkérelemmel a szakorvosokhoz. 1990 után Romániában száz szülésre háromszáz abortusz jutott, Székelyudvarhelyen kétszáz. Napjainkra javult a helyzet, de még mindig nagyok a számmutatók. Egy éve száz szülésre ötven abortusz esett, most harmincöt-negyven. Magyarországon körülbelül ugyanez az arány, az északi országokban huszonöt-harminc. Idén az első félévben nyolcszáznégy szülés és kétszáznegyven abortusz történt.

Tragédia, trauma

Régebben 18 év volt az alsó korhatár, amikor a megesett önállóan dönthetett az abortusz mellett. Ma 16 éves kor alatt kell szülői beleegyezés. A művi beavatkozást számos ismert és kevésbé tudatosított szövődmény követheti: a legkörültekintőbben végzett abortusznál is perforálódhat a méh fala, ezer eset közül egy biztosan, száz esetből tíz begyullad, az első művi vetélést elszenvedők között száz esetből tíznek soha nem lesz gyermeke.

A család és a hit szerepe tagadhatatlan a gyermekvállalásban. Az egészségügyi nevelés sokat segíthet az abortusz megelőzésében. Székelyudvarhelyen a családtervezési kabinet szakemberei szívesen tartanak előadást, és a szakorvosok is. Hiszen minden abortusz kis tragédia, a kezdeti vívódást a beavatkozás után rendszerint zokogás, a fizikai traumát lelkiismeret-furdalás követi.

Az életért

Tankó Ágnestől, a Szent Mónika-közösség létrehívójától megtudtuk: az édesanyák védőszentje emléknapjának hetén mindazok egy célért imádkoznak, akik a megfogant életeket egyszeri, megismételhetetlen és pótolhatatlan kincsnek tekintik. Egész éves imaszándékuk az életvédelem. Szerdán este, a Kis Szent Teréz-plébániatemplomban a fél hétkor kezdődő szentmisét követő szentségimádás keretében tartandó imaórájukhoz bárki csatlakozhat. Jövő pénteken a Székely Kálvárián azonos célokért ajánlják fel a keresztutat. Azt is megtudtuk: a Szent Mónika-közösség híd szeretne lenni azok között a szervezetek, intézmények között, amelyek a magzatvédelem és a bajban lévő édesanyák lelki segítségnyújtása iránt kötelezték el magukat. Hogy az anyák ne vetessék el a szívük alatt növekvő életet.

Molnár Melinda, Székelyhon.ro, 2014.08.27.