2014.10.08
Békési baráti társaság érkezett a gyergyószentmiklósi Szent Anna Otthonba. Adományt hoztak, de mint mondták, nem ez az elsődleges, ők egy kicsit hazaérkeztek, hogy szeretetben feltöltődjenek. Paulcsik János békési vállalkozóval beszélgetett a Székelyhon munkatársa,
a kapcsolat kezdetéről, a további tervekről.„2010-ben baráti társasággal erre kirándultunk, és nagyon jó érzés volt olvasni a táblán, hogy Békés testvérváros Gyergyószentmiklóssal, akkor már vagy tíz napja voltunk távol otthonunktól. Megfogadtuk, hogy valami kapcsolatot keresünk e kedves város lakóival. Az interneten keresztül kerültünk kapcsolatba egy szárhegyi otthonban dolgozó nevelővel, oda látogattunk első alkalommal, vittünk adományt, jó volt itt lenni. Találkoztunk a gyerekekkel, nevelőkkel, megismertük a környezetet, gondolkodtunk, hogy lehetne nagyobb segítséget nyújtani. Összefogtunk barátokul, ez nem politika, nem város, nem vallás, csak barátok, így kezdődött” – emlékezett vissza Paulcsik János az első találkozásra, mely azóta testvérivé vált.
„Minden évben jövünk két-három alkalommal, és örömmel mondhatom el, hogy egyre bővülőbb a segítség, a támogatók sora. Egyre többen adtak adományt, fölösleges ruhadarabot, könyvet, élelmiszert. 2011-ben október végén voltunk először a Szent Anna Otthonban. Tulajdonképpen a kezdetektől végigkísértük a ház felújítását. Most abszolút hazajöttünk a testvérvárosba testvérként”.
Élmény, hogy az emberek segítenek
„Többek vagyunk már, mint baráti társaság. A Nemzet kenyere akció keretében nálunk összegyűjtik a gazdáktól a búzát, kenyeret sütnek és értékesítik, majd a Dévai Szent Ferenc Alapítványnak adják át az összeget vagy a lisztet – ezt szűkebbre körre testvérvárosira terveztük. Vittünk innen egy zsák búzát, az ügyet a polgármester is felpártolta, és az otthoni gazdák is adakoztak, illetve Békés testvérvárosai is beszálltak, így Testvérvárosok Kenyerét süttettünk, a rendezvényt szeptember második felében tartottuk. A cipókat adományért cserébe kínáltuk a békésieknek, és a fél kilós cipóért átlagosan 400 forintot adtak. Nagy élmény volt, hogy az emberek jószívűen adakoznak. Mivel az otthont pénzzel is akartuk segíteni, az első évben sikerült 100 ezer forintot adnunk és 5 mázsa lisztet, most 15 mázsa lisztet és 180 ezer forintot hoztunk, ami az otthonnak nyilván segítség, és értékelik is” – ismertette a vendégek részéről Paulcsik János.
„Legyünk igazi testvérek!”
„Az a vágyam, hogy ezt szót: testvértelepülés, emeljük igazi értelmére. Találjunk olyan családokat, barátokat, akiket szívesen vendégül látunk, és ők is minket, ha jövünk, vagy bárki Békésről. Az a végső cél, legyünk igazi testvérek. A gazdák tudják, hogy jó helyre jön az adományuk, velünk van egy nagyobb mennyiségű lisztet adományozó gazda is. Nagy dologgá tud ez fejlődni. Nekünk van egy kis többletünk, itt másféle többlet van szeretetből, nyugalomból, tájból, nekünk vannak gyógyvizeink, van bőven, amit kicseréljünk egymással. Nyolcan jöttünk, két nagy autóval, és négy tonna adományt hoztunk, de nem az a lényeg, hanem hogy gyakran jöjjünk, találkozzunk, szeretetben beszélgessünk az otthonban lakókkal” – hangsúlyozta a békési vállalkozó. Kiemelte: „Mi nemcsak adunk, valójában kapunk is, hiszen látjuk az arcokon az őszinte örömet, boldogságot, és ez olyan lelki feltöltődést ad, melyből hetekig táplálkozunk.”
A 15 mázsányi liszt pár hónapig elég lesz a Szent Anna Otthon lakóinak, napi 15 kenyeret sütnek. A mindennapi kenyér sütésébe a nagyobb otthonlakók is besegítenek. „Csak előnyükre válik, ha ismerik, gyakorolják a kenyérsütést, nemrég a békési Testvérvárosok Kenyere rendezvényen magukra sütöttek a fiataljaink” – mondta László Andrea, a Szent Anna Otthon vezetője.
2014.10.07.