Önkéntesek keze alatt ég a munka

Gyergyószentmiklós tizenkét pontján kezdték el a munkát kedden a Caritas Önkéntestáborának résztvevői, a más településről érkezőkhöz szép számban csatlakoztak helyiek is, így több mint százötven személy tevékenykedett az első napon.

Egyik keddi munkapont a Vaskertes iskola volt

A munkacsoportok kialakítása után eligazítással, imádsággal indult az önkéntestábor első napja, majd a Fejér Dávid-szobor előtti gyülekezőhelyről a kijelölt munkapontokat vették birtokukba a résztvevők. Voltak, akik kerítést festettek, mások kutat takarítottak, hidak rendbetételét kezdték el, állagmegőrző munkát végeztek, forrásokat takarítottak, árkot ástak, térrendezési munkákat folytattak, vagy éppen kerítéselemeket készítettek elő a felállításhoz. Megint mások közösségi programokat tartottak, idős embereknél végeztek háztáji munkát, a közelgő Nyári Kulturális Fesztivál szervezésében segédkeztek.

Példát mutatni az elégedetlenkedőknek

A szükséges alapanyagokat, munkaeszközöket a város önkormányzata biztosítja az önkénteseknek, az első napon egyetlen helyszínen toporogtak a tettre kész önkéntesek, mert nem voltak előkészítve a kellékek. Közel két lyukas órájuk adódott emiatt, így bőven jutott idő az ismerkedésre.

Ki honnan érkezett, mi ösztönözte önkéntes munka vállalására? – a kérdés körbement a 11-es számmal jelölt munkacsoportban. Többnyire iskolások, egyetemisták, de harminc-negyvenévesek is akadtak a közel húszfős csoport tagjai között, többségük gyergyószentmiklósi. A helyiek egyöntetűen vallják, a városban nagyon sok a panaszos ember, kevés, aki tesz is valamit annak érdekében, hogy a közösségi élet jobb, a város arculata szebb legyen. Az önkéntes tábor kapóra jött, kitűnő alkalom arra, hogy a jó szándékkal, a nyitottsággal, a tenni akarással példát lehessen mutatni az elégedetlenkedőknek – fogalmazták meg a hazaiak.

Az önkéntességet nem lehet erőltetni

A távolabbról érkezők is hasonló gondolatokat osztottak meg saját tapasztalatukból, őket viszont nem a példamutatás, hanem maga az önkénteskedés lehetősége hozta Gyergyószentmiklósra. Néhányan nem először vállalnak részt segítő munkában, korábbi élményeik miatt kalákáznak újra és újra. Akik pedig először próbálják ki, mit is jelent másokért önzetlenül tenni, arról számolnak be, belülről jön a késztetés, önkéntes munkára senkit nem lehet, nem érdemes erőltetni.

A németországi Felicia Berger múlt év szeptemberétől dolgozik önkéntesként Csíkszeredában, most a Caritas-táborba is jelentkezett. „Segíteni másokon” – fogalmazza meg ittlétének célját. Hozzátette, ősszel zárul az a program, aminek keretében Romániában tartózkodik, ő viszont mindent meg fog tenni azért, hogy visszajöhessen, részese lehessen az itteni közösségnek.

„Láttam a plakátot, gondoltam, feldobom a nyaramat, kipróbálom, milyen ez a típusú munka” – mondta az egyik résztvevő, egy másik pedig arról számolt be, már jó ideje keresi a segítő munka lehetőségét, erre azonban csak most adódott lehetősége. „Már kiskoromban is szívesen részt vettem volna bármilyen önkéntes munkában, de a szüleim akkor nem engedték, most eljött az ideje: belevágok” – mondja egy 15 éves alfalvi lány, egy szerelmes pár pedig azért jelentkezett a táborba, mert közös, jó programot láttak benne.

A munkacsoport tagjai közös üzenetet fogalmaztak meg Gyergyószentmiklós lakói felé: mozduljanak ki az egyhangúságból, próbálják meg, milyen az, ha valaki a közösségért dolgozik, ne várják el, hogy mások tegyék szebbé a várost.

A hét folyamán bárki kipróbálhatja a tanácsoltakat, nem kell egyebet tenni, mint előzetesen jelentkezni a dezso.helga@gyergyoszentmiklos.ro e-mail címen vagy a 0743-958 893-as telefonszámon. Akinek pedig attól jön meg a munkakedve, hogy az önkénteseket látja tevékenykedni, csatlakozhat hozzájuk az egyes helyszíneken.

Pethő Melánia, Székelyhon.ro, 2014.07.08.

Rajtol a Caritas Önkéntestábor

Száznál is több önkéntes, közösségépítés egy héten át – július 7-én, hétfőn 18 órakor a Salamon Ernő Gimnázium dísztermében kerül sor a XI. Caritas Önkéntestábor ünnepélyes megnyitójára. A jelentkezők Erdély különböző szegleteiből, Magyarországról, Németországból érkeznek egy teljes hétre Gyergyószentmiklósra azzal a céllal, hogy a helyiekkel vállvetve, együtt dolgozzanak a település és a közösség javára.

Sikeres minta: három éve Ditróban is sok munkát elvégeztek az önkéntesek

A tervek szerint keddtől szombatig, reggel 8.30 és 8.45 között lesz gyülekező a régi kórház épülete előtt, majd innen indulva délelőttönként 5-5 órát (9-14 óra között) folyik a munka. 

Emellett az önkéntesek közel száz gyermeknek szerveznek egész héten délelőtti vakációs foglalkozásokat, illetve a II. Nyári Kulturális Fesztivál rendezésében is segédkezik egy-egy csapat. A délutáni órákban különböző csoporttevékenységeken vehet részt a munkás csapat, így előadásokra, kézműves foglalkozásokra, sporttevékenységekre, kirándulásra kerül sor, és nem maradnak el az esti szórakoztató programok sem.

„Mi, szentmiklósiak jó házigazdaként álljunk az önkéntesek mellé és együtt tegyünk városunkért, otthonunkért, közösségünkért. Aki csak teheti, kapcsolódjon be a munkálatokba néhány órára, napra, akár egész hétre is! Vendégeinket fogadjuk szentmiklósi módon, kínálhatjuk friss vízzel, süteménnyel, szörppel lehetőség szerint. Ebben az időszakban pedig arra hívjuk a gyergyószentmiklósiakat, hogy ki-ki a portája előtt, a saját háza táján is tegyen rendet, szépítse meg a ház, a székhely környezetét. Több kéz többet húz! Együtt teszünk Gyergyószentmiklósért!” – szól a szervező, a Gyulafehérvári Caritas és Gyergyószentmiklós önkormányzatának felhívása.

Az eseményekről információkat szerezni, önkéntes tevékenységekhez jelentkezni a dezso.helga@gyergyoszentmiklos.ro e-mail címen, illetve a 0743-958893-as telefonszámon lehet. 

A tervezett munkapontok, ahol a városszépítő munka, a javítások zajlanak:

Kedd: Both-vára (kereszt, korlát), Mogyorós utcai híd, Szurokfőző utcai híd, A város legmélyebb kútja (Szurokfőző-Ady Endre utca sarka), Rákóczi-Kurta híd, Kurta utcai zöldövezet, kert, Vicinális útja (forrástakarítás, árokásás), Vaskertes iskola (kertfestés), Pitypang óvoda, Csodavilág Napközi, Caritas - Kossuth Lajos utcai ház (festés, udvarrendezés), Caritas - Márton Áron utcai ház (kertelés, udvarrendezés), háztáji munkák időseknél.

Szerda: Magyarköz utcai híd és kereszt, Tölgyfa utcai híd, Tölgyfa-Selyem palló, Tölgyfa-Rákóczi kereszt, futballpálya és az előtte lévő tér, Rákóczi-Csengettyű palló, Rákóczi-Crisan palló, ároktakarítás az örmény templomnál, Pitypang óvoda, Csodavilág Napközi, Caritas - Kossuth Lajos utcai ház, Caritas - Márton Áron utcai ház, Caritas Vidékfejlesztés udvara, háztáji munkák időseknél.

Csütörtök: Régigyár utcai híd, Fazekas utcai vaspalló, római katolikus temető (kopjafák és kerítés),  Szent Anna-kápolna, Szende játszótér, Rákóczi-Malom palló, Pitypang óvoda, Csodavilág Napközi,
háztáji munkák időseknél.

Péntek: Closca-Selyem híd, főtéri kopjafa és elszármazottak fája, Hapci játszótér, Caritas - Márton Áron utcai ház, Caritas - Kossuth Lajos utcai ház, Pitypang óvoda, háztáji munkálatok időseknél.

Szombat: Sólyom utcai híd, alszegi csengettyű - kereszt, Rákóczi utcai új palló (a leszakadt helyébe), Caritas - Kossuth Lajos utcai ház, Csiky-kert,  Pitypang óvoda, háztáji munkálatok időseknél.
Nem a szakképzettség a legfontosabb, hanem a hozzáállás.

Gergely Imre, Székelyhon.ro, 2014.07.03.