Szentháromság, a harmónia és szeretet példaképe

„Egy templom önmagában is nagy érték, hiszen Isten háza, és az Istennel való találkozás fontos helyszíne. De a templom értékét emeli a múltja, és a benne őrzött műkincsek is” – mondta Tamás József püspök, a Csíkszeredához tartozó Zsögöd plébániatemplomának búcsúünnepén. Az egyházi elöljáró Szentháromság vasárnapján, a szentmise keretében áldotta meg a kívül-belül felújított templomot.

Minden szentmisében a üdvösségtörténetünk egy-egy epizódját éljük át. Szentháromság vasárnapja kivétel azért, mert ezen az ünnepen magára a jó Istenre tekintünk, és keresztény életünk titkával szembesülünk, mondta Tamás József püspök a prédikációban, majd hozzátette: Istenre épül hitrendszerünk. Isten titkát viszont az ember földi életében nem tudja felfogni. A Szentháromság titkát csak hittel lehet megközelíteni. Isten közösségi lény, a harmónia és a szeretet hatja át ezt a közösséget. Ez kell legyen az emberi közösségek számára is a példa. Hiszen az ember is közösségi lény, beleszületünk egy családba, közösségbe, társadalomba. Így nem mindegy, hogy milyen az a közösség, amihez tartozunk. „A Szentháromság példája éppen az, ami sarkall, ösztönöz és tanít bennünket arra, hogy ez a közösségi életünk a szeretet legyen, áthassa a szeretet, az összhang, az egység” – mondta a püspök, és arra kérte a híveket, hogy figyeljenek erre a példaértékű üzenetre. Ne legyenek önzőek, mert az önző viselkedés megkeseríti mások életét, és bomlasztó erőként hat a közösségre. Törekedjenek arra, hogy szeretetben legyenek közösségükkel, és legyenek áldás közösségük számára. Akik elfogadják Isten tanítását, és megpróbálják ezt megvalósítani közösségükben, azok visszfényei lesznek az isteni közösségnek, és nincs ennél nagyobb feladat, hangsúlyozta a zsügödi híveknek mondott ünnepi beszédében Tamás József püspök.

A Szentháromság oltalmába ajánlott műemlék-templom jelenlegi formáját a 18. században kapta. A beépített gótikus elemek viszont arra utalnak, hogy a 15. századból származik. A főoltárt díszítő Szűzanya-szobor 500 éves, nemcsak hasonlít, hanem egyidős a csíksomlyói kegyszoborral. A szárnyas oltár 1673-ban készült, a Szentháromságot ábrázoló oltárkép pedig ennél is korábbi alkotás.

A műemléktemplom nagy javítási munkálatai tavaly kezdődtek. Javították a tetőt, a falak repedéseit, a padlózatot. Korszerűsítették a csatornázást, a fűtésrendszert, a villanyhálózatot. Új lámpákat szereltek, a kórust pedig eredeti formájára állították vissza. A restaurálást a hívek mellett helyi vállalkozók, a közbirtokosság, a csíkszeredai és a Hargita megyei önkormányzat, a Gyulafehérvári Érsekség, a magyarországi Humánerőforrások Minisztériuma és a Külügyminisztérium is támogatta. A támogatók segítségét és a munkálatok kivitelezőinek hozzáállását Sebestyén Ottó plébános az ünnepi szentmise keretében is megköszönte.

Csúcs Mária, Vasárnap