Orgonát avattak Csatószegen

Restaurálták Kolonits István utolsó orgonáját
Tamás József segédpüspök áldotta meg tegnap a Csíkszentsimon községhez tartozó Csatószeg felújított orgonáját. A Szent Simon és Szent Júdás Tádé apostolok tiszteletére tartott búcsús szentmisén elhangzott: az  orgona mint a hangszerek királya, bár nem tartozik szervesen a liturgiához, kiváló segédeszköze az Istent dicsőítő éneklésnek.

A segédpüspök pár szóban megemlékezett a híres orgonaépítőről, Kolonits Istvánról is, aki élete utolsó évében kezdte el a csatószegi orgona építését. Az 1892. november 30-án bekövetkezett halála megakadályozta a mű befejezését, a megkezdett munkát Takács Ignác marosvásárhelyi mester fejezte be. Kolonitsot végakarata szerint Csatószegen, vagyis azon a településen hantolták el, ahol érte a halál. Az orgonát azóta most javították először, a búcsús misén megszólaltatott hangszer Bors László újtusnádi orgonaépítő és munkatársai keze alatt újult meg. „Korábbi restaurálásokra vonatkozó feljegyzéseket, jeleket az orgonán nem találtunk, ezért joggal feltételezzük, hogy építése óta először van javítva Kolonits utolsó orgonája” – nyilatkozta lapunknak Bors László. Az orgonaépítő szakember műhelyébe húsvét után került Csatószeg egyik büszkesége, amelyen bizonyos hangolási jeleket felfedeztek a szakemberek, de más, restaurálásra vonatkozó nyomokat nem. „Gyakorlatilag teljes felújításon ment keresztül a hangszer: a billentyűzetbe a kántor ujjai már lyukakat koptattak, ezért ezeket kicseréltük – a fekete billentyűket ébenfából, a fehéreket csontból készítettük –, a mechanikai rész is pontra van téve” – részletezte a több hónapos munkát az orgonaépítő.

Darvas Beáta, Hargita Népe, 2011. október 31.


Ilyen orgona csak egy van


Egy orgonának kell tudni sírni, örülni, dicsőségesen szólni – vallják a hozzáértők. És valóban így van, hiszen az általa, templomokban megszólaló szép muzsika még a keményszívű ember lelkében is gyönyörűséget ad, közelebb hozva őt ezáltal Istenhez. Vasárnap rendhagyó ünnepre voltak hivatalosak a csatószegiek, hiszen a helyi templom búcsúja alkalmából a teljes restauráláson átesett, több mint százéves orgonát is megáldotta Tamás József püspök.

orgonaszenteles_csatoszeg_03_b

„Igyekeztünk úgy végezni mindent, hogy a hangszert megtartsuk eredeti formájában” – jegyezte meg a tavasszal elkezdett restaurálással kapcsolatban Bors László. Elmondása szerint a munkálatok során az orgona teljes felújításon esett át. Többek között az idő vasfoga által kikezdett mechanikát új alkatrészekkel látták el, a billentyűzet is a régihez hasonló csontborítást kapott, a szerkezetbe új levegő motort építettek be, és természetesen újra is festették a hangszert. És ami még igencsak fontos része a felújításnak, az első világháború alatt beolvasztott homlokzati sípok helyére újakat öntöttek.

Bors László megjegyezte, a felújítások során a legtöbb orgonát átépítik. Ebben az esetben viszont nem ez történt, hiszen a csatószegi hangszer egyedinek számít. Nem csak Kolonits István utolsó munkája, hanem az egyedüli olyan orgona, amelyen két építő kézjegye is egyaránt felismerhető. Hiszen a hangszert Kolonits halála miatt a marosvásárhelyi Takács Ignác fejezte be.

„A csatószegi orgona Kolonits István utolsó műve, ezért rendkívül fontos településünknek” – fogalmazott Bors Dénes. A helyi közbirtokosság vezetőjétől megtudtuk, az 1892–93-ban épült hangszer felújításának értéke 43 ezer lej, ebből a közbirtokosság 33 ezer lejt fizetett ki eddig. „A hátralékot jövő tavasszal kell kiegyenlítenünk. Ezúton is azzal a felhívással fordulok a csatószegiekhez, vagy a településről elszármazottakhoz, hogy aki esetleg részt szeretne vállalni a restaurálás költségeiből, vegye fel velem a kapcsolatot a 0721–048354-as telefonszámon” – említette az elnök.

Kolonits István híres orgonaépítőt, noha származása nem az alcsíki településhez kötötte, a csatószegi temetőben helyezték örök nyugalomra. A feljegyzések szerint 1889. március 27-én az akkori csatószegi egyháztanács úgy döntött, a régi orgona helyére újat kell építtetni, a munkával pedig az akkor már betegeskedő Kolonitsot kérték fel. Az orgonaépítő egyre súlyosbodó betegsége miatt lassan haladt a munkával, mígnem 1892. november 30-án elhunyt. Így az orgonaépítést Takács Ignác marosvásárhelyi mester fejezte be. Kolonits István nevéhez fűződik többek között a gyulafehérvári székesegyház orgonájának építése, valamint a csíksomlyói Kájoni-orgona átalakítása. A csíkbánkfalvi orgona pedig 165-diknek számít az általa készített templomi hangszerek között.

Rédai Botond, székelyhon.ro, 2011. október 30.