2014.12.17
Homa Ildikó Evangéliumi lélektan. Önismeret mindenkinek című könyvét mutatták be december 10-én a Szent Mihály Római Katolikus Nőszövetség dísztermében. A könyvbemutatón elsőként Kovács Sándor főesperes-plébános köszöntötte a hallgatóságot, kiemelte: adventi hangulatban zajlik a klinikai pszichológus, szociális testvér, logoterapeuta és rádiós műsorvezető szerző jelen könyvének bemutatása. A jelenlevők megtudhatták a szerzőről, hogy 1971 karácsonyán született Temesváron, s a kapott talentumokat azóta is az evangélium szellemében kamatoztatja. Kislányként orvos szeretett volna lenni, de 1990-ben megismerte a szociális testvéreket, nagyon megfogta boldog Salkaházi Sára élete, s ezentúl inkább az érdekelte, ami az emberek lelkében van. A főesperes-plébános bevezetőjét adventi elmélkedéssel folytatta, emlékeztetve, az adventi várakozás alatt átéljük, hogy „Isten mindinkább közelít a mi homályainkhoz”. Az adventi koszorú gyertyalángjának fénye Krisztust jelképezi, de nem elég a templomi vagy otthoni koszorún meggyújtani a gyertyát, az adventi gyertyát emberi magatartásunkon keresztül is meg kell gyújtani. Elmondta, reményei szerint ez a könyv útmutató lesz a város számára abban, hogyan építheti fel ki-ki a szeretet civilizációját saját otthonában.
A könyvet dr. Vik János, a BBTE Római Katolikus Teológia Kar tanára mutatta be, Bogdán Zsolt színművész közreműködésével, aki részleteket olvasott fel a könyvből (Gyógyulás a szomorúságból, A megtestesülés lelkisége). „Az igazsággal szemben minden hasonlat sántít” – idézte Mikszáth Kálmánt Vik János, majd kijelentette, ő mégis egy hasonlattal indít: „Egy könyv bemutatása hasonlít egy keresztelőhöz, nem a liturgiai részhez, hanem ahhoz, ami népi kultúránkban kicsit később történni szokott. A vendégek előbb látni szeretnék a gyermeket, megérinteni… Az alkotás, írás folyamata is hasonló az áldott állapothoz, ugyanis a végén kézbe vehető a gyümölcs, s csak a szülő ismeri az örömöket, fájdalmakat. Jelen esetben a szülő jól van, s a gyermek is hazavihető.” A hasonlat után áttért arra, miért egyedülálló ez a kötet. Válasza szerint egyedülállósága elsősorban a transzdiszciplinaritásban mutatkozik meg. A könyvben párbeszéd alakul ki a különböző diszciplinák között. A lélektan, a hittudomány s a kognitív nyelvészet egyaránt megtalálható benne. De hol a probléma, amit vizsgálni kell? A mindenre rezdülő lélek érzékeny, írja a szerző: „Lelkünk mindenre rezdül: rajtunk múlik, hogy ezt a rezdülést mennyire érzékeljük…” Épp ezért meg kell tanulni az önálló életvezetést, mert akinek nincs önálló életvezetése, az előbb vagy utóbb csak azt fogja tenni, amit elvárnak tőle. Ez régebben a hagyományok elsajátítása révén történt, manapság valami másra van szükség az önálló életvezetéshez, s erre a másra keresi a választ Homa Ildikó könyve is – mondta Vik János.
S hogy kinek szól a könyv? Mindenkinek, mert nemcsak vallásos emberek számára íródott, hanem mindenkinek, aki érdeklődik az ember mint komplexitás iránt, aki kíváncsi arra, az önismeret miért nem lehet önmagában cél, miért van szükség a bizalomban a mértékletességre, s még folytathatnánk a sort. A könyv maga 13 fejezetből áll, 13 életvezetéssel kapcsolatos téma található benne, ebből 12 elhangzott a Mária Rádió Evangéliumi lélektan műsorában. A könyvben 11 fejezet egy-egy evangéliumi részre épül. Jézus úgy jelenik meg, mint aki tanítja az életvezetést, a szerző pedig ezeket boncolgatja. Az olvasó ezáltal megismerkedhet azzal, hogy az öröm, a boldogság, a játék, a veszteség milyen pszichológiai, lélektani mondanivalóval bír. A fejezetek végén összegzés és gyakorlat található, ami önismereti és személyiségfejlesztő gyakorlatok szintjére emeli a könyvet. A fejezetek előtti illusztrációt Sabău-Trifu Cristina kifejezetten az adott témákhoz illeszkedően készítette. A könyvet bemutató Vik János Homa Ildikót olyan szerzőkhöz hasonlította, mint Elisabeth Lucas vagy Jálics Ferenc.
Végül maga a szerző, Homa Ildikó vallott a könyv megírásának indíttatásáról. Elmondta, hogy a történet 2013 júliusában indult a Mária Rádió számára készített műsorával, e sorozatból alakult a kötet. Hangsúlyozta, nem annyira az új gondolat, hanem a gyakorlati jelleg a fontos, ugyanis „az eszmék magasan szállnak, de mi laposan kúszunk”. Ez a könyv a hétköznapi élet szemlélésére hívja meg az olvasót: „Mindig is foglalkoztatott, hogyan lehet a vallás és a lélektan közötti látszólagos ellentétet feloldani. Azonban rájöttem, ez egy kudarcos vállalkozás… hiszen ezek olyan fogalmak, amelyek csak a fejünkben, a tudományban léteznek…”
Összegzésként elmondható az, ami a könyv borítóján is olvasható: nem az a fontos, milyen új gondolatokat olvasunk, hanem az, hogy amit olvasunk, „belehulljon a lelkünkbe és valamilyen változást idézzen elő…” A szerző fontosnak tartotta külön kiemelni támogatóit, akik az egyedi kötet létrejöttét segítették: Kovács Sándor főesperest, a Verbum Kiadót, a Mária Rádiót, Gábor Csillát (aki a könyv szövegét gondozta), Sabău-Trifu Cristinát (aki a borítót tervezte és az illusztrációkat készítette), Vik Jánost. Bogdán Zsolt színművész szólaltatta meg a szerző gondolatait, Geréd István és Oláh Orsolya zenei előadása pedig még szebbé tette a bemutatót.
Gál Katalin
Fotók: Fodor György
Vasárnap / 51. szám