2014.07.11
Világosító Szent Gergely pápának, az örmények és a magyar-örmények legnagyobb szentjének, a nemzet apostolának napján, szombaton a Székelyudvarhelyi Magyar-Örmény Kulturális Egyesület szervezésében az előző évekhez hasonlóan egy népesebb csoport vett részt Szamosújváron az örmény katolikus székesegyházban tartott búcsún.
„Világosító Szent Gergely Pápa vallásos befolyása következtében, Tridát örmény király parancsára Kr. u. 301-ben az örmény nép a világon elsőként vette fel a kereszténységet, és Örményország lett a világ első keresztény állama – mondta el lapunknak az egyesület elnöke, Szálasy Ferenc. – Az erdélyi örmények számára ez az ünnep érzelmileg éppen olyan nagy jelentőséggel bír, mint a magyarságnak a csíksomlyói pünkösdi búcsú. Az ünnepségen több mint ezer örmény, illetve örmény származású magyar és román vett részt az egész országból és annak határain túlról is.” A főcelebráns, Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek egyben a Romániai Örmény Katolikus Ordináriátus kormányzója is. Számos egyházi és világi méltóság tisztelte meg jelenlétével a zarándoklatot. Köztük Kovács Sándor kanonok, a Kolozs-dobokai kerület főesperese, Hamlet Gasparian bukaresti örmény nagykövet, a Budapesti Erdélyi Örmény Gyökerek Egyesületének elnöke, Issekutz Sarolta, Varujan Pambucian szenátor, a romániai örmények (UAR) szövetségének főtitkára.
Az 1780-ban a szamosújvári gazdag örmények által építtetett katedrálisban, amely a világon a legnagyobb örmény templom, a szentmisét együtt mutatta be a fopásztor a szamosújvári örmény katolikus vikáriussal, Szakács Endrével és a szépszámú paptárssal. A búcsúsok megcsodálhatták a valóságos kincstárként szemlélhető istenházát. Legértékesebb berendezési tárgya a grandiózus Rubens-festmény, Krisztus levétele a keresztről, amelyet Ferenc József császár ajándékozott a szamosújvári örményeknek. „Az árából akár egy új templomot is lehetne építeni – jegyezte meg Szálasy Ferenc. – Az autóbuszos utazás hosszú és fáradságos volt, ám mindemellett feledhetetlen egyházi ünnepségben volt részünk. A több mint négyszáz személyr ekészített ünnepi ebéden találkozhattunk rokonainkkal és barátainkkal Erdélyből és Magyarországról. Hitünkben megerősödve és lelkileg feltöltődve, kellemes emlékekkel érkeztünk haza.”
M. M., Udvarhelyi Híradó, 2014. július 8.