Zajlanak a munkálatok a Kolping-háznál

Néhány hónapot késik, de még idén elkészül a székelyudvarhelyi beteggondozó központ: két és fél millió lej értékű európai uniós pályázatot nyert a Gyulafehérvári Caritas Otthoni Beteggondozó Szolgálata a székelyudvarhelyi Kolping-ház kibővítésére és modernizálására. A tervek szerint a létesítményben szeptemberben elkezdik a tevékenységet.

A Kolping szervezet megrendelésére 2006–2008 között épült a háromszintes létesítmény a Papkertben, a megrendelő szociális projektje azonban nem valósult meg, így az épület azóta is kihasználatlanul állt. A Gyulafehérvári Caritas Otthoni Beteggondozó Szolgálatának kezdeményezésére még 2010-ben fogalmazódott meg egy olyan létesítmény létrehozásának szükségessége, melyben lehetőség lenne a gyógyíthatatlan betegek és agyvérzést szenvedett személyek minőségi palliatív kezelésére, gondozására. A Gyulafehérvári Caritas még tavaly nyerte el a 2,4 millió lej értékű európai uniós pályázatot, a tervek szerint az épületet folyó év elejére kellett volna átalakítani.

„Jelenleg párhuzamosan zajlanak a kül- és beltéri munkálatok: beépítjük a belső udvart, folyamatban van a szobák, a fürdőszobák és a lépcsőház kialakítása, illetve a lift beépítéséhez szükséges struktúra is elkészült” – sorolta Péter György, a Gyulafehérvári Caritas szocio-medikális ágazatának igazgatója. A létesítmény egyébként 26 személy befogadására lesz alkalmas, az épületben lévő 16 garzonlakást 11 betegszobává és kiegészítő terekké alakítják át. A csúszást figyelembe véve az építkezés várhatóan júniusra fejeződik be, ekkor érkeznek majd meg a berendezések is.

Üvegfallal építik be a háromszintes létesítmény belső udvarát

A létesítmény részben hospice-ként fog működni, ahol betegségük utolsó stádiumában lévő személyek állandó ápolásban részesülhetnének, másrészt agyvérzést szenvedett páciensek kinesztéziás rehabilitációja is folyna a beteggondozó központban. „Az otthoni beteggondozási tevékenységet kapcsolnánk össze az intézményes rendszerrel, tehát a létesítmény a kórházi normáknak megfelelő, de mégis otthonos hangulatú lesz. A székelyudvarhelyi kórházzal partnerségben fog működni a központ, átjárás mind a személyzet, mind a betegek szempontjából lenne” – fejtette ki Péter György, majd hozzátette: a központban 14–15 fős személyzet dolgozna, és az egészségbiztosítási pénztárral folytatott tárgyalások révén a beteggondozás támogatott lenne. Mint az igazgató elmondta: a munkálatok költsége a becsült értéknél kevesebb, azaz mintegy 1,8 millió lej lesz. A kivitelező a székelyudvarhelyi Viaduct Kft.

Az előzetes tervek szerint Székelyudvarhely önkormányzata a felvonó költségének fizetésével támogatta volna a projektet, de mivel a pályázati összeg fedezi a teljes beruházást, az elkövetkezőkben egyeztetések zajlanak majd a támogatás formájáról. „A Gyulafehérvári Caritas már tíz éve jó partnere a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatalnak, jelenleg hat programjuk működik a városban, és a beteggondozó tekintetében is fenntartjuk ezt a kapcsolatot, bár egyelőre konkrétan nem fogalmazódott meg, hogy a létesítmény fenntartását vagy kivitelezését támogatja-e majd valamilyen formában az önkormányzat” – mondta el Bálint Attila, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóreferense.
 

Kovács Eszter, Székelyhon.ro, 2014.02.26.