2011.09.06
Átalvető – A termelő és a vásárló közvetlen kapcsolatát erősíti a Gyulafehérvári Caritas
A Székelyföld gazdasági fölemelkedését elsősorban az ökogazdálkodás, a direkt értékesítés és a vidéki turizmus fellendítése által próbálja segíteni a Caritas. A gazdák saját földjükön, saját munkájukból megélve javíthatnak életminőségükön.
„Meggyőződésünk, hogy a Székelyföld jövője a családi léptékű mezőgazdaság visszaállítása, és a helyi egészségesélelmiszer-ellátás mentén biztosítható. Csak a gazdálkodással lehet életminőséget biztosítani a vidék emberének” – foglalja össze a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés programjának alapvető filozófiáját Bányász József projektfelelős. Törekvésrendszerük megvalósítása több pillérre épül: akkreditált mezőgazdasági szakképzéseket tartanak gazdáknak, szaktanácsadással segítik a normatív támogatásokhoz való hozzájutást és a pályázást, svájci nemzetközi gyakorlatra küldenek székely termelőket, illetve folyamatban van egy tangazdaság építése is.
Egyik legfiatalabb projektjük az „Átalvető” márkanévvel fémjelzett direkt értékesítési rendszer kiépítése. Ennek célja egyrészt a helyi termelők termékeit eljuttatni a városi tudatos vásárlóréteghez, akik így frissebb és egészségesebb élelmiszerekhez jutnak, másrészt az őstermelőket segíteni portékájuk értékesítésében – tudtuk meg a projektfelelőstől.
A két csoport közötti kapcsolattartást segíti az a honlap, ahol a vásárlók informálódhatnak az árukínálatról, és leadhatják rendelésüket. A honlap (www.atalveto.ro) kialakítása folyamatban van, addig is marad a Caritas helyi szervezetén keresztül történő kapcsolattartás. A tervek között szerepel a vásárlók és a termelők közötti személyes kapcsolatfelvétel támogatása, amikor is azok az érdeklődők, akik erre igényt tartanak, meglátogathatják a gazdákat, megnézhetik a gazdaságot, segíthetnek a kerti munkákban, vagy akár közösen vághatnak disznót karácsony előtt.
A Vidékfejlesztés program céljai azonban ennél tágabbak, nemcsak egy gazdasági hálózatot akarnak kiépíteni, hanem a vidéki emberek életminőségét szeretnék javítani projektjeikkel. Bányász József értelmezésében a Caritas feladata egyfajta ellenszél lenni a liberális piacgazdaság uralta világban, a szolidaritás középpontba állítása, a teremtésben ránk bízott világ megőrzése, az ember természettel és Istennel való kapcsolatának helyreállítása. Ez egy szociálpedagógiai feladat a Caritason belül, hiszen, a projektfelelős megfogalmazásában, nem halat adnak az embereknek, hanem megtanítják őket halászni.
Ez történt az Átalvető piacra dobását megelőző időben is, amikor 21, Nyikó menti gazda és gazdasszony számára tartottak szakemberek olyan képzéseket, amelyek során megtudhatták, hogyan lesz piacképes a termékük: a megfelelő csomagolásról, ökogazdasági módszerekről, alapvető marketingfogásokról, piaci trendekről tanulhattak.
A Székelyföld iránti turisztikai érdeklődés jobb kihasználása végett egy másik, szeptember elején lezáruló képzésen a vidéki vendéglátás csínját-bínját sajátíthatta el 18 gyergyói gazdasszony. Móni Alíz programvezetőtől megtudtuk, hogy a tanfolyam résztvevői megtanulhatta, hogyan tudja elindítani önfenntartó gazdaságában kiegészítő tevékenységként a vidéki vendégfogadást. Megtudhatták azt is, hogyan szervezhetik meg a tevékenységet egy agroturisztikai farmon, illetve kertészeti, állatgondozási és védelmi alapismereteket sajátíthattak el. Ugyanakkor abba is betekintést nyertek, hogy hogyan kell feldolgozni és raktározni a különféle nyers élelmiszereket, főzési alapokat sajátíthattak el, de képzést kaptak elsősegélynyújtásból, tűz- és munkavédelemből is. Az elméleti és gyakorlati előadások rövidesen befejeződnek, szeptemberben pedig elméleti és gyakorlati vizsga után szerezhetik meg az oklevelet.
Az eddig tapasztaltak alapján Bányász József úgy látja, a jó szándék megvan a gazdákban, de nem mindig értik, hogy miért jó ez nekik. A Caritas munkatársainak meggyőződése azonban, hogy ennek a vidéknek nincs más jövője, mint a kétkezi munka, amelyet úgy kell alakítani, hogy ebből a helyi gazdák megéljenek.
Keresztalja, 2011. szeptember 5.